şükela:  tümü | bugün
  • en yaygın batıl inanışlardan biri. ayna kırmanın 7 yıl uğursuzluk getireceğine inanılıyor.

bir inanışa göre eski zamanlarda aynaların insanın diğer benliğini, ruhunu gösterdiğine inanılırmış. aynanın kırılması ise insan ruhunun zarar görmesi, uğursuzluk anlamına gelir ve bu süre boyunca noel babanın hediye getirmeyeceği söylenirmiş. 7 yıl olmasının nedeni ise romalıların insan hayatının 7 yılda bir yenilendiğine dair inancı.
  • kimi yörelerde ise ayna kıran kişinin 7 yıl kısmetinin kapanacağı rivayet edilir.
  • kıran kişinin 7 sene evlenemeyeceğine delaletmiş. ben kırdım dün. evlenmeyi salla, zaten evlenemem ben de, ühühühühühühühühühühühühühüü.....
  • insan götü bu olay için birebirdir.
  • bu eylemi sevgilinizini kafasında gerçekleştirirseniz, uğursuzluk çökmesiyle kalmayıp bir de adam öldürmekten onbeş yıl ceza alıyorsunuz... o yüzden nerede yapılacağını ince ince düşünmek gereken şiddet eylemi.
  • yedi yıl kader değildir.

işini bilen iyi bir avukatınız varsa en fazla dört, beş yılla yırtmak mümkündür.

.
  • 2008 yılında kırmışım. yıl olmuş 2014 hala bekarım. 6 yıl olmuş. bu 7 sene evlenememe miti demek ki doğru asdfghfdsd onu geçtim, azönce yine kırdım lan ayna. sittin sene evlenemiycem ben belli oldu. yazık çok üzüldüm ama, tek aynamdı o benim, kalp şeklindeydi hem. bakıyodum ben ona :(
  • çocuk bakmak, beyni süngere çeviren bir hadise olduğundan, dün viyak viyak ağlayan oğlumun eline, vepa marka aynamı verdim. hayatımda gördüğüm en güzel aynaydı. ne badireler atlatmıştık birlikte. annem aldığında, 12 yaşında falan olsam, 28 yıldır yaşayıp gidiyorduk işte. oğlumu susturdu, bir kaç dakika oyaladı sağolsun. sonra bom ! yere atılınca, kırıldı haliyle. yaptığım işin saçmalığını, ayna kırılınca, kendi kendime " aaa kırıldı " deyince anladım. neyse, umarım 7 sene uğursuzluk getirmez. yoksa yandı gülüm keten helva !
  • az önce odamda kendi kendine gerçekleşen olay. bir parmağım yok, yeminle.

korkuyorum sözlük.