svr

  • 2216
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

irish blood english heart

"vatandaş morrissey"in 2004'te yayınladığı şarkı. irlanda kökenli, ingiltere'de yetişmiş, gençliği ira terörünün en sert yıllarına denk gelmiş bir adam sıkıntılı bir meseleye en dikenli yerlerinden nasıl giriş yapıyor bir bakalım.

sözler şöyle:

irish blood, english heart
this i’m made of
there is no one on earth
i’m afraid of
and no regime
can buy or sell me
i’ve been dreaming of a time when
to be english
is not to be baneful
to be standing by the flag not feeling
shameful, racist or partial
irish blood, english heart
this i’m made of
there is no one on earth
i’m afraid of
and i will die
with both my hands untied
i’ve been dreaming of a time when
the english are sick to death of labour
and tories
and spit upon the name of oliver cromwell
and denounce this royal line that still
salute him / and will salute him forever

sondan başlayalım, oliver cromwell'den. cromwell ingiliz tarihine yön ve şekil veren adamlardan biri ama irlandalılara yaptıkları bugünkü tanımlarımızla soykırıma yaklaşır, hala çözülememiş irlanda probleminin ateşini yakanlardan yani. kendisine hala saygılarını sunan kraliyete hatırlatır gibi morrissey, cromwell'in bir de kral idam ettiğini.

elimizde ira'dan, 1916 ayaklanmasında, irlandalıların kahramalıklarından hiç behsetmeden politika yapan bir şarkı var. ortak bir ulus fikri, herkesin içinde kendine yer bulabileceği bir "ingiliz olma" hali tanımlıyor morrissey, bunu arzuladığını belirterek. ingiliz olmanın kendisine verdiği gurur ve özgürlüğün altını da çiziyor. ingiliz olmanın insanı paylaşmak zorunda bıraktığı tarihin insana yapıştırdığı çirkin özellikleri bir bir sıralayıp bunlara paydos demeyi teklif ediyor, bunun gündelik ve alışılmış politikacılarla olamayacağını da gayet net ifade ediyor. "ulus devlet bitti" çağında "ortak ülkü ve kültürel kodlar altında birleşmiş bir topluluk" tanımı yapıyor, yani bildiğin ulusu tanımlıyor ve var mısınız diyor. ve bu şarkı ingilterede 4 numaraya kadar yükseldi listelerde.

ne zaman bu memlekette bir kürt böyle bir şarkı yapar, ve türkler orada haklı bir eleştiri varsa onu sineye çekmeyi becerir o zaman bir ulustan ve ulus devletten bahsetmeye başlarız sanırım. son zamanlarda yürüttüğümüz tartışmalarda bile aklın yolunu ne kadar geriden takip ediyoruz (girmeyelim şimdi matbaa bu memlekete kaç yüzyıl sonra geldi meselesine ama kabul etmek lazım ki her arızamızda bir parça rolü var). ibrahim tatlıses böyle bir şarkı yapabilir mi mesela? ve biz türkler adamı linç etmeye kalkmadan bu şarkıyı dinleyebilir, orada geleceğe dair bir ümit görür müyüz?

popüler kültüre burun kıvıran türk entellerini bütün bu meseleyi morrisey kadar kısa ve öz anlatabilecek ve çözüm üretecek bir şeyler yazmaya davet etmek gerek herhalde, tabi becerebilirlerse.
bir pop şarkısından demokrasi, vatandaşlık bilinci ve sanatın değeri adına çıkacak dersler olabilir, dikkatle bakmak lazım. iyi bir şarkı asla yalnızca bir şarkı değildir, kafa yormak lazım

devamını okuyayım »
22.10.2008 19:56