• sözlü olarak beyan etme dışında belirtileri de olan hastalıktır.

(bkz: baro kimliği)

karşıdakinden kimlik ibrazı talep etmeyi gerektiren herhangi bir meslek kolundakilerin mutlaka başına gelmiş hadisedir. geçerli 3 kimlik türü vardır; ehliyet, nüfus cüzdanı ve pasaport olmak üzere. ancak bu hastalıktan muzdarip kişiler illa ki baro kimliğini gösterirler, siz geçerli bi kimlik talep edersiniz ama bu kimlikte sırar ederler, bu noktada sözlü olarak avukat olduklarını belirtir ve bu kimliğin kanunen geçerli olduğundan bahsederler. o avukattır, ondan iyi mi bileceksinizdir.

benim başıma 3-5 kere geldi aynı olay, birinde cüzdanda ehliyetini görmeme ve ehliyetiniz orda işte, onu verin bu diyaloglara gerek kalmasın dememe rağmen vermemiş, olay kavgaya kadar varmıştır. kanunu kendilerinden iyi bilmemizin mümkün olmadığı gibi bizim işimizi de onların bizden iyi bilme imkanı yoktur aslında. ve o an benim bu kanunu öğrenme imkanım yok ama onun o ehliyeti çıkarma imkanı var.

avukat bi tanıdığıma sordum olayı da. bu kimlik geçerli mi diye, kimse bilmiyo, bizim baro toplantılarında bundan başka bişey konuşulmaz, hiç de bi sonuca varamadık demişti.

insanın canını sıkan bi konu da; milli eğitim kimliği geçerli mi? değil. maliye? değil. tapu kadastro? değil. kim koydu bu kanunu? baro mensupları. peki geçerli olan tek emsal kimlik hangisi? baro kimliği. peki teşekkürler.

ayrıca:

(bkz: yakın doğu üniversitesi hukuk fakültesi)

(bkz: doğu akdeniz üniversitesi hukuk fakültesi)

bi arkadaşım kıbrıs'ta edebiyat okumuştu. yıllar sonra bu adamları görünce keşke hukuk okusaydım, aynı paraydı demişti.

hayatta bi sikim olamamışlarda vardır bu hastalık, olmuşlarda değil, zira çok sayıda avukat arkadaşım var onlarda yok.

mesajlardan, zaman ötesinden sonra gelen edit: avukat kimliği başlığının altına girilen herşey bu kimliğin geçerliliği ile ilgili, bunun tartışılan bişey olduğu ortada. kimse kusura bakmasın ben avukatlık kanunu bilmek zorunda değilim. insan olan cebinden diğer kimliğini çıkarır gösterir. o sikik bana nüfus cüzdanı göstermeyecekmiş de ben google açıp avukatlık kanunu okuyacakmışım. o değil de her kanunu öğrendik avukatlık kanunu kaldı amına koyim. kurum bana geçerli değil derse ben de ona uyarım. ha kurum içinde bu uygulamayı çıkaran ziraat mühendisleri mi? hayır. kim? tabi ki avukatlar.
  • avukat olmanin zorluklarindan biridir. keske mezun olurken sicak damgayla falan alinlarina av kisaltmasini bassalar da bu tur seyler yapmak zorunda olmasalar.
  • avukatlıkta reklam yasağı olduğundan ve avukata ihtiyacı olan bir kişi genelde bunu tanıdık, çevre aracılığı ile edindiğinden her fırsatta avukat olduğunu dile getirerek örtülü reklam yapmaya, mesleki olarak isminin akılda kalıcılığını kuvvetlendirmeye çalışan bir emekçi kardeşimiz de olabilir bu hastalığa yakalanan kişi. yine de her fırsatta ( iş hayatı dışında) ben avukatım, ben av. bilmem kim diye bağırınıp durduğu iticiliğini yadsımıyor tabi.
  • meslek icabı " avukat mısınız" , " dosyada taraf mısınız ", " neye bakacaksınız ", " ne istiyorsunuz " gibi soruları her gün sorduğumuz için, artık cevabına alıştığımız hastalıktır.

bir hastalık olarak değil de, soruya alınan cevap olarak da düşünülebilir. :)
  • genellikle yok böyle bir hastalık da bazıları nedense gereksiz eziklik yapıyor.

evet bazı avukatlar ego tatmini amacıyla bunu kullanır ama azınlıktır bunlar çünkü birçok avukat sıfatını hazmetmiştir.

baro kimliği ile ilgili olan durumda sıklıkla başıma geliyor. zira kimlik soran şahıs genellikle hukuktan zerre anlamıyor. bakmayın aba altından bizde biliyoruz hukuku safsatalarına. o yüzden karşıdakinin tavrına göre uzatmıyorum muhabbeti.

o kadar bilgisizler ki bir keresinde baro kimliği geçersiz deyince, uzatmadım verdim başka bir kimlik ama ekledim de baro kimliği avukatlık kanununa göre resmi kimliktir diye. ama cevap olarak bizim yönergemize göre geçersiz dedi.

dayı sen çok yanlış gelmişsin ya, yönergeyle kanunu ortadan kaldırabiliyorsan vallahi helal olsun sana, siz yönergelerinizle, kendi kafanızda yarattığınız hukuk sistemiyle mutlu mesut yaşayın ne diyeyim.

arada google'a "baro kimliği +yargıtay kararı" yazın da bankalarınızın kaybettikleri davaları listeleyin, kültürünüz gelişsin azıcık.

iyi akşamlar.
  • kanunen gecerli bir kimlik olan avukat kimligini kabul etmeyen denyolar tarafindan elestirilir.
    vardir boyle bir hastalik. hastaliktir, belki zamanla karakter oturunca gecer. ama avukat kimligi gorunce tuyleri diken diken olan, baska bi kimlik gorebilir miyim diyen bilumum bankaci ve kimi kamu kurumu gorevlisinin orospu cocuklugu nasil gecer, gecer mi bilinmez. keyfimizden degil, o ajanda buyuklugundeki nufus cuzdanini yanimizda tasimamak icin kullaniyoruz o kimligi.
  • lokantaya ismini verme sebebi olarak bir gün o lokantaya biri gelip de "buralarda avukat var mı?" diye sorabileceği ihtimalini düşünmemiz gerektiğini gösteren hastalık. (nasıl cümle kurduysam başı sonu belli değil) hayır, anlamadığım avukatlık işim olsa lokantaya gidip avukat aramam, tanıdıklara sorarım bildikleri bir avukat var mı diye? lokantaya avukat soran adam da bambaşkaymış.

+buyur abi ne istersin? çok güzel kuru fasulyem var.
    -buralarda avukat var mı?
    +olmaz mı abi? paket mi yapayım, burada mı yersin?
  • avukat kimliğinin arkasında zaten nüfus cüzdanındaki tüm bilgilerin yazdığını bilmekten; hadi bilmeyi geçtim, bakmaktan aciz kişiler tarafından hastalık olarak nitelendirilen durum. a canım ''avukat kimliğinden başka kimlik verin, geçerli değil bikbikbik!'' diyeceğine, çevir de o kimliği arkasına bak bari. kanunu öğrenme imkanınız yokmuş ya, ona gerek yok bence de, birazcık algı yeter bunun farkına varmak için.
  • çok şükür avukat olmama rağmen böyle bir rahatsızlığım yok.

edit: şu saate kadar onlarca "avukatsan bir şey sorabilir miyim" mesajı aldım. sözlükte böyle bir şeye ihtiyaç var orası belli de arkadaş hiç mi ironiden anlayan adam kalmadı. "lan yine söyledin" diyerek entry girerek eleştirenler olmuş. enteresan.

meslek belirtme hastalığı üzerine yorum yapılsaymış keşke. bir mühendis olarak bu duruma çok şaşırıyorum. *
hesabın var mı? giriş yap