şükela:  tümü | bugün
  • ikisi de karşı tarafın kesinlikle yanıldığına inanır.

ikisinin de elinde " kesinlikle " inanmalarını sağlayacak güçte kanıt yokken doğrularını karşı düşünceyi ezerek savunmaya çalışırlar. yani ikisinde de açık şekilde bir saygı problemi vardır.

iki tarafta da cahil ve sadece saldırmak için saldıran insan sayısı fazladır. mesela mini etekli bir kız görse yobaz kişi " dünya başımıza yıkılacak " tepkisi verir, ateist kişi de benzer şekilde müslüman kişi birisini öldürse " bu müslümanlar hep böyle " tarzı bir tutuma sarılır. kısacası iki taraf da empati eksikliğinin tavan yapması ve " ben kesinlikle haklıyım" tutumları yüzünden faşizme benzer sözlü ve fiziksel saldırılar gerçekleştirilirler.( günümüzde bu fiziksel saldırıları yobaz kesim yapmaktadır fakat türban olayları zamanında ateist kesimin de yaptığını görebiliriz.)

ikisinin de insan haklarının temellerinden olan düşünce ve inanç özgürlüğüne olan saygıları sıfırdır. iki taraf da karşı tarafın yaşamayı hak etmeyecek bir hayat tarzı içerisinde olduğunu iddia eder. ve tüm kötülükleri karşı tarafın sırtına yıkıp saldırıya geçme peşindedir. birisi karşı tarafın ahlaksızlığından dolayı, diğeri aptallığından dolayı dünyayı çirkinleştirdiğine inanır.

iki tarafta da inancının veya düşüncelerinin temelini yeteri kadar oturtamamış olmasına rağmen " en doğrusu benimki" egosuyla nefes alan bir çok birey barınmaktadır.

kısacası benim için ikisi de aynıdır. kesin gerçekliklerin ortaya çıkartılamadığı bir ortamda karşıt düşünceye "ahmak" yaftası yapıştırarak ahmak durumuna düşerler.

herkesin birbirinin düşüncesine saygı duyduğu, "kesinlikle" kelimesi kullanımının yerini "bence" ve "çünkü" kelimelerine bıraktığı günleri görmek dileğiyle.

dip not: kafası düzgün çalışan ve saldırgan olmayan ateistleri tenzih ediyorum. yobaz zaten adı üstünde, tenzih etmiyorum.

edit: yobaz ve ateist karşılaştırmasının teoride yanlış olduğunun farkındayım. yobaz aşırıya kaçan müslümanlar için kullanılıyor fakat aşırıya kaçan ateistler için yaygın kullanımı olan farklı bir kelime yok. o nedenle ateistlerin düzgün olan bölümünü tenzih ederek bir karşılaştırma yaptım.

edit 2 : yazdıklarıma örnek teşkil eden bir çok insanı ayrıca bu başlık altında görebilirsiniz. uygulamalı anlatım gibi oldu gerçekten. inancımı, düşüncemi bilmediği halde çomar yakıştırması yapan, bütün ateistleri kast etmediğimi özellikle belirtmeme rağmen aziz nesin örneği veren, sadece ifade ettiğim düşüncelerden yola çıkarak beyinsiz olduğumu iddia edebilen ( üstelik açıklamasında en ufak bir zeka parıltısı yok ) bir çok yobaz aşağıda mevcut.
  • birbirlerinden nefret etmeleri.

kendini dindar olarak gören biri olarak, yobazlara din sandıkları şey yüzünden yaşadıklara hayata, ateistlere de bunlara bakarak ve din bu diyerek allah inancından uzaklaşmalarına acıyor, üzülüyorum.

ne berikilerin yaşadığı şey din, ne de ötekilerin görüp uzaklaştığı şey dindar.

(bkz: ahir zaman)

bakın bu dinin peygamberi ahir zamanla ilgili ne demiş :

"camiler dolup taşacak ancak içinde mü'min olmayacak"

allah fikrinin makul olup olmamasından ziyade, dinin yetiştirdiği insan profiline bakılarak dinden uzaklaşıldığını düşünüyorum. en azından çoğunluk böyle.
  • ortak özellikleri kendilerinin haklı olduğunu düşünmeleridir.
    bunun dışında herhangi bir ortak özellikleri yoktur.

bir de peygamber sözüyle ilgili örnek vermiş. sanki çok zor böyle bir şeyi söylemek.
    "öyle bir zaman gelecek ki; insanlar kendilerini bir varlığın yarattığına inanmayacak."
    önder hastaruhlu.
  • ateistle tobazın ortak özelliği pek yoktur ama bu ikisini aynı sanan birisi kesinlike gerizekalıdır.
  • (bkz: aziz nesin) ve (bkz: abdurrahman dilipak) arasında ne gibi bir ortak özellik olabilir.

fiil ehliyeti olmayanlara başlık açtırmayın karşim.
  • bu iki grup da lafzi anlama çok önem verir ve genelde anlayışları o yöndedir. özellikle dini metinleri okurken lafzına göre mana verirler.
    özellikle ateist olmakla prim yapmaya çalışan marjinalim ben havalarındaki, ateist olmamalarına rağmen kendilerine ateist diyen kimselerle yobaz grubun en büyük ortak noktası budur.
    işidcilerin dini metinleri yorumlama çabası ile bu grubtaki ateistlerin yaklaşımları arasında fark görmüyorum ben. biri okuduğunu saçma bulup allah yoktur diyor diğeri ise kast edilen şeyi unutup orda yazan şeyi uygulamaya çalışıyor.
    gerçekten ateist olan kişilerin düşüncelerine saygı duyuyorum. herkesin düşüncesine kimse karışamaz.
  • ateistlerin çoğunluğu zaten yobaz olduğu için ortak özellik aranmaz.
  • allah ve din hakkındaki görüşlerinin yavşakça değil net olması.
  • her iki taraf da çok şey bilirmişcesine ahkam keserler ve kendi görüşleri dışındaki herşeyi yalanlayarak kendi doğrularını doğru bilirler. ama aslında her iki taraf da hiçbir şeyi doğru ya da tam bilmemektedirler. aslında her iki görüş te eksik ve yanlıştır ama onlar bunu kabullenmez.
  • "ikisinin de elinde " kesinlikle " inanmalarını sağlayacak güçte kanıt yokken doğrularını karşı düşünceyi ezerek savunmaya çalışırlar. "

bu cümleyi 30.000 fitte uçarken uçakta da kursana deliganlı derler adama. tanrıya mı güveniyon da biniyon bilime mi derler hani.