• "arılık duruluk, ağrın acın bu suyla gitsin." dilekleriyle sona eren yıkanmadır. şimdi çok hazin geldi. analar durulaya kurulaya "yur" yıkardı.
  • 27 yaşındayım hala aksatmadan gerçekleştiriyorum. arife suyunun çocukluğumdan gelen ruhuma iyi gelen bir yanı var. anneciğim ömrün su gibi aziz olsun duaları ile biterdi her banyo. biz büyüdük ama maaaile hala devam ettiririz bu geleneği.
  • bütün çocukluk hayatı boyunca arife suyuyla yıkandığı halde yetişkin olduğunda ancak 1.60 boya sahip olan bi kişi olarak nazarımda çocukluk sanrısı olan aktivite*. ha tabi yalan olmasın derinlerde arife suyuyla yıkanmayaydım halim nice olurdu endişesini de taşımıyor değilim.
  • bu sabah uyanıp banyo yapmaya karar verdiğimde aklıma takılmış olan sözdür. benim anneannemden ve onun annesinden küçükken defalarca kez duyduğum laflardan biridir sadece.
  • efenim, eskilerden kalma bir gelenektir. hoş müslüman bir toplumda günde beş vakit abdest alıp, namaz kılar temiz olursunuz ama** yine de bayram öncesi arefe günü pazartesi bile olsa* tekrardan yıkanılır. bayramda konu komşuya, eşe dosta temiz görünelim dimi ama.
  • bizim evde devam ettirilen gelenek. arife günü suyunun şifalı olduğuna inanılır. bayram namazına kadar suyun şifasının devam ettiği bilindiğinden bu aralıkta banyo yapılabilir.
  • küçükken kardeşlerimle sıra sıra yaptığımız eylem. su başka temizliyor sanki diye düşünüyordum. yıllar geçtikçe çoğu gelenek gibi tükenme noktasına gelmiştir.
  • olm siz bu yaz sicaginda her gun banyo yapmiyor musunuz, bu ne boyle?
  • arife suyuna girmek, "arife suyundan gecmek" de denen bir nevi törensel arınmadır.
  • an itibariyle yaptığımdır.güzel bir geleneğimizdir.
hesabın var mı? giriş yap