şükela:  tümü | bugün
  • askerlik dönemi boyunca yalnızca insanoğlunun dişi versiyonunu ancak tv'de görebilmiş ve sürekli insanoğlunun erkek versiyonu ile muhattap olmuş kişinin, sivil hayata döndüğünde yaşadığı bunalıma verilen isim.
  • askerliğe geri çağrılmakla ilgili rüyalar görmek belirtilerindendir.

askerden hemen sonra değil ama psikolojisinden çıkmaya başlandığı dönemde olabiliyor.
    sanırım beyin sivilliğe alışırken, o travmatik duruma tekrar dönüp dönmeyeceğini test ediyor arada.
  • çok narin olmamak lazım.. geçiyor..
    ama yine de zaman verilmeli yaşayana..

(bkz: #26038294)
  • askere gitmeyenler için söyleyim askerde asteğmeni kimse tınlamaz hele bir ilçede en yüksek rütbeli ilçe jandarma komutanıdır bırakın rütbelileri sıradn bir eğmenin habercisi bile asteğmene umarsamaz ama arkadaş hala askeriyede kalmış yada sivilde aradığı saygıyı bulamamıl yazık
  • askerliği çok da zor geçmemiş biri olarak hafta itibariıyla yaşamakta olduğum sendromdur. hayata dair tek tat veren şey saatlerce yaşadığım şehrin alakasız yerlerinde yürümek. hedeflerim, ideallerim, istediklerim sanki çok uzakta gibi geliyor. bu yollardan geçen dedelerim varsa, soruyorum onlara, geçiyor değil mi?
  • bunyeye gore degismekle birlikte, ortalama olarak donusten sonra 3-4 ay icinde yavasca son bulacak durum.
  • asker dönüş tarihimin her sene-i devriyesinde aynı tür rüyaları görmeme sebep olur.

misal, bu sene askerden döndüğüm tarih yaklaştığında askere tekrar alındığımı, geçen sene yine aynı tarihlerde 3-5 nöbetine kaldırıldığımı gördüm.

günlük hayattan tamamen silinse de bilinçaltından bir türlü silinmiyor, demek ki.
  • şahsi düşüncem,türkiye'de post askerlik sendromu yoktur.anne tarafından yapılan evlilik baskısı vardır.
  • ne zaman büyük tuvaletimi tutsam aklıma askerde tuttuğum nöbetler geliyor, nasıl bir ızdıraptı arkadaş antepin hududunda yediğin içtiğinden mide bozuluyor 6 saat açıkta nöbet bi sıkışmaya başladınmı başlıyor kabus ... bugün iş yerine gelene kadar nöbet tuttum resmen
  • '' nerdeyim lan ben, burası da neresi, nerede çalışacağım, ne iş yapacacağım, şimdi ne olacak, ne zaman evleneceğim ?'' soruları sık sık kendine sorulur. dolmuş şöförü ve pek çok kişiye komutanım diyebilirsiniz. bir süre iyi bir dinlendikten sonra hayatın acı gerçekleriyle karşılaşırsınız. zaman zaman rüyalarınızda kendinizi tekrar askerde görürsünüz. askerlik anıları da genelde anlat anlat bitmez. askerliğinizi yaptıktan sonra büyük bir yükten kurtulmuş olursunuz.