289 entry daha
  • çok şey yazabilirim ama özeti niteliğinde açıklayayım. annem askere gitmemi istemiyordu, babam "sen bilirsin" dese de içinden "git" diyor ve gururlanıyordu. yani bir evet ve bir hayır. askerde gördüm ki benim ilerde erkek çocuğum olursa onu askere göndermem.

edit : biri "askerlikten soğutma suçundan yargılanırsın kardeşşş" diye özel mesaj atmış. profiline girdim bedelli askerlik yapan bir arkadaş yazmış. :) ya eyvallah düşünüyor musun tehdit mi ediyorsun yazmışsın bana. bedelli bana çıksa bende kullanırdım evet.

ve evet askerliği soğutma suçu diye bir konu var. ne kadar saçma bir kanun olduğu belli oluyor. mesajımda gram soğutma olmamakla birlikte ben yapacağım şeyi söyledim. çocuğun askerlik çağı gelir, oğlana gitmemesi gerektiğini söylerim ve gitmez. yıllık ceza mı kesiliyor, veririm parasını aslanlar gibi genede o askerlik şubesine gitmez. iş başvurularında askerliği bahane eden şirketlerinde canı cehenneme. bu ülkede oğlum olursa gön-der-mem (.) bunu diyen adamlar ülkemizin insan haklarını deldiğinden haberi var mı? türkiye'de vicdani ret diye bir şey uygulanmıyor aynı türkiye birleşmiş milletlerde uluslararası insan haklarında vicdani ret'ti tanıyıp ülkesine getirmeyen bir ülke. yani uluslararası yasaları çiğniyor. hadi gelin buradan yakın. öyle kışlasız bedelli istiyoruz da şöyle yapıyoruz gak guk yapacağınıza delikanlıysanız avukatlarla türkiye insan haklarını deliyor diye dava açarsınız. haydi? yemez ama. anca klavye delikanlılığı yapın. kısa dönem askerlik yapan bir er bildirdi.
  • tanımadığın insanlara noktalama işareti babında amına koyayım ya deme...bu yüzden daha acemi birliğinde bal porsuğu yarağı yiyordum az kaldı.
  • 21 günde sadece içtima kelimesinin anlamı
  • "ben asla ev arkadaşıyla yaşayamam" derken 80 tane kıllı yaratıkla aynı koğuşu, banyoyu, tuvaleti ve derdi paylaşabiliyor olduğumu öğrendim...

(bkz: bedellispor)
  • sabır
  • memleket sadece senin etrafındaki insanlardan oluşmaz.
  • evin, ailenin kıymetini öğreniyor insan.
  • tuvaletini yaptıktan sonra götünü taşla silen insanlar olduğu.
  • disiplinli olmayı öğrenirsin. sabah ne zaman kalkacağını diş fırçalamaya traş olmayı, spor saati yatma vakti hepsi düzene girer.

biraz şanslı iseniz kendinizi korumayı da öğrenebileceğiniz bir yere düşersiniz.

öz hesaplaşma yaparsınız nöbetlerde geçmiş gelecek hakkında kararlar almayı öğrenebilirsiniz.

asker arkadaşım 6 dil öğrenerek bitirdi askerliği; yani faydalı birşeylerde öğrenebilirsiniz yani.

ben ayakta durarak veya yürüyerek uyumayı öğrendim. şaka değil nöbetlerde bildiğiniz ayakta ve volta atarken uyuyabiliyordum.

insanlığı da öğrenebilirsiniz. yardımlaşmayı da ezilen insanın yanında nasıl duracağınızı da.

zorunlu edit:
    bir çok arkadaş mesaj attı. 6 dili nasıl öğrendi veya kimden nasıl öğrendi diye.

arkadaşım almancıydı, askerliğimizi de 15 ay olarak keşan'da yaptık. arkadaşım yabancı dilleri ise; (örneğin italyanca) gidip italyanca sözlük, gramer kitabı ve pratik italyanca kitaplarını alıyordu. nöbetlerde sözlükten kelime çalışırdı, akşam 5 -8 arası iş yok güç yok nöbeti de yoksa pratik dil kitabını, 9 daki yat sayımından sonra da gece 12-1'e kadar da gramer kitaplarını çalışırdı. telafuzda sıkıntısı var mıdır bu şekilde çalışarak mutlaka olmuştur. youtube vs yoktu o biz askerdeyken :) haliyle almanyaya geri döndüğünde turizm sektöründe çalışacağını söylüyordu büyük ihtimalle telafuz kısmını da düzeltmiştir.

arkadaşım sizlerin düşündüğü gibi sınav veya akademik kariyer için yabancı dil çalışmıyordu; geçinmek için öğreniyordu. geçinmek/hayatta kalmak da dil öğrenimi için onu motive ediyordu tahminimce. sadece o arkadaşım yoktu. mesela bir başka arkadaş vücut geliştirmecilere taş çıkartacak kadar vücudunu geliştirmişti.

o zaman bedelli yoktu. kısa dönemde 6 aydı. 15 ay yabancı dil öğrenmek içinde akademik kariyere hazırlanmak için de ciddi bir süre. çalışmaya poposu yiyen, disiplinli ve motive olmuşsanız başarırsınız.
  • 630 kişinin 14 tuvaleti 40 dakikada nasıl kullanabileceği gibi bir problemin uygulamalı olarak nasıl çözüldüğünü öğrendim. hep öss sorularına "bunlar benim gerçek hayatta ne işime yarayacak ki!?" derdim...aydınlandım askerlik sayesinde. yarıyormuş...
576 entry daha
hesabın var mı? giriş yap