• bir instagram paylaşımında denk geldi (bkz: #24371179) bu entry. muhtemelen bir dramın kahramanı oldu. var mıdır tanıyanı edeni? var mı akıbeti hakkında bir bilgi?

edit: evlenmiş yeniden ve mutlu imiş.
  • ismi benim gibi arca olan rum asıllı bir arkadaşın* dediğine göre eski rumcada yağmurdan sonraki toprağın kokusu anlamına gelmekteymiş..
  • dün itibariyle evlenicek yaşa gelmiş insan.. hatta ciddi ciddi evleniyor*..
  • şu sıralar ne yapıyor acaba dediğim suser. #24371179 şu girdisi ile kendisini tanıma şansına eriştim. yazdığı son girdiside şu şekilde #41737450
  • sayko işlerle karşımıza çıkan değişik bir insan.

söylemek istediğim bazı şeyler vardı ve bu insan üzerinden söylemeye karar verdim. bu kez neyse deyip geçmeyeceğim.

müziğinde ve tavrında belli tekrarlar var. bu tavır müzikle doğru orantılı.

bu aşamada müziğinden önce videoları hakkında konuşmalıyım. açık bir şekilde performatif sanat denen illete rahatlıkla dahil edebiliriz. söz konusu arkadaş müziğine verdiği özeni kliplerine de vermekte. ancak bu görsellikte fazlasıyla irite edici unsur bulundurmakta. güzel olansa bunun sanatsal bir irite edicilik şeklinde hayat bulmuş olması. dediğim gibi sahneler çoğu kez rahatsızlık veren unsurlar barındırsa da bu sanatçı tarafından değersiz bir durumdur. zira sanatçı için aslolan özdür. sınırları zorlama kısmını bir tarafa bırakırsak müziğine de gayet uygun konseptler buluyor. zaten son zamanlarda entelektüel müzisyenler sadece müzik icra etmekle yetinmeyi bıraktı. kendisi yapamıyorsa da bir bilenden yardım alarak görsel sanatlara adım atıyor. burada bir parantez açmakta fayda var. müziği sanatta başka bir yere koymak en doğru olandır. çünkü müzik istencin nesneleşmesidir demiştik. daha doğrusu vakti zamanında schopenhauer "müzik görüngü dünyasını baştan sona görmezden gelir. o, bir yere kadar, dünya hiç olmasaydı da var olabilirdi. bu başka sanatlar için söylenemez. müzik başka sanatlar gibi ideaların kopyası değil, istemenin kendisinin kopyasıdır.istemenin nesneleşmesi idealardır. müziğin etkisinin öteki sanatlardan daha güçlü olmasının, onun insanın içine işlemesinin nedeni budur. çünkü onlar olsa olsa gölgeden söz eder. oysa müzik özü söyler" demişti. fazlasıyla katıldığım bir bakış açısıdır bu. ancak günümüz şartlarında bunu görüngü dünyasıyla harmanlama olanığımız bulunmakta. ne yazık ki buna ancak son 3-5 senede gereken önem verilmeye başlandı. işte bu önemi veren kişilerin en başında gelen isimlerden birisi de bu arkadaş. yaptığı işler önyargılarını bir tarafa bırakamayanlar için pek bir şey ifade etmese de kendisiyle savaşanlar için dikkat çekicidir.

müziği hakkında söyleyecek en etkili kelime nedir diye düşündüm ama tek bir kelime yok. bu ruh aşında bolca acı var. gözyaşının kelimelere aktığını hissediyorsunuz. hatta kelimelerde değil tınılarda ıslaklık var. sadece o tınıya dokunma kabiliyeti herkese nasip olmayabiliyor. çokça gerginlik var. bu öyle bir gerginlik ki yorgunluğa evrilmiş. artık kızmaktan yorulmuş, patlamaktan bıkmış bir gerginlik. içe dönmüş bir gerginlik. kendini tüketen bir nefret haline gelmiş. yeter! demiş. yeter derken titreyen sesi duyuyor musunuz? duymuyorsanız ne mutlu size.
    buyrun o kadar anlattık bir tutam atmadan gitmeyelim.
    arca-reverie

arca
  • artık kelimeleri toparlayamayan insan.. isteyen bir şeyler anlamaya uğraşabilir ama..
  • fransa'dan "post-rock" harikasi! 2000'de kurulan grup joan cambon ve solo calismalari da hayli keyif verici olan sylvain chauveau'dan olusuyor. referans noktasi olarak "godspeed you black emperor!" ve "a silver mt. zion"i veriyor kimi kritikler ama cok daha estetik bi muzik yapiyor arca. filmlerden, radyo programlarindan sample kullanma fikri belki klise gelebilir ama arca'nin yaptigi iste saf anlamiyla guzellik soz konusu. hani dinledikce gozunuzun onunde film oynatmaya baslayan iki albumu var: 2001 cikisli cinematique ve 2003 cikisli angles. iki album de fransa'nin avant-rock'inda onemli isler yapmis disques du soleil et de l'acier'den cikti.

resmilesmek:
    http://arcamusic.free.fr/
  • gırtlağıyla yeraltını yöneten şef.
    magmanın, fokurdamaların, ışıksız yaşamların, fay hatlarının, sancılı doğumların ve ölülerin kankası yumuşak tete. topuklarının altında bir şeyler kaynıyor, bir şeyler patlıyor, bir şeyler doğuyor büyümesine izin vermediği, varoluşlar da var yokoluşlar da, bir şeyler anlık var oluyor ve anlık yok oluyor. tüm renkler, olgun, solgun. sesler yüksek ve boğuluyor. yeni hayatlar doğmak ve seslerini duyurmak istedikçe ölüyor. tekrarsız bir canlılık tabanlarına masaj yapıyor.
    en kısa ömürlü, soyu ilk tükenen seslerin müziği.
    arca türkçede temiz, namuslu demekmiş, katılamıyorum,, bundan olsa olsa en hasından belalı ve vicdanlı bir serseri olur.
  • bugün birliğine* teslim olacak kısa dönem er insanı..
    ayrıca duvarlara "gidiyorum vatan için, döneceğim aşkım için" yazmak isteyen ancak bunu ithaf edicek birine sahip olmadığından yazamamış insan..
  • turkce anlamları: cam agacı, tahta kutu veya sandık.
    bilimsel anlamı: bir cesit deniz kabugu.
    ayrıca american racing club affilationın kısaltması ve de latin amerikada gemi anlamında kullanılan kelime.
hesabın var mı? giriş yap