catharsis

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (516)
  • 2842
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

shameless

shameless gerçekle ilişkisini başka türlü, bizim alışkın olmadığımız şekilde kurmuş dizidir efendim. kendisini şahane bir dizi yapan budur. nasıl mı? şöyle: bugüne kadar izlediğimiz "aile" dizilerinin hemen hemen hepsinde küçük burjuva ahlakından doğan bir yavşaklık, efendime söyleyeyim gülme efektli ucuz yönlendirmenin bünyede oluşturduğu bir tahribat yok değil. ha married with children bu ezberi bozan ilk dizidir belki izlediğimiz. işte shameless ezberi bozmakla kalmaz, "aman efendim ben bunları güldüreyim" bile demeden altında kalınası gerçeklere, dudak yardıracak çözümler getirir. ve bunu yaparken bizi ağlatmaz. arada güldürebilir, evet. durum ne kadar komik olursa olsun gülme efekti eşliğinde olmaz bu çok şükür.

shameless insan doğası, yaşantısı ile ilgili nice dizinin, filmin yanından bile geçmediği, geçemediği bir gerçekliği sömürüye girmeden derhal insanı içine alıveren bir doğallıkla anlatır. bunu -başka bir açıdan ve başka bir sınıf üzerinden- nip/tuck da yapmıştır, evet. orada daha parlak görüntüler vardır malum...

shamless'daki yaşamın ahlaki, hukuki gerçekleri küçük burjuva ahlakı ile kesilip biçilecek türden değildir. bilakis onunla alay eder. yani "mış gibi" yapılmayan dizidir efendim bu. kendi gücünü de buradan alır zaten. shamelsseşsiz kılan da budur kanımca. edepsizlik orada son derece doğaldır.

--- spoiler ---

misal: steve ile fiona hayvan gibi aşık, çatır çatır sevişitikleri bir ara fiona kendisine yanık polis memurunu da götürüverir. ve bu mevzu tüm olaylar silsilesi içinde minicik bir detaydır. hikaye (üslubun da yardımıyla) bizim buna uzun uzadıya şaşırmamıza müsaade etmez. polis memuru, steve, fiona ya da herhangi bir tanıdıkları bunu konu haline getirmez. o kadardır işte. şimdi bir de şöyle bakalım: küçük burjuva ahlakında bu durum bir diziyi 26 bölüm (hele bir de yerli diziyse koy sen onun üstüne 5 bölüm daha) herkesin birbirini tehdit ve tenkit etmesi için sebep verir. bu mevzu hikayenin ana çatışması haline gelir. ahmet ayşe'nin mehmet'i de yediğini ne zaman öğrenecek diye bütün türkiye kitlenir. bilmem anlatabildim mi?

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
25.03.2012 13:58