nostalgiaman

  • prezentabl (596)
  • 627
  • 19
  • 5
  • 1
  • bugün

türk halkının türkçe konuşamaması

şiveden, ağızdan kaynaklanmaz.

"arhandaa yiin zollu olmuş acer ellaam" gayet düzgün, kurallı ve türkçedir. kayseri ağzıyla söylenmiştir, istanbul türkçesinde "üstüne (sırtına) giydiğin çok güzel olmuş, yeni sanırım?" demek.

yahut "irden gahtımıdı, bir guş gördüm ne bilin cırhıt, ne bilin efiyek" cümlesi de kurallıdır. avşar ağzıyla söylenmiştir, "erkenden kalkmıştım, bir kuş gördüm ne leyleğe, ne üveyik kuşuna benziyor" demiştir burada şair.

sorun insanların gramerinin bozuk olması. bakın dikkat edin, köyde yaşayan babanneniz varsa ve cahilse, kesinlikle gramer hatası yapmaz. yerel ağzınızın istanbul türkçesinden farklı gramer özellikleri varsa onu gramer hatası saymayınız. o cahil ve yaşlı kadın gramer açısından kusursuz bir türkçe konuşur.

ancak insanların, hatta eğitimli insanların konuşmalarına dikkat ediyorum, öyle ufak tefek anlatım bozukluğu falan değil, direkt şok edici gramer hataları yapıyorlar. özne-yüklem çatısı arası uyumsuzluk, düşük cümleler, saçmasapan kurgular...

ortalama bir sokak röportajını deşifre edelim:

https://www.youtube.com/watch?v=l6jvyeygb14

"ne diyeceğine diyip diyeceğine hiçbişeyine ne kimse kimseyi dinler ne bişey anlatabilirsin ne dinleyenler olur."

bu adam belki kamera şokundan ve trafikte beklemenin gerginliğinden böyle konuştu. siyasileri izleyin, televizyon yorumcularını izleyin. düzgün, öznesi yüklemi uyumlu bir cümle kuran yok. konuşma diliyle yazı dili arasında büyük bir uçurum var ve konuşma dili git gide bir pidgin'e dönüşüyor. abuk sabuk laflar, iletişimi engelliyor: hepimizin paylaştığı bir gramer yazılımı olmadan, karşımızdakinin "kod"unu okuyamayız. ne demek istediğini anlayamayız.

o zaman n'olur? toplum bölünür, ahmaklaşır, koyunlaşır, fevrileşir; her bok olur. zira konuşarak hafızayı bile değiştirmek mümkün. ve nasıl konuştuğumuz, nasıl düşündüğümüzü belirliyor.

şimdi bu gözle tayyip erdoğan'ı tekrar ele alın...

devamını okuyayım »
20.07.2017 11:19