• savaş ekonomisinde zengin olmayı hayal edenlerin üşüştüğü şirket.aman üretim olsun küresel değer kazanan bir inovasyon şirketi olsun yoook.
  • aselsanın en az 3-4 kat daha büyümesine ihtiyacımız var. umuyorum taide 10 milyar dolarlık firma olma hedefine ulaşır.
  • öğlen 12' de uyandım ve hisse fiyatlarının yükseldiği haberini aldım. bikaç hafta önce akbank hisse senedi hesabı açmıştım. ama şunca senedir hiç borsaya bulaşmaya da götüm yememişti.

vadeli' deki parayı kapatıp aselsan mı alsam diye düşündüm ama sonradan vazgeçtim. o saatte 43,88' den alsam şuan 950 lira karım olacaktı. kemiksiz 3 aylık vade parası, hem de 5 saatte sadece. kafamı sikiyim.
  • 8 sene önce almaya başlayıp her ay maaşımın yaklaşık 3 ila 4'te birini bu hisseye yatırmaya devam ettim. her ay aynı dönemlerde aldığım için "keşke dün alsaydım" "bi gün daha bekleyemedim" dediğim olmuştur ama hep ileri devam etti. her yükselişinde satmak mı mantıklı kalmak mı diye düşünmüşlüğüm hep oldu hatta beni bilen dostlarım "çık artık çakılacak" "karsan'a geç taksi yapacak" "bjk hissesine kaydır ağırlığını" dese de çıkamadım. muhafazakarlık anadan doğma belki de bizde ondan kaynaklı. ne hikmetse hep bekledim ve maaş vakti gelir gelmez bir alışkanlık haline geldi. herkes yeni yeni arabalara krediler öderken ben külüstürümü yıkamaya gittim hafta sonları. 1 oda 1 salon evlerde yumurta kırıp ekmeğe banarken alttan geçen bist100 hisse bandıyla bakıştık akdeniz akşamlarında. dinlediğim tek canlı müzik mahalle aralarından gelen düğünlerin sesiydi. uyumak sevgiliye daha çabuk kavuşmak için yapılan bir hareket halini aldı bünyemde ve her açılış bir vuslat. hep aldım. hiç üzmedi. yeri geldi bölündü elimde iki kat hisseye dönüştü. şu an yaklaşık ortalama itibariyle 48 katına çıkmış durumda. yani ve artık satmanın vakt..şaka lan şaka, evdeyim şu anda hanım yemek yapıyor haberleri izliyorum. borsa işini 3 sene önce bıraktım. alacak param da yok anca geçiniyoruz.
  • sokaktaki vatandaşın bile diline düşmüşse patlaması yakındır demeyeceğim ama bu fiyatlardan uzun vadeli yatırıma girlimeyecek hissedir. nerede patlayacağını kestirmek mümkün değil.. patlamak diyorum bu fiyatlar normal değil.. bu ülkede uzun vadeli yatırım yapılacak 10 şirket say deseler bunlardan biri aselsandır. 10 yıllık logaritmik grafiği harikadır temettü verir vs. lakin borsa ile alakasız bu kadar küçük yatırımcının doluştuğu hisseye ne olursa olsun temkinli yaklaşmak gerekir.. sağlam trend tutturmuş bir hisse insana sanki hep yükselecekmiş hiç düşmeyecekmiş gibi gelir, trendi aşağı dönmüş ve uzun süre sürdürmüş hisse sanki hiç dönmeyecekmiş gibi gelir. eğer bir hisseye güveniniz yüzde yüzse o hisseyi satın.. en büyük zararlar özgüveninizin ve inancınızın en yüksek olduğu zamanlarda gerçekleşir.. bu dediklerim borsada yeni yatırıma başlamış küçük yatırımcı için çok fazla anlam taşımayabilir ama hisse senedi piyasaları para kazanmanın çok zor olduğu platformlardır.. herkesin bildiği, beklediği şey bu piyasalarda gerçekleşmez.. uzun zamandır taşıyorsanız bu yükseliş trendi bozulana kadar elinizde tutabilirsiniz ama yeni yatırımcıysanız sakın evi arsayı satıp yarın aselsana girmeyin üzülebilirsiniz..
  • geçen sene aralıkta 10.30 dan satıp araba aldığım kahrolası hisse ...
  • vaktinde satın aldığım hisseleri ile önce düğünümü organize etmesi, ardından satın aldığım ev için peşinat oluşturması ile hayırla yad ettiğim şirkettir.

tabi bir tarafım da "vaktinde satmasam şimdi neredeyse kredisiz ev aldırırdı" diyor.

yeniler bilmez ama akilligelisim'in önerdiği bir iflas değeri hesaplaması vardı. 2013'te uyguladığımda aselsan ve karel bu hesaplamada en başı çeken şirketlerdendi. ikisinden de çok para kazandım. bu vesile ile akilligelisim'i de hayırla yad ediyorum :)
  • bugün tahtasının derinliğini açtığımda aşağı yukarı asansör gibi gidip geliyordu. kendimi ulusal 30 senedinden çok gip kağıdını izler hissettim.

ben bu kadar kısa sürede bu kadar pirim yapan tahtayı almam alan yiğitlere de saygı duyarım.*
  • çakılacağına inandığım kağıdın adı. bist e ters hareketlerde bulunuyor zaman zaman.. fazla abartılan kağıtların patladığını çok kere gördük..
hesabın var mı? giriş yap