şükela:  tümü | bugün
 • resmen göz göre göre hakkında yalan söylenebilen üniversite. bu kadarına yuh ve yuh. bakın araştırma görevlisi resmi maaşı 250 liradır. neden bu konuda yalan söyleniyor anlamış değilim, insan utanır. geri kalan kısım burs adı altında yatar, bu sayede vergiden düşülür. insanları bazı yalalarla kandırmak yrine bu durumun düzeltilmesi için mücadele etmek daha mantıklıdır. ikincisi güzel sanatlar fakültesi prefabriklerdedir, yarın okulun kampüsüne giren herkes bunu görebilir. ki dediğim gibi prefebabrik meselesi çota önemli değil. önemli olan adam gibi eğitim verilip verilmediğidir.

  1. ve 4ç sırada diye övündüğünüz şeylerin hiç bir akademik kıymeti olmadığnı biliyor muydunuz? bir fakülte altında fazlaca bölüm olmasının hiç bir anlamı yoktur, önemli olan bu bölümlerin içeriğinin nasıl olduğudur. ancak bu tür reklamlara ve halkla ilişkiler oyunlarına ikinci sınıf üniversiteler başvurur. vakıf üniversitelerinin bir çoğunda ilgili fakülteler altında bol bol bölüm açılır, bundan doğal bir şey yok, amaç olabildiğince fazla öğrenci çekebilmektir çünkü. ancak bir fakülte altındaki bölüm sayısı ile övünen ilk üniversite sanırım atılım üniversitesidir.

  bölüm başına yaklaşık 10 akademisyen ise ( bu rakam doğruluğu işletme fakültesi için çok daha azdır) (ki az önce kontröl ettim mühendislik fakültesi içinde bu yazılanlar maalesef gene yanlış= enerji sistemleri müh. sadece 4 akademisyen bulunmakta, otomotivde sadece 2 akademisyen bulunmakta, yazılımda sadece 6 akademisyen v.b.) ki bunlar gerçekten çok komik rakamlar.

  neyse sonuç itibari ile atılım üniversitesi üniversite adını hak eden bir kurum değildir. gerçi ülkemizdeki bir çok vakıf ve kimi devlet üniversiteleri de bu adı hak etmez. ancak atılım sanırım bir sıralama yaparsak ufukdan sonra ki en kötü vakıf üniversitemiz olarak karşımıza çıkar.

  evet benimde tavsiyem bu üniversite okumak isteyen öğrencilerin gidip okulu ziyaret etmeleri, kendi gözleri ile görmeleri. tabi bu süreçte olabildiğince halkla ilişkiler çalışanlarından uzak durmalarını salık veririm. aksi halde kandırılma ihtimalleri artarabilir. sadece kendi başlarına gezsinler, öğrencileri gözlemlesinler, bizzat okuyan öğrenciler ile kendileri konuşsunlar ve kararlarını öyle versinler.

  tabi bu karar sürecinde puanları yeterli ise bir hacettepe'ye de uğrasınlar, bir odtü'ye de baksınlar, olmadı bir başkent, bilkent, çankaya buralara da gitsinler ve kararlarını kendileri versinler. tahminim karar vermek konusunda çok sıkıntı çekmeyecekleri yönünde, arabası olmayan öğrencilerin yürüyebileceği bir kaldırımı olmayan üniversiteden bahsediyoruz burada, anlayın artık nasıl bir öğrenci profiline sahip, ha tabi bir de ankaranın en pahalı vakıf üniversitesi olduğunu söylemeyi unutmayalım.
 • üniversite'de burslu okuyan biri olarak 2.5 yıllık atılım deneyimlerimi paylaşayım,
  pozitif yönleri,

  -2 yıldır sürekli yeni binalar hizmete girmekte ve bu yıl itibarıyle neredeyse prefabriklerin hepsi kalktı, ayrıca oldukça büyük ve modern bir mühendislik fakültesine sahip.

  - (bazı bölümleri hariç) akademisyen sayısı, kalitesi ve bununla doğru orantılı olarak eğitim kalitesi iyi düzeyde.

  - geçen dönem açılan metal şekillendirme ve mükemmeliyet merkezi türkiye'de ilk olması sebebiyle oldukça heyecan verici,

  - mühendislik etiğimi almak için (özel üniversite olmak zorundaysa) tercih edilebilir.

  - yeni hizmete giren büyük, amfi şeklinde bir konser alanına sahip,

  -%100 ingilizce eğitim vermesi de önemli.

  negatif yönleri,

  - öğrenci kalitesi yerlerde birçoğu inanılmaz yüzeysel, eğer daha önce sahip olduğunuz çevrenizin ve ortamınızın kaliteli oldugunu düşünüyorsanız büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz, ayrıca verilen eğitimi birçoğu hak etmiyor.

  - eğitim ücreti bana kalırsa çok fazla,

  -şehir merkezine çok uzak ve sadece anlaşmalı firmanın paralı servisleri var. bunun yanında ego otobusleri ve dolmuş var ama toplu taşımayla gelmek neresi olursa olsun en az 30-40 dk sürer. bu yuzden öğrencileri arabası olanlar ve araba almayı düşünenler olarak ikiye ayırabiliriz.

  -burslu okumak için belkide türkiye'deki en zor okul. 3.00 ortalama istiyorlar ve eğer bu ortalamayı yakalayamazsanız not ortalamasına göre 1 yıl boyunca bursunuzun belirli bir kısmını kaybediyorsunuz ve eğer 2. yılın sonunda tekrar 3.00 ortalamayı yakalayamazsanız burs komple gidiyor.

  -yine burslu öğrencilerine çok uçuk ortalama yapmadığı sürece destek yardım gibi şeyler yok.

  -hazırlık okulu gerçekten kötü. 2 yılın sonunda hala ingilizce öğrenenememiş birçok insan hazırlığı geçebilir. bölümde en basit ingilizce kelimeleri bilmeyen insanlar var.

  -sosyal olanaklar çok kötü, 1-2 kulüp dışında pek aktif kulüp de yok.

  -okulun imajı kötü, ankara'lı olup da bilmeyenler gördüm. ama yeni yeni reklam vermeye başladılar.

  - okulda arabalı insan çok olduğu için okul oto pazarı gibi.

  -kampüste yurt yok.

  -incek kışları buz gibi olur, bazen çekilmez hale gelir.

  tavsiyeler
  -batıdan geliyorsanız mesela izmir'den zaten tipik ankaralı insanlarla anlaşmak kolay değil ve atılım bunlarla dolu ama zamanla istemeseniz de alışırsınız.

  -okulda kültürlü, dünya görüşü olan, olgun, kafa insan, hatta tek olayı araba, futbol ve hatun olmayan insan bulursanız şanslısınız.

  -burslu gelmeyi düşünenler, gelmeden once 10 kere düşünün, çalışmayı sevmeyen kesinlikle yazmasın, yaparım bi şekilde demeyin yürütemezsiniz. (kendimden biliyorum) geçiş yaparım ordan demeyin, kolay değil o işler.

  -kışları incek çok soğuktur ve arabanız olmassa hergün o yol çekilmez, iyi düşünün. (ben irademi taş gibi sanırdım beni bile yamulttu)

  -eğer özel okula gitmeyi düşünüyorsanız ve "kaliteli eğitim alayım, ben okulumu okur giderim" diyorsanız yazın ama yine de bi düşünün.

  -okulun imajı, tanınırlığı iyi değil mezun ağı neredeyse yok, bu sebeple mezun olduktan sonra, (kibar haliyle) bir odtu mezunuyla aynı ayarda olmayacagınızı en azından bilin.

  -buradan alabileceğiniz herşeyi alın, tüm imkanları kullanın.

  -geldiyseniz yapacak birşey yok, çok önyargılı olmayın o kadar kötü değil alışmaya bakın. (ben 2 yıl boyunca reddettim, önyargılarım yüzünden kabullenmedim ama alışamamak en kötüsü)

  kısacası atılım kolay değildir kendinizi önceden hazırlayın ama bahsedildiği kadar da korkunç değil, dışarıdan yapılan yorumlara kulak asmayın, sonuçta kendini geliştiren, eğitimli insan her zaman talep görür, atılım kimsenin eğitim hayatındaki kara leke değildir, olmayacakta..
 • gerek çalışanları gerekse de öğrencilerine çektirmeye devam edecek kurumdur. benim anlamakta asıl zorlandığım kısım, para alan çalışanlar bile bu kurumda duramaz iken üstüne bir de para veren öğrenciler bu kuruma nasıl dayanıyorlar, gerçekten araştırılması gereken bir konu.
 • okuldaki tüm olumsuzlukları, bünyesindeki kaliteli hocalarla nötrlemeye çalışan ve bunu başaran, kampüsteki araba sayısı neredeyse öğrenci sayısına eşit olan özel üniversite.
  bu kadar kaliteli hocaların ne işi var bu okulda diyorsanız (bkz: para)
 • biraz da detaylı bilgi sahibi bir suser olarak, şu hususları paylaşmayı da ben istedim:

  atılım üniversitesi kamu tüzel kişiliğine haiz olarak 1997 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. halen 5 fakülte, 33 bölüm ve iki enstitü bulunan üniversitede 371 tam zamanlı öğretim elemanı ile okutman, 124 yarı zamanlı öğretim elemanı, 272 idari personel olmak üzere toplam 767 kişi görev yapmaktadır.

  öğrenciler üniversiteye lys ile yerleştirilmekte olup, 5000’i aşan öğrencinin yaklaşık % 60’ı ankara’nın geri kalan % 40‘ı ise türkiye'nin çeşitli illerindeki anadolu lisesi, özel lise ve liselerinde öğrenim görmüşlerdir. kaliteli akademik kadrosu, modern ve donanımlı laboratuarları, yabancı dil ile öğretim imkanı, çift anadal-yan dal diploma imkanı, staj imkanı vb. ile öğrenciler kaliteli bir öğretim almakta ve donanımlı olarak mezun olmaktadır.

  mezunların %92’si almış oldukları kaliteli öğretim sayesinde mezuniyet sonrasında kısa süre içerisinde istihdam edilmekte, mezunların büyük bölümü türkiye’nin tanınmış kurum ve kuruluşlarında çalışma olanağı bulmakta ve kariyerlerini başarı ile sürdürmektedir.

  atılım üniversitesi uygulamalı öğretimin yanısıra bilimsel araştırma ve çalışmalara büyük önem vermektedir. öğretim elemanları tarafından tübitak, dpt vb kuruluşlar ile üniversite tarafından desteklenen ve çeşitli kurum ve kuruluşlar ile onlarca proje yürütülmektedir. bu projeler kapsamında ve araştırma laboraturlarda yürütülen araştırmalar ile diğer yürütülen araştırma sonuçlarını içeren makaleler ile atılım üniversitesi bilimsel yayın sıralamasıda 60’ı aşan vakıf üniversitelerinin yer aldığı sıralaması 7, akademik üretkenlik kritelerlerinin ölçümlendiği urap (en iyi 2000 dünya üniversitesi) sıralama sistemine göre türkiye sıralaması 61 ve dünya sıralaması 1831, dünya üniversitelerinin (20.000’den fazla) internet sıralamalarının yer aldığı webometrics dünya üniversiteler sıralaması ise 2892’dir.

  diğer yandan atılım üniversitesi bir aile şirketi değildir ve vakıf üniversitelerinin tabi olduğu hukuki mevzuata uygun olarak yönetilmektedir. üniversiteye ulaşım öğrencilerin kendi araçları, toplu taşıma araçları ve servis araçları ile sağlanmaktadır. servis ile ulaşım cihan a.ş. ile yapılmakta olup, bu şirket ile üniversite ve yöneticileri arasında hiçbir hukuki bağ bulunmamaktadır. kantin, kafeterya, restaurantlar öğrencilere kaliteli ve ucuz yemek olanağı sağlamak gayesi ile üniversitenin kurucusu atılım vakfı’na ait iktisadi işletme tarafından işletilmektedir. üniversite’deki kırtasiyeler ise kiraya verilmiştir.

  diğer yandan tam zamanlı akademik ve idari personelin 50’si 10 yılı aşkın süredir, 241’i 5 yılı aşkın (6-7-8-9 yıl) süredir, diğer çalışanları ise yeni giriş ve 4 yılı aşkın süredir atılım üniversitesi’nde görev yapmaktadır. üniversiteden ayrılan akademik ve idari personel ise çeşitli özel sebeplerin yanısıra başka kurum ve kuruluşlarda çalışmak, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını yürütmek için ayrılmaktadır ki, hiç şüphesiz yükseköğrenim faaliyetini sürdüren ve dinamik bir yapıya sahip olan üniversiteler için bu durum kaçınılmaz ve olması gereken bir durumdur. herhangi bir kurum ve kuruluştan hiç bir çalışanının ayrılmaması mümkün olmadığı gibi aksine ayrılan personelin yerine daha üstün vasıflara sahip kişilerin alınması için bu durumlar önemli fırsatlardır.

  13 yıl gibi kısa bir geçmişe sahip atılım üniversitesi türkiye'deki vakıf üniversiteleri arasında kendisine iyi bir yer edinmiştir. bu platformda kötüye nasıl kötü diyorsak, haklının da hakkını vermemiz lazım diye düşünüyorum.
 • iki eliyle bir toeflı doğrultamayan test merkezine sahip üniversite. insanları 1,5 saat bekletmiştir ve ne zaman başlayacağı sorusuna hep sorun yok birazdan başlayacak diyebilen optimist görevlileri sahiptir özetle son şansın değilse toefl alma burdan.
 • bugün bahar yarıyılı yüksek lisans mülakatlarını gerçekleştiren üniversite..daha önce gazi,ankara ve hacettepe üniversitelerinin mülakatlarına girmiş biri olarak söyleyebilirim ki bu mülakatsa onlar neydi..ya da bugünkü mülakat ise onlar neydi..

  mülakat öncesinde daha önce buada mülakata girmiş kişilere ait bilgi bulamamış birisi olarak söyleyebilirim ki hiç kasmayın..rahat olun..isminizi soyisminizi,mezun olduğunuz okulu ve (uzak bir ihtimal ama) "neden y.lisans" ve (yine uzak bir ihtimal) "neden atılım" sorularına cevap verebilecek durumda iseniz kabul edilmemeniz mümkün değil..
 • kimi yazdıklarım hakkında ihtarname çekmiş olan üniversite. yazdıklarımız yalan olsa bir şey demeyeceğim. neyse efendim şimdi hakkımızda ihtarname çeken bu kurumun yasalara aykırı olarak neler yaptığına bakalım: normal şartlar altında her bölüm altında en aşşağı 3 akademisyen olması gerekmektedir, ilgili üniversitenin yöke gönderdiği liste ile gerçekte bölümlerinde bulunan akademisyen sayısı arasında fark vardıri, normalde ilgili bölümlere mensup olmyan akademisyenler sanki o bölüm altındaymış gibi gösterilir. buyurun yöke bildirilen liste: http://www.yok.gov.tr/y/atilim_guncel.xls buyurun gerçekler: http://www.loj.atilim.edu.tr/academic_staff.php , http://www.int.atilim.edu.tr/academic_staff.php , http://mod.atilim.edu.tr/academic_staff.php , http://ae.atilim.edu.tr/academic_staff.php , valla gerisine bakmaya ben üşendim işte bulduklarım, bu resmen yapılan bir illegalliktir. şimdi benim ilgili entrylerim hakkında ihtarnamede bulunan bu üniversite hakkında bende suç duyurusunda bulunuyorum (elbeeteki bir şey yapılmayacağını bile bie), resmen yöke yanlış bilgi verilmiştir.

  daha bitmedi buranın icraatleri, araştırma görevlileri part-time gösteriliyor bu üniversitede ve bu sayede sigortaları 300 tl'lik maaş üzerinden yatırılıyor, buyrun gene suç duyurusunda bulunuyorum, eğer bu ülkede denetim varsa!!! bu üiversitede araştırma görevlilerinin gerçekten part-time çalışmadığını kısa bir zamanda öğrenebilirler.

  daha çok şey yazılır ki yeri geldiğince yazacağım da, işte ülkemizdeki vakıf üniversitelerinin hali bu, ben boşuna demiyorum bu ülkede parası olanlara dokunulamaz, bu nedenle vakıf üniversiteleri bu ülkenin geleceğini atılmış en büyük kara lekelerdir diye.

  sadece bu üniversitenin yökteki ilanlarına bakın, her yıl aynı anabilim dalları için araştırma görevlisi kadrosundan ilana çıkarlar, ama kimse sormaz yahu sizde nasıl olurda araştırma görevlileri bir yıldan fazla durmuyor diye, ne zaman baksanız yökün ilan sayfasında bu güzide üniversitemizin ilanları görürsünüz. buradan ilgili üniversitede araştırma görevlisi kadrosuna başvurayı düşünenlere de, yeri gelmişken aman diyeyim, valla gençliğinize yazık olur böyle bir kurumda ve böylesine öğrencilerle.

  edit: valla burada yazılanlar kadar kendi çalışanlarının sözünü dinleseler ihya olurlar ama neyse. linklerde verdiğim bir çok bölüme başka bölümlerden akademisyenlerin isimleri yazılarak da olsa ilgili durumu düzeltmişler.
 • "meteorolojik verilere göre kar yağışının yarın da devam edeceği ve buna bağlı ulaşım sorunları yaşanacağı anlaşıldığından üniversitemiz 10 mart perşembe günü rektörlük tarafından tatil edilmiştir." şeklinde açıklama yaparak kar tatilini 3 güne uzatmış üniversitedir.
 • hakkımda suç duyurunda bulunmuş üniversite, cuma günü yazdıklarım hakkında ifade vermek üzere polis karakoluna gideceğim. bu şekilde yaptıkları hakkında insanları susturabileceklerini mi zannediyorlar?, çok komiksin atılım. unutma kendi vakfınızın yaptığı hukukszluklar diz boyu, sıradan vatandaşı savcılığa çağırarak kokutmak kolay mı geldi? bu kadar kolay korkacak insanlar değiliz.