• hiç bir zaman hak ettiği değeri bulamayan ve her zaman geri plana itilmiş bir meyve varsa o da ayvadır.

bir kere şunu söyleyeyim, gıda mühendisi falan değilim, şişko da değilim, meyveden sebzeden de anlamam, hatta çikolota da yemem. ama biri getirip önüme ayva koyarsa yerim. niye yerim? çünkü ayva farklıdır...
    diğer meyveleri ve sebzeleri anlatalım sonra konuyu ayvaya bağlayalım:
    çilek mesela; hem bir erotizim sembolü olarak, hem de meyve olarak insanda bıraktığı tatlı bir tat var. çilek kötü değildir, yersek güzel olur ama yemezsek de kendimizi çok kötü hissetmeyiz.
    biber; acısı da var, tatlısı da var. tatlısı zaten çok anlamsız, çünkü acısı yok. zaten genel özelliği acı olması olan bir sebzenin acısız olması onu gereksiz bir hale getirir. çünkü tadı kalmaz. peki niye yeriz? şahsen ben biber yemem.
    portakal; farklı ve kendince özel bir tadı var. kabul etmek lazım. başka neyi var? soyulması gereken bir kabuğu var. samimi olmak istiyorum, pek yiyesi olmayan ve oldukça üşengeç bir insan olduğumu farketmişsinizdir. doğal olarak portakalı yemek için çaba sarfetmeyi gereksiz bulurum, kendisi kusuruma bakmasın.
    limon; ekşi bir tadı var, bunu inkar edemeyiz. mercimek çorbasına da konulur. kötü mü olur? hayır güzel olur. abartıp direk limon yiyen insanlar da vardır. peki bu onları özel mi yapar? yapmaz. al limonu ye deseler ben de yerim. biraz suratım ekşir ama limonu yedim diye de kimse şaşırmaz. kimsenin bana limon ye demediğini farzedelim, ozaman yermiyim? yemem, gereksiz bulurum.

peki ayvayı özel yapan şey nedir? ayva ekşi değildir, ayva tatlı da değildir, ayva acı da sayılmaz. ayvada hepsiden biraz vardır. ayva global dünyadır, ayva birleşik devletlerdir, ayva dünya devrimidir. ayva tüm lezzetlerin bir araya gelip birlikte yaşabilmesinin bir örneğidir. ayvayı yanınıza koyup unuttuğunuzu düşünün, ayva sararır. ayvayı o anda yemeniz gerekir. ayvanın sizin için ayırdığı bir süre vardır, sonra o süre kaybolur. çünkü ayva kendisine değer verir. benim de insan olarak bir meyveden beklentim budur.

hamile olan yazarlardan gecenin bir yarısı girdiğim bu entry için özür dilerim. biliyorum ayva yemek istiyorsunuz ama evinizde ayva yok. bu saatte dışarıya çıkıp ayva da bulamazsınız. heyecan yapmayın. o ayvayı gözünüzde büyütmenize gerek yok, zaten şimdiye kadar küçümsemiştiniz kendisini. o günleri hatırlayın ve boş verin. sizi temin ederim ki o çocuk sağlıklı doğacak.
  • film, dizi izlerken yemesi daha bir tatlı olan güzel meyve.
    bir de şu var ki, bu meyveyi yerken zaman zaman oluşan tıkanma/yutkunamama hissi çok hoşuma gidiyor. sapık mıyım neyim anlamadım.
  • çok çiğneyin. dün evde yalnızken yemeye kalktım da ölüyordum yahu çok korktum. fark etmeden az çiğneyip yutmaya çalışmışım, bu kaldı mı boğazımda. ama nasıl batıyor. bir tane daha çiğneyip attım ki onu itsin diye daha beter oldum. sırtıma ciğerime ağrılar girdi, nefes alamamaya başladım. nasıl bir acı koştum mutfağa korka korka son çare su içtim. o ayva parçası içimi deşerek mideme bir indi ki, bir daha asla öyle bilinçsizce ayva yemem.
  • ilkbaharda çiçeğini en son açan bitkilerden olduğu için "ayva çiçek açmış yaz mı gelecek" dizelerini yazdırmıştır. ilkbahardan yaza geçişi müjdeler.
  • tadi cok guzel olan fakat yerken bogazda takilip kalan meyve.. agiz icinde biraktigi ilginc his de cabasi..
  • küçükken bahçelere dalar çalardık. boğazımıza durunca bizden yaşça büyük abiler "haram olduğu için boğazımıza takılıyo" demişlerdi. yıllar yılları kovaladı ne zaman ayva yesem hep boğazıma oturdu. pazardan paramla alıyorum yine boğazıma takılıyo. hepsi mi haram lan bu ayvaların!
  • *gittiğimiz semt pazarında satıcının kulakları sağır eden feryadından sonra güvenerek aldığımız *en asil meyve
    " geeel vatandaş geeel, otoban gibi ayvaya geeel,sıkışmaz,takılmaz,boğazınızdan kayar gider"
  • ishal ve dizanteriyi kesen, mide ve bağırsakları kuvvetlendiren, ince bağırsak iltihabını gideren, kanı temizleyip, çarpıntıyı dindiren bir meyvadır.

(bkz: #18741686)
  • dünyanin en underrated meyvesi. elma ve armut lobisinin bir parmagi var gibi geliyor bu iste bana.

gecen haftasonu bavaria'da bir köy evindeydik. aksam beraber takilirken gözüm masadaki ayva dolu tabaga takildi. diger meyvelerden ayri bir tabaktaydi. oha ayva dedim ve hemen bir bicak kapip giristim. bölmeden kücük dilimler (kiymiklar) halinde yenir, bu isin uslubu budur, ayvaseverler bilirler.
    alman tayfa bana bakip gülmeye basladi. o pisirmeden yenmez, napiyorsun dediler. sadece receli yapilirmis, dekorasyon diye duruyormus masada. bu arada ingilizce konusan 7 kisiden kimse ayva'nin ingilizcesini bilmiyordu. quince... bence cok karizmatik, on numara bir isim almis ama hakettigi ilgiyi görememis meyve aleminde.

ben zevk ve kuruluktan bogulma hissi arasinda gidip gelirken bir arkadas, cocuk gibi görünüyorsun yerken, seni hic bu kadar hevesli görmemistim dedi.
    en son ne zaman ayva yedigimi hatirlamiyorum, 5 ya da 10 sene olmustur. her dilimi agzima aldigimda annemin meyve tabagindan alip kesip kesip bana uzatmasi geliyordu aklima. almanlarin aksine biz ayvayi hep cig yemistik. fakat bir keresinde okulda kermes haftasi icin bir seyler götürmem gerekiyordu. yine parasizlik zamanlari, ben ne götürecegim diye kara kara düsünüyordum. annem, merak etme ben cok güzel bir yapicam dedi. gittik pazardan kilolarca ayva aldik cok ucuza. ayva receli yapacaktik ve ayvanin receli mi olur ya diye kara kara düsünüyordum. 25 sene gecmistir tam hatirlamiyorum ama sanki bütün gün kaynatip basinda beklemistik gibi geliyor. rahat bir 5 litre vardi bence. okula götürdüm ama sadece bir kac kisi tadina bakti, aynen geri getirdim eve. aylarca (o zaman yillar gibi hissettirdi ama eminim o kadar sürmemistir) bitmemisti o ayva receli. her sabah annem onumuze koyardi bir umutla ama ayvanin olayi recel degildi benim icin. ama gecen haftasonu ayvami cignerken dedim ki keske daha cok yeseymisim diye gecirdim icimden göz yaslarimi tutarken. onun o pamuk ellerinden cikan herseyden daha cok yeseymisim keske. bilmiyorum hayatimda bir daha ayva kesip uzatan olur mu bana ondan baska.

long story short, ayva benim cocuklugumdur, bir daha yasanmayacak en güzel günlerimdir. tadi hem damagimda kalandir.

son olarak avrupa'da asparagus (kuskonmaz) sezonu gelmeden haftalar önce yasanan heyecanin gelecekte ayva sezonu öncesinde de yasanmasini diliyorum. fin.
  • ağızda sulus sıkıştırılmış talaş yiyiyormuş gibi tat bırakan, yasak bir iş yapıyormuş hissi veren ve "kesin bu kez kalacak boğazımda gitmeyecek" dedirten meyve.
hesabın var mı? giriş yap