• “çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”
  • "samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez."
  • "biz ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."
  • “muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”
    bir şeyleri başaramayacakmışım gibi hissettiğimde bu sözden cesaret aldığım doğrudur.
  • "fakat, ihtimal, bazı kafalar kesilecektir."

canını sevdiğim, ne güzel demiş! her türlü kötülüğü allah böyle buyuruyor (deus vult!) diyerek meşrulaştırabilecek, üstelik rasyonel olmadığı için hiçbir karşı argümanını kabul etmeyecek, hiçbir ortak düzlemde buluşamayacağın için en kötü "seküler dikta"dan bile kötü bir rejime ve zihniyete haddini bu sözlerle bildiriyor.

sonra da tabii efendim biz sizi çok iyi anladık, kesinlikle haklısınız diye bir cevap alıyor. "onlar bu dilden anlar" denir ya, hakikaten onlar bu dilden anlar ve onlarla bu dilden konuştuğu için kendisine minnettarım.
  • (bkz: hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir)

tamamı:

"dünyada her şey için; uygarlık için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir; fendir. ilim ve fennin dışında rehber aramak dikkatsizliktir, bilgisizliktir, yanlışlıktır. yalnız ilmin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki devrelerinin olgunlaşmasını kavramak ve yükselişini zamanla izlemek şarttır. binlerce sene önceki ilim ve fen dilinin çizdiği kuralları, şu kadar bin sene sonra bugün olduğu gibi uygulamaya kalkışmak, elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir. çok mutlu bir duygu ile anlıyorum ki; söz söylediklerim bu gerçeklere erişmişlerdir. mutluluğum artıyor. şöyle ki söz söylediklerim, öğretim ve eğitim altında bulunan yeni nesli de gerçeğin ışıklarıyla doğuşuna sahip olacak şekilde yetiştireceklerine söz vermişlerdir. bu, hepimiz için övünmeye açık bir noktadır."
  • "hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir."
  • saltanatın kaldırılmasıyla ilgili komisyonda hararetli tartışmalar olmaktadır ve bir türlü sonuca kavuşamaz.atatürk odaya girer adeta çıkarır masaya vurur

''mesele zaten olup bitti haline gelmiş bir hakikati ifadeden ibarettir. bu, mutlaka olacaktır. burada toplananlar, meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce uygun olur. aksi takdirde, yine gerçek gerektiği şekilde ifade olunacaktır.

fakat ihtimal bazı kafalar kesilecektir''

bakın arkadaşlar bu lafı söylemek için (bkz: 6 okka taşak) gerekir.
  • eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin.
hesabın var mı? giriş yap