• türkiye senin yaşadığın il veya ilçeden ibaret bir ülke değil . cehalet senin bildiğin boyutların fersah fersah üzerinde bir kavram. halı çok güzel bir ev eşyası.
  • askerde yedek subaydım, yani rütbem asteğmen idi. sınıfım jandarma ,ihtisasım komandoydu. mavi bereliydim. operasyonlara katılırdık. acemi birliğimi izmir foça da yaptım. buranın arazi yapısı güneydoğuya çok benzemekteydi. kaldığımız yer ile ders gördüğümüz anfiler arasında 5-6 km mesafe olurdu. bu anfilerin hepsi değişik tepelerin zirvelerine kurulmuştu. sırt çantası, tüfek vs. 30 kg yük ile her gün ders görmek üzere değişik anfilere giderdik.
    fazla uzatmayayım hiç unutamadığım bir söz işitmiştim komutanımızdan: insan kendi beynini ikna ettiğinde herşeyi yapabilme, becerebilme kudretine sahiptir. mesela şu gördüğünüz dağları size uzak ve erişilmez hissettiren sizin beyninizdir. beyninize hükmedin o zaman başardığınızı göreceksiniz.
    o günden sonra hiçbirimiz hiçbir gün yorulmadık, yorulmayı unutturduk beynimize. uzak, ağır,zor algımız değişmişti. gözümüzle gördüğümüz ve ilerisinde göremediğimiz her yere güle oynaya gidiyorduk. 1,65 cm boy ve 65 kg vücut yapımla nasıl bunları yapabildiğime şaşırıyordum.

not: 301. dönemlere ve yeşil adama selam olsun
  • sikebilirler ama zamanı durduramazlar
  • askerde öteki türkiye'yi görürsünüz, anlam dünyası sizden tamamen farklı gencecik çocuklarla aynı havayı solursunuz.eğitimsizliği, çakallığı, okumuşlar karşısındaki o sefil aşağılık kompleksini, yakası bağrı açılmamış küfürleri, sivil hayatta duymanıza imkan dahi olmayan engin nurşani tarzı müzikleri ve halıya basmanın ne güzel bir şey olduğunu görürsünüz.
  • gerçekte nasıl bir ülkede yaşadığın, gerçekte ne tuhaf insanlarla aynı kimlik belgesini paylaştığın gibi önemli dersler. bir çok soruya da cevap buluyorsun:

- bunları kim izliyor?
    - bunları kim dinliyor?
    - bunlara kim oy veriyor?

bonus: halıya ayağınla basmak bile aslında ne kadar büyük nimetmiş onu öğreniyor insan.
  • özgürlük dünyanın en güzel şeyidir. insanlar bu yüzden özgürlüklerinden alı konularak cezalandırmaktadır. askerlik gündelik hayatta önemsemediğin bir çok şeyin aslında ne kadar değerli şeyler olduğunu gösteriyor.
  • kendi isteğin dışında senden çok farklı dünya görüşüne sahip insanlarla bir arada yaşamak bile değil, aynı odayı paylaşmak zorunda kalmaktır. işin özü sabırdan öte değildir. sabrı askerlikten başka şeyler de öğretir insana normal hayatta. eğer askerlik yapan insan adam olsaydı ülkemizde ne cinayet, ne tecavüz ne başka sapkınlıklar olurdu. konu savaşsa eğer 15 yaşında çanakkale de şehit düşen insanlarımızın hiçbiri askerlik yapmadı.
  • koğuştaki mavi nevresimli yatak var ya.. işte o yatak sizin eviniz, dünyanız, her şeyiniz oluveriyor.
    değer yargılarınız ve önem sıralarınızı değiştiriyor askerlik.
  • memleket sadece senin etrafındaki insanlardan oluşmaz.
  • pet şişedeki suyun yarısını içtikten sonra cebine koymak için şişeyi büzmek.
hesabın var mı? giriş yap