şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sırtı takip eden patikaları izleyerek çevrelerinde dolaşma imkanı bulacağınız kayalık alanlar görülmeye değerdir.. antik bir bizans kalesine* ev sahipliği yaptığı için define avcısı ucubik korsanların orada burada açtığı çukurlar insanın tadını kaçırsa da istanbul'da olduğu gibi korunmuş ender bir alandır bu tepe ve sırtlar bütünü.. zeminden yükselen tek bir tepeden oluşmaz.. pek çok vadi, çatak, koyak vardır.. en yüksek tepesine tırmanmak için -yaklaştığınız istikamete göre- 2~3 yüksek sırtı inip çıkmanız gerekir.. ve asıl tırmanış ondan sonra başlar.. ortalama kondüsyonda bir insan için zevkli bir güzergahtır aydos tepesi ve çevresindeki sırtlar..

    zirve noktasının bir tarafında yangın gözletleme istasyonu ile diğer tarafında röle istasyonu bulunur.. orman alanının kuzeyindeki aydos göleti de görülmeye değer..

    ---
    dibine not: ara sıra denk geleceğiniz, burayı sizden önce ziyaret edenlerin bıraktığı çöpler canınızı sıkmasın.. sonra uyarmadı demeyin..
  • imara açılmıştır. geçmiş olsun. bir kaç yıl önce sultan köşkü açılmıştı. sahibi ali sevinç. ak parti sultanbeyli ilçe başkanı. şimdi partiyi bıraktı göze batmamak için. ardından da imam hatip için inşaat çalışmaları başladı. orada da ciddi bir ağaç kesimi oldu.

    şimdi sırada pendik belediyesinin. onlar da huzur evi adı altında ağaç kesimine başladı. tabelaları diktiler her şey hizmet için v.s. diye yazıyor. ama kısacası ağaç katliami. o kadar arazi bitti sıra ormanlara geldi. yazıklar olsun tek kelimeyle. internette bir haber bir yazı bulamadım. burada da gündem olacağına ümidim yok ama en azından kendi sorumluluğumuzu yapalım. fotoğraflar güniçinde eklenecektir.