şükela:  tümü | bugün
  • sıcak ve rüzgarlı hava nedeniyle hergün yeni bir yerde çıkan ve haftalardır söndürülemeyen yangınlarda 17 insan, 500 milyona yakın hayvan öldü. ölen hayvanların içinde 8 bin yani toplam koala nüfusunun 3 te 1 i kadar koala var.
    gezegeni kurtarma yolunda iklim kriziyle mücadele için acil eylem çağrısı yapan uzmanlar hemen harekete geçilmez ve fosil yakıtlardan vazgeçilmezse bu tür felaketlerin tüm dünyada olağan hale geleceğini söylemekte.
    https://www.iklimhaber.org/…twitter_impression=true
    bizde ise filtresiz santrallerle ilgili göstermelik kapatmaların yanında hergün başka bi yerde yeni termik santraller açılmakta. üstelik kapatılan santrallerle ilgili pek çok iddia da mevcut.
    https://twitter.com/…tatus/1212436785852272640?s=19
    https://twitter.com/…tatus/1212444470261796865?s=19

iklim krizi tartışmaya kapalı büyük bi sorun ve acil eylem şart.

ekleme editi:
    çok üzücü çok! dumanın yüksekliği 5000 km ye çıkmış. şu fotoğraflardan kıyametin boyutunu tahmin edebilirsiniz.
    https://twitter.com/…tatus/1212735283852132352?s=19
    tüm dünya medyası buradan gözünü ayıramazken bizde hâlâ kimsenin ilgisini çekmemesi de ayrı bi kıyamet ne yazık ki.

edit 2: neredeyse tüm kıta yanıyor. çoğu yerde çığırından çıkan yangınlarda tahliye ve yardım götürme gibi işler için 3000 kişilik ordu da göreve çağırılmış.
    https://twitter.com/…tatus/1213692590496866306?s=19
    yangınlar büyük yerleşim yerlerinin kapısına dayanmış. dünyaca ünlü yıldızlardan bağış ve bağış çağrısı yağıyor. tam bir kıyamet! yani avustralya hükümetinin yılbaşında harcadığı milyon dolarları konuşmanın hiç sırası değil!
  • avustralyada bush fire adı verilen bu yangınlar ezelden beri, büyük ihtimalle insanoğlunun varolmasından önce bile mevcuttur. bu sene ise yüzölçümü olarak ta 1850lerdeki bir başka büyük yangının rekoru kırılmıştır. termik santralleri falan savunmuyorum ama bu konu hakkında fikir yürütmeden önce bu bilgiye de sahip olmak şarttır.
  • yarım milyar hayvanın öldüğü söylenen yangınlar.

belçika kadar bir alan yanmakta ve kıta avrupası kadar büyüklükte bir alanda ise duman altında.

https://www.nzherald.co.nz/…ial&utm_campaign=nzh_fb

https://i.redd.it/z180wjicdl841.jpg
  • güzel haber: son günlerde yangınlar sayesinde hem yangınların bir kısmı kontrol altına alındı, hem de gönüllüler ve itfaiyeciler biraz dinlenebildi. ama ne yazıkki tamamen sönmedi.

güncelleme editi: ölen kişi sayısı 33. iki gün önce yardım için gelen amerikan yangın uçağı düştü ve 3 kişi öldü. yanan alan 12.5 milyon hektar oldu.

gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

4 entry girilmiş...

2 aydır yanıyo avustralya. bu hafta sonu daha kötüye gidecek. 4 ay daha sıcaklık yüksek olacak.

33 kişi öldü.
    1 milyardan fazla hayvan yanarak öldü. buna böcekler, kurbağalar, yarasalar dahil değil.
    internette gördüğünüz o kurtarılan koala videosundaki koala da öldü.
    koalaların fonksiyonel olarak nesli tükendi, habitatlarının 80% i yandı.
    vahşi kuşlar alarma o kadar alıştı ki taklit ediyor.

peki bundan bize ne? yani yaşadığımız ve belki yaşayabileceğimiz tek gezegeni sikip atmış olmamız dışında bize ne? şöyle, bireysel olarak maddi yardım yapabilirsiniz. bu noktada entryimi geçtiğinizi düşünüyorum. olmadı, sadece ve sadece paylaşabilirsiniz, tweet atın, story atın, en azından ig postlarına like atın. nolacak peki like atınca kurtulacak mı koalalar? trend olacak sosyal medyada. avusturalyaya yardım edecek ülkeler, hükümetler, özel kuruluşlar, haberi olacak yardım edebileceklerin. daha önce trend olan konularda nasıl dünya çapında seferberlik olduysa o olacak.

genel durum

nasıl yardım edebiliriz

7 maddede avustralya yangınları

türkçe kaynaklar 1

bilale anlatir gibi

morrison a tepkiler yükseliyor

yangından bir video

dumanlar yeni zellandaya ulaştı.

ölenlerin isimleri

kanguruların kaçışı

kaliforniya lı itfaiyeciler yardıma koşuyor

evlerin bahçelerine sığınan kangurular

verdiğim kaynaklardan yalnızca biri türkçe olduğu için bikaç konuyu daha detaylı anlatmak istiyorum.

1)ölen hayvanlar;

480 milyon sayısı oturup tek tek sayılan hayvan bedenleriyle ulaşılmadı. bu bir tahmini rakam. bu tahmini de daha önce yapılan araştırmalara dayandırıyorlar. şöyle ki, 2007 de sydney üniversitesi ve wwf beraber bir çalışma yapıyor ve her bir hektarlık (10000 m2) alanda 17.5 memeli, 20.7 kuş, 129.5 sürüngen yaşadığını buluyorlar. şu ana kadar yanan sadece new south whales de 3 milyon hektardan daha yüksek bir alan yandı, bu da sadece nsw de 480 milyon hayvan öldü demek. bir bölümü, özellikle kangurular ve kuşlar, kaçmış ve kurtulmuş olabilir, onları da tahmini oranlarına göre sayıdan çıkarıyorlar.

bu hesap, 10 gün öncesinin, ve sadece nsw alanının hesabı.. şuan yanan alan 5 milyon hektar. bu 838 milyon hayvan demek. ve bu hesaba yarasalar, böcekler, kurbağalar dahil değil.
    bir de kaçanlar var, onların da yaşama şansı çok düşük çünkü korunma bölgesi ve yemekten mahrum kaldılar.
    ve son alarak kurtarılan hayvanlar, ne yazık ki çoğu ötanazi ediliyor. yaraları çok büyük, durumları çok kötü, ve kurtarılmaları neredeyse imkansızmış, ve daha fazla acı çekmelerini engellemeye çalışıyorlar.

wwf avustralya başkanının açıklamasına göre ölen hayvan sayısı 1 milyara ulaştı.

sonuç olarak, kliniklerde ötanaziyi bekleyenler dahil tahmini rakam şuan 1 milyar civarı. fakat tekrar belirtmekte fayda var, bu sadece bir tahmin. daha fazla da olabilir daha az da. özellikle sürüngenlerin şansının daha yaver gideceğini tahmin ediyorlar çünkü yer altında yangından korunabilirler. ama hemen ölmeseler bile, uzun vadede yaşama şansları kestirilemiyor.

2) scott morrison

liberal partinin başkanı. daha önce tourism australia başkanlığı yapmış, hazinede çalışmış. mayıs ayında başbakan seçilmiş. pozitif söylemlerle seçildikten sonra gaz ve kömür madenlerine yatırım bolca yapıyor. bu maden konusu çok tartışmalı, çünkü bir yandan araştırmalar ışığında çevreciler kömüre yatırım yapılmasına karşı çıkarken bir yandan gina rinehart gibi tipler global ısınma şüpheciliği projelerine 4.5 milyon dolar para bayılıyor . tabii sonuç olarak çevreciler protesto ediyor. ama morrison gidip bu protestoların cezasını 21 yıla çıkarıyor.
    normalde her yıl yapılan yangın sıçramalarını önleme çalışmaları morrison yönetiminde yapılmıyor.
    yangınlar çıkmaya başladıktan sonra morrison uluslararası kamuoyu oluşturmamakla suçlanıyor. adam hawaii ye tatile gidiyor ya, kafaya gel, sonra tepki alınca da “benim yokluğum eğer kötü bişeye sebep olduysa sorii” diyip geri geliyor. yılbaşı havaifişek gösterisi de hepimizin malumu..
    yeterince çalışmadığı ve yeterince çnlem almadığı, ancak iyi günde avusturalyaya fayda sağladığı ve kötü günde topukladığı yönünde eleştiriliyor ve şu anda da öfke katsayısı yükselmiş durumda. yeterli önlem alınmadığı, yeterli itfaiye yardımı yapılmadığı söyleniyor. morrison da yangınlarla iklim değişikliğinin alakası yok diyor
    sonra morrison yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır temalı bir video yayınlıyor, arka fonda neşeli müzik, sonda liberal parti yazısı falan. tabii durumdan istifade edip irenç bi reklam yaptığını söylüyor ve daha da çok sinirleniyor millet.
    o da “ne yaptığımı söyledim sadece” diyor ve insanlar ona hakaret edip el hareketi de çekse sahaya inmeye devam edeceğini ve isteyenlere sarılmak için orda olacağını söylüyor.
    son olarak iklim problemiyle ilgili son günlerde yapılan protestoların zamansız olduğunu söylemiş kendisi.

3) yangınların sebebi ve doğası

avustralya da her yıl yangın sezonu oluyor. ancak bu yıl hem morrison senelik önlemleri almadı, hem de aşırı yükselen sıcaklıklarla beraber bu güne kadarki en büyük boyuta ulaştı. detaylı bilgi bilimsel açıklamaları okudukça ekleyeceğim.

kusmuk editi: insanların ne derece şerefsiz olduklarını her gün daha iyi anlıyorum. bakın iklim değişikliği, global ısınma bilimsel bir gerçek, bir teori değil. sizin o açgözlü ceplerinizin allah belasını versin.
    son günlerde twitter da yangınları sivillerin başlattığına dair söylentiler var, hatta neredeyse 200 kişi tutuklanmış, ve aslında iklim problemi yokmuş, ilgi çeksin diye haberlerde öyle veriliyomuş, trump da bunu retweet lemiş. allahın belaları. yalancı orospu çocukları. doymadınız paraya. ölenlerin ahı üstünüzde olsun inşallah.
    200 kişi değil 24 kişinin yangına sebebiyet verdiğini polis kendisi söylüyor, ve bunların küçük yangınlar olup kontrol altına alındığını, felakete sebep olan büyük yangınları oluşturmadığını açıklıyor. ama sen 200 de, 200 yer yanıyo, 200 kişi de yakmış olsa, e matematik tuttu aferin. artık rahat rahat maden açarsınız, protestocuları hapse atıp global warming scepticism propagandasına 4.5 milyon doları da yapıştırdın mı, bi de dünyanın en zenginlerinden bi sik kırığı seni retweetledi mi, bu böyle gider rahatına bakarsın, ne güzel ya!
    ha bi de kuşlar taşıyomuş yangını, yanan dalları alıp başka yerlere atıyolarmış. öyle demiş vatandaşlar. video var mı? yok. kanıt? yok. mantık? yok. yalancıyı sikiyolar mı? yok.
    repugnant is a creature who would squander the ability to lift an eye to heaven concious of his fleeting time here
  • dehset bir yangindir. ailece olayi büyük bir üzüntü ile takip ediyoruz. dünya, her gecen gün, yasamanin daha zor oldugu bir yer haline geliyor.
    cogumuzun ömrü hayati boyunca hic bir ilgisinin olmayacagi bir ulke olabilir avusturalya ama, dünya capinda bu tür felaketlerin ileri kusaklara birakacagi arizalar hepimizin nesebini kurutacak.

güzel bir haber editleyelim: victoria , adelaide, melbourne yagmura kavustu.
    new south wales'te yagmur düsmeye basladi.
  • iklim değişikliği sorununu politik bir safsata olarak nitelendiren avustralya başbakanı scott morrison'ın bu facianın gerçekleşmesinde büyük payı vardır. dünyada merkez sağ partilerin (morrison genellikle muhafazakar pragmatist olarak nitelendiriliyor) hükümette olduğu hemen hemen her ülkede* inadına reddedilmekte olan bu ciddi problemin artık yüzümüze gözümüze "ben varım" diye vurması olayıdır bu kaotik yangınlar. her geçen gün daha da büyümekte ve geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir; hem biyoma, hem de ekonomiye.

türkiye'de greta* ile dalga geçiledursun, avrupa komisyonu ve aklı çalışan progresif hükümetler (bkz: kanada) sürdürülebilirlik anlayışını her kanalda birinci öncelik yapmış durumda. bunun en büyük örneğini green bond'lar ile sigorta alanında görüyoruz. geleceğimiz gittikçe kısalıyor, bazı şeylerin acilen farkına varılması ve gerekli önlemlerin alınması lazım. bu yangın sonun başlangıcı olabilir.
  • olmazsa olmaz doğal bir gelişim dir insan yokken de yangın vardı ve var olacak hatta insan yokken daha az yangın daha çok orman vardı ,
  • diri diri yanan hayvanların görüntülerini görünce içim cız ediyor. olanlarda aslında varlığımın da bir payının olduğunu bilmem utanç verici. modern insanın gereğinden fazla olan tüketim alışkanlığı, çevreye verdiği tahribat, fosil yakıt tüketimi totalde ortaya çıkan acı gerçek; iklim değişikliği. orman yangınları sıklaşıyor, bizler nefesimizin kaynağı olan ormanları mahvediyoruz. avustralya, çok uzakta olabilir fakat paylaştığımız acı ve sorumluluk ortak. kişisel olarak çıkarmamız gereken dersler var. mesela fidan dikimlerimizi arttırabilir, tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirip daha az tüketmeye çalışabiliriz.

görüntüler maalesef çok kötü :
    yangın.
    yangın.
    yangın.
  • an itibariyle 24 kişinin ve yarım milyar hayvanın öldüğü, 5,5 milyon hektar alanın yanmış olduğu yangındır. aynı zamanda avustralya tarihinin de en büyük yangını olduğu yazılıyor. sözlükte hiç ilgi görmemesi üzücü. oysa bu yangın dünyamızın gittiği nokta hakkında önemli mesajlar veriyor.