• kulağa aşırı romantik, sevgi dolu bir eylem gibi geliyor fakat annenin huyuna suyuna göre çile olabilir o uyku. hoş şimdi düşünüyorum annem yazar olsa -ki şükür değil- eminim o da buraya pek iç açıcı şeyler yazmadı ''evlat ama çok fıkırdıyor uyurken'' falan gibi gözümde canlandı şimdi.

biz bazı mecburi misafrilik durumlarında bı kaç kez yan yana yatmışlığımız var anneciğimle ama kendisi uykuya dalana kadar o anları zehir eder.

-fıkırdayıp durma!
    -yatağı sallama!
    -of çok sıcak!!
    -ay çok soğuk!

bir de yaşı ilerledikçe horlamasındaki gürlükde artıyor.

+anne ann neeee.
    -hıııuuhh

+anneee an neeee
    -nee ! ay ne var ! allahım ne oldu bişi mi var alo!!
    +sakin ol anne çok horluyorsun uyuyamıyorum.
    -bunun için mi uyandırdın? bilmiyormusunbenbiuyandımdıuyuyamıyorumtekrarşimdidöndursabakadar.

diye bir nefeste soluksuz çemkirdikten sonra anında uykuya dalabılıyor ama horlamadan kurtulamıyorsunuz. e ben de insanım sabredemiyorum

-haaauuurrrr gaaaarrrrr guuuurrrr
    +yeter artık yeter gürgürgür bir lokma uyuyamıyacak mıyım ben bu yalan dünyada ya! bir rahat uyku harama mı bana allahım ne istiyosun benden uyumak istiyorum ben senden!! yeter artık bıktıımm bıktııımmm!!

tamam bunları inanarak söylemıyorum belki ama o an gercekten dayanamıyorum horultu sesine. sonra tabi ses kesiliyor. ben deşarj olduğum için rahatlıyorum. horultular başlamadan önce uyumuş oluyorum şanslıysam...

yani bence anneyle uyumak kabus görülmediği sürece başvurulmaması gereken bir aktivite. eminim o da benim için aynı şeyi söyler.
  • canım ne zaman yansa, ne zaman bişeylerden korksam, ne zaman huzur arasam, ne zaman mutsuz olsam ve ne zaman evde babam yoksa yaptığım şeydir. öyle bir sarılırki o an gerçekten yalnız olmadığımı onun kanatlarının altındayken anlarım ben.
  • biz beraber yatamıyoruz ya. hem sığamıyoruz tek kişilik yatağa. hemde annem çok horlar. en fazla 1 saat beraber kalabiliriz, sonra bana yine kanepe yolları. ama olsun her haliyle severim ben minnoşumuuu.
  • dünyanın en güzel olayı olabilir. böyle kocaman göbeğine sarılmalı. horlamasını gülümseyerek karşılayıp uyumaya göçmeli. uyanınca da göğsüne gömüp kafayı biraz kalmalı. en çok babamı severim o ayrı ama anne candır. can.
  • benim tontiş 7. sınıfa kadar uyudu. bu yaz da tatilde düşünüyoruz yaniş yapa yapa uyumayı.
  • annemle yapamadığımız eylemdir. benimki genelde anne yanında uyumak oluyor. bir misafirlik olsun tatil olsun, aynı odada falan uyumak zorunda kalırsak uyuyan ben oluyorum sadece. horlamam yüzünden sinir harbi geçiriyor o sabaha dek.

edit: evet bu kadar duygusal entrynin arasında cici durmuyor farkındayım*
  • erkek çocuklarının kesinlikle yapmaması gerekendir. anneyle birlikte sık sık uyunuyorsa erkek zamanla yanında annesinin kokusunun olmasına ve o kokuyla uyumaya alışır. bu durumdaki erkek çocuğu annesine güçlü bağlarla bağlanır. ilerde yaşayacağı ilişkilerde annesinin kokusunu bulamadığı için rahatsız olabilir, gece rahatça uykuya dalamama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. partnerlerinde her zaman annesinin yanında hissettiği rahatlığı arayacaktır. ki bunu bulmak da imkansızdır. annenin yanı bir insanın en güvende olduğu yerdir. eğer erkek, partnerinde bu rahatlığı aramaya kalkarsa bulamayacağı için ilişkiye zarar verecek, hem kendini hem de partnerini mutsuzluğa itecektir. tabi küçük bir çocuğun bunları düşünmesini beklemek ahmaklık olur. o yüzden annelerin bu konuda hassas davranması gerek. oğlunuzun kendine ait bir odası ve yatağı olmalıdır. kendi başının çaresine bakmayı ve ayakta durmayı yavaş yavaş başarması için ona ortamlar hazırlamak yapılması en doğru şey olacaktır. ama siz oğlunuzu size bağımlı olarak yetiştirirseniz, gelecekte bütün ilişkilerinde, sosyal hayatında sorunlar yaşayacak, stres altında kaldığında özgüven problemleri ortaya çıkacaktır. oğullarını tek başına büyüten annelerin en büyük sorunlarından biri de budur. hem anne hem baba olmak zorunda olduğunu hissettiğinden çocuğunun üstüne daha fazla düşerler, onların yalnız kalmasına pek müsaade etmezler. zaten bu yüzden bir annenin tek başına büyüttüğü çocuklarda psikolojik problemler çıkma olasılığı daha yüksektir. oğlunuzla tabi ki ilgilenin, tabi ki ona yakın olun. anne sevgisi olmadan büyüyen erkekler de kadınlara karşı her zaman daha çekingen ve gergin olurlar. erkek çocuğunun üstüne çok düşmek de, hiç düşmemek de ciddi problemlere yol açıyor. aradaki dengeyi bulmak da size düşüyor. iyi bir anne olmak da bu dengeyi doğru tutturmaktan geçiyor.
  • annem ve babamın çocukluk arkadaşları geçtiğimiz günlerde vefat etti. eşi kadını 4 aylık hamileyken terk etmiş, hep zor bir hayatı olduğundan söz ederlerdi. rahmetli amcamın da yakın arkadaşiydı kadın. yaşınız ilerledikçe zamanında kaçtığınız düğün ve cenazelere gitmenin önemini anlıyorsunuz. iyi günü ve kötü günü paylaşmanın çok da gereksiz bir şey olmadığını da..

beklenmeyen bir ölümdü.2 saat uzaktaki memlekete doğru yol aldık. taziyemizi yaptık, akrabalarımızla zaman geçirdik. sabah erkenden antalya'ya döneceğiz, planımızı yaptık. anneanne evindeyiz, hava buz gibi. çare yok bir odaya tıkıştık. yatacak yerler belirlendi, sıra partnerlerde. kurada bana annem çıktı. en titiz ve huysuz elemanı çekmiştim. aynı anda " ben yalnız yatmak istiyorum" dedik.
    bir kanepe, sobanın hemen yanı. ben hayatım boyunca sobalı evde yaşamadım, bizler için özenilecek romantizm barındıran bir eşyadır soba.
    çarşaflar serildi, altında kalanın can vereceği yün yorganlar üzerimize atıldi.

anne: duvar kenarına sen yat.
    ben: hayır sen yat.
    a: yat dedim.
    b: tamam be, ben aslında duvar kenarı istiyordum, seni kızdırmak için inatlaştım.
    a: bismillah.
    b: kaşık pozisyonundan başka alternatifimiz yok gibi?
    a: ne pozisyonu, gece gece yine neyin peşindesin?
    b: anne g.t g.te yatarsak sırtımız açılır. burası antalya değil, sabaha bir taziye de bize yaparlar.
    a: ben de cinsel şaka sandım, tamam öyle yapalım.
    b: cinsel şaka ne mk anne ya?
    a: ayağın buz gibi değdirmeeeee.
    b: g.tüme mi sokayım kanepenin boyu sana uygun bana değil!

15 dakika sonra,

a: sobanın sıcağı yüzüme vuruyor.
    b:tamam annem, sobayı söküyorum hemen. ne diyorsun uyu ya, yorulduk erken kalkacağız..
    a: o tarafa ben geçeceğim yer değiştirelim.
    b: off anne ya, otele gitseydim keşke, insanlarla uyumaktan nefret ediyorum, biliyorsun, idare etsek 6 saat kadar.
    a: ben de nefret ediyorum sen de onu biliyorsun. o kadar nefret ediyorum ki babanı boşadım.

3 saat sonra:

a: uyan geç kaldın!
    b: anne ne geç kalması saat çalmadı daha!
    a: işe gec kaldın!
    b: anne ben izinliyim ne işi, iş 140 km uzakta! sen zaten beni 30 ağustos'ta da kaldırmıstın, sen hasta mısın ya!!
    a: yavrum, hastayım gerçekten(gripti o ara) uyku sersemi hava ağarınca korktum geç kaldın diye..
    b: iyi de hava ağarmamış bile..
    a: demek ateşim yükseldi, ateşim var kesin!

gülüştük biraz.

b: anne, şengül teyze'nin oğlu çok ağladı. belli etmedim ama içim parçalandı çocuğa. hem annesi hem babası gibi büyüttü dediniz zaten.
    anne, seni seviyorum!
    a: ben de seni seviyorum kızım.
    b: yorganı hep sen almışsın ya, soba da sönmüş..dondum ya, insan olan yalnız yatar zaten ya. bir dahakine otele gitmeyen ne olsun, bak görün siz.

diğerleri: susun ya, dırdırdır. neyi paylaşamıyorsunuz!

anneye sarılıp, bir saatlik, en huzurlu, en güvenli uykuya dalınır.
  • koklayarak öpmesi ve yorganla her yanimi sarmasi, sarilmasi... cok romantiksin anne yaa. birde hep cok güzel kokuyorsun.
  • ne zaman canım sıkkın olsa geceleri gider sokulur yatarım yanına.konuşmasak bile nefesini duymak yanında yatmak bana her şey geçecek hissi verir.ben o gecelerin birindeyim
hesabın var mı? giriş yap