*

şükela:  tümü | bugün
 • âdet görmekten ümidini kesmiş yaşlı kadın.
 • sözlükte “ümidini kesmiş” manasına gelen âyise, ıstılahta, belirli bir yaşa gelip de tamamen âdetten kesilmiş olan kadın anlamına gelir. âdetten kesilme haline ise, iyâs denilmektedir.

  iyas çağı hakkında müçtehitler ihtilaf etmişlerdir. tercih edilen görüşe göre elli beş yaş âdetten kesilme çağı olarak kabul edilmektedir. bu yaşa ulaşan bir kadın, en az altı ay kadar kesintisiz olarak âdet görmezse âyise kabul edilir. iyas çağının elli, altmış, yetmiş olduğunu söyleyenler de bulunmaktadır.

  âyiseden gelen kan, hayız kanı olmayıp, istihaze (özür) kanıdır; bu durumdaki kadın her vakitte abdest almak kaydıyla namaz kılar, oruç tutar.

  sahih bir akit ile evlenip zifâfa girdikten sonra, kocasından boşanan âyise kadının iddet süresi, boşandığı tarihten itibaren üç aydır.
  kaynak: dini kavramlar sözlüğü.
 • ayişe, ingiliz yazar henry rider haggard tarafından yazılmış ve ilk olarak 1886 ekim ile 1887 ocak arasında the graphic adlı gazetede yayınlanmış olan roman.
 • galiba 1887 doğumlu bir ingiliz romanı. yazarı henry rider haggard.

  "rider haggard'ın ayişe'si anima-yansıtmasında yatan fikirlerin meraklı dünyasına dair bazı belirtileri bize verir. bunlar esas itibarıyla manevi içeriklerdir; sıklıkla erotik kılıktadırlar, ve arketipler içeren ve bütünlüğü kolektif bilinçdışını teşkil eden ilkel mitolojik bir zihniyetin gözle görülen parçalarıdırlar. dolayısıyla böyle bir ilişki aslında bireysel değil kolektiftir. (atlantida* içindeki detaylarda bile ayişe'ye benzer bir fantezi figürünü yaratan benoit, rider haggard'dan intihal yaptığını inkar eder.)" carl gustav jung - aspects of the feminine

  "anima, diğer yerlerde belirttiğim gibi ozanların dikkatinden kaçmamıştır. bize arketipin genelde gömülü olduğu sembolik bağlamı da anlatan mükemmel anima tasvirleri vardır. bence ilk sırada rider haggard'ın romanları ayişe (she), ayişe'nin dönüşü (the return of she), bilgeliğin kızı (wisdom's daughter) ve benoit'nın* atlantis'i (l'atlantide) yer alır. (...) spitteler'in* prometheus'u da birtakım incelikli gözlemleri içerir ve romanı imago, yansıtmanın harika bir tasvirini sunar." carl gustav jung - aspects of the masculine