svr

  • 2215
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

hatırla sevgili

yarattığı tartışma memlekteim entellerinin kabullenmekte güçlük çektiği popüler kültür meselesinin bir uzantısıdır yalnızca. bilip de unutanlara ve bir türlü anlamak istemeyenlere hatırlatarak başlayayım: yıl 2008; internet ve çok kanallı, renkli televizyon icat edildi, yaygın kullanıma girdi; son 10 yılda memleketim gençlerini pek çok şeyden haberdar eden, gazete yazılarına ve televizyon programlarına referans olan ortamlardan biri şu anda okumakta olduğunuz gayet popüler internet sitesi; popüler kültür artık reddemeyeceğimiz bir gerçek, onu anlamak ve kullanmaksa hala gayet mümkün.

şimdi kritik soruya gelelim:

o yıllarda olanları anlatan yüzlerce yazı, onlarca kitap yazıldı bu memlekette. çıkıp açık oturumlarda konuştu durdu insanlar. benim gibi yeni kuşakları o günleri bilmemekle, anlamamakla, merak etmemekle suçlayıp durdu birileri, kendi kuşaklarının bazı mensuplarına kör, akılsız, cahil demekte beis görmediler kimi gerçekleri bilmiyorlar diye. lakin tüm bu çok ciddi ve entellektüel çabalar benim 1956 doğumlu (evet o olaylar yaşanırken hayattaydı, şahit oldu), lise mezunu (evet, gün görmemiş cahil filan değil), memuriyetten emekli anneme şu soruyu bugüne kadar neden sorduramamıştı:

devlet bunları gerçekten yaptı mı?

milletçe bir dertten muzdaribiz, bir şey yapıldı mı hemen, ilk seferinde en kusursuzu yapılsın istiyoruz, az bir eksiği olan taşa tutuluyor. tam olanını yapmak da zor, tembelliğimiz ve gevşekliğimiz mani olur o kadar ciddi işler yapmaya. sonuçta hiçbir şey yapılmadan oturuluyor.

basit bir eğlencelikle, biraz olsun meselerle uğraşan şeyler arasındaki fark bu dizide zuhur etmiştir bence. bir iş, bir kişiye, en az bir soru sorduruyorsa, ve bu soru yeterince önemli ve öze dairse mesele hallolmuş demektir, siz orada iyi bir şeyler yapmaya başlamışsınızdır.

daha iyisi yapılamaz mı bu diziden, yapılır. hatta dilerim yapılacağı gün de gelir. ama popüler alanın güçlükleri içinde bu kadar işi becerenlerin hakkını teslim etmemize mani olmamalı bu.

yapanların ellerine sağlık, ben saatlerce anlatsam annem o soruyu sormazdı.

devamını okuyayım »
26.03.2008 16:35