• insanın hayattaki tercihlerinin ve aradıklarının bir başka yansıması olmaktan öteye gidemeyecek kişiler. örneğin bir kişinin anna karenina'ya mı kitty'ye mi hayran olduğu aslında bu hayatta ne aradığının iyi bir delili olabilir. anna'ya hayran olan kişi dayanılamaz bir güzelliğin, kuvvetli bir cinsel çekimin, tutkudan başın dönmesinin, aklın bir süre devre dışı kalmasının, ve sonu başından belli bir felaketin peşine düşmüştür diyebiliriz. kitty hayranları için söylenebilecek şey görüntüde yöneten olup aslında sessiz ve derinden yönetilmeyi kabul edecek, gürültülü ve sınırları zorlayan duygular ve hareketlerden korkan ya da kaçınan, ideal kız babası insanlar olduklarıdır. aşık olunan roman karakterinden kişilik tahlili yapmak ne kadar doğrudur, bilinmez ama buradaki bir nevi transferans değil midir aslında?
    bu konuyla ilgili acı verici olan kadınların yaptıkları/yapacakları tercihlerdir. siz dostoyevski'nin budalasına aşık olacak bir kadın tanıyor musunuz? oysa prens mişkin bildiğimiz en iyi niyetli, zararsız, peygamber gibi bir adamdır. ya da alyosa karamazof'a hayran olduğunu söyleyen bir kadın tanıdınız mı hiç? ki alyoşa dostoyevskinin en harika karakteridir. ahlaklı olmayı da, bu dünyanın zorunluluklarını da anlamış böylece kendini prens mışkininin budalalığından kurtarırken iyi kalmayı başarmış bir insandır. oysa kadınlar için stavrogin, vronsky, ya da julien sorel daha çekici karakterlerdir.
    bu dünyanın neden mutsuz kadınlarla dolu olduğunu soranlar cevaba giden karanlık yolda bu entry'yi el feneri olarak kullanabilirler.
  • raskolnikov
  • çalıkuşu'ndaki ihsan bey, kamuran salağının aksine gelişme gösteren bir erkek tipidir. ayrıca feride için düello etmesi, ismini belirtmeden ona çiçek yollaması ile romantik kahraman olur, hoş olur. üniforma karizması ve yaralı yüz cazibesini de unutmamalı.
    notre dame de paris'de claude frollo, esmeralda yı öyle bir sevmiştir ki her kadın beni de böyle sevsinler der.
    bir de severus snape, somurtuk, asabi, huzursuz tiplere vurgun kadınları cezbeder, iyi de eder.
  • örnek: pride and prejudice'de mr. darcy, her okuyanın en az bir kez aşık olması gereken er kişi.
    erkek olsaydım aynı kitaptaki elizabeth bennet'a aşık olurdum herhalde.
    hamlet, deli danimarkalı.
    macbeth, katil ingiliz. niyeyse.
    ve tabii ki sirius black, harry potter'daki gelmiş geçmiş en etkileyici adam-vallaa voldemort'a bile basar kişi.
  • kesinlikle mr. darcy. ingiliz edebiyatına laflar hazırladım.
  • wuthering heights da heatcliff..cok fazlaydı ya o..
    fazlaydı resmen..
    nefreti de aşkıda..
    cok fazlaydı..
  • (bkz: nuh tufan)
  • duyduğu büyük aşk için (bkz: severus snape)
hesabın var mı? giriş yap