• kullanıcı adımdan da anlaşılacağı gibi ben güney azerbaycan türkü'yüm ya da azeriyim.

şimdi rahmetli nenemin şirin dilinden ötürü açıklamaya çalışacağım. bakın, bu güzel türkiye'nin de, türklüğünüzün de ve bu güzel dilin de kıymetini bilin. sağ olan dedem ve rahmetli nenem dışında dilimizi kocaman ailemizde konuşan yok. "azerilik" ve "azerice" benim için bir bayrak, büyüklerimden aldığım. ve o bayrağı taşırken küçük hesaplara düşmüyorum.

daha önce bir kaç entryde yazmıştım, rahmetli bana hep masallar anlatırdı. şah ismail'i, babek'i, qaçaq nebi'yi, settarxan'ı, tumrus ana'yı falan... ben o kelimeyi ilk kınalı nenemden eşitdim. "hâzeri" derdi o, hazar'ın kıyısındaki türkler mânâsına geldiğini zihnime yerleştirmiştim artık büyüyünce. ve benim için sorun değildi, değil. çünkü biz ayrı bir ırk değiliz. hazar'ın kıyısında, güney batısında hanlıklar kurmuş, devletler, imparatorluklar kurmuş türk milletinin bir "tayfası"yız biz. fars dilinin etkisiyle sonuna eklenen -i ekiyle o coğrafyada yaşayanlar anlamına geliyor. hâzeriliği bir kenarı bırakıp, azeriliği incelediğimde de aynı sonuçla karşılaşıyorum. azer oddur, ateştir. ve o coğrafyaya gelen türkler, orada hâlâ sönmeyen ve sönmeyecek olan azer'i görmüşler. öyle adlanmış yada anılmış olabilirler. bunları konuşmak, tartışmak bile çok gereksiz. çünkü milyon kere tartışılır, konuşulur kimseyi iknâ edemezsin. ki etmek için de uğraşılmamalı. bakın, ben "azeri" birisi olarak sizlere bildiklerimi, öğrendiklerimi aktarıyorum. lütfen siz romantik milliyetçilere(!) bakmayın...

bir diğer tanımlama "azerbaycanlı". bağımsız azerbaycan respublikası vatandaşları yukarıda verdiğim örnekle azeriyiz de diyebilir, azerbaycanlıyız da diyebilir. azerbaycan türkü demelerinden kasıt, azerbaycan'da talış, lezgi ve tat diye adlanan tayfalar/millietler de yaşamaktadır. kuzey azerbaycan bilgim ve ilgim dışında olduğundan aktarabileceklerim bu kadar.

türkiye'de ardahan, kars, ığdır (erzurum/ağrı/van kısmen) ahalisinin de büyük çoğunluğu azeri'dir. çünkü bu adamlar asırlar evvel azerbaycan'ın ya bu günkü kuzeyinden yada güneyinden oralara yerleşmiş insanlar. ki kuzey batıda borçalı* ahalisi de aynı şekilde. ha bir de unutmadan irevan azerileri`:türkleri :)` de vardır, ki onların göçleri ve kıyımları ayrı bir konudur...

benim anlam veremediğim aslında şu; ben şahsım adına, ırk olarak türk olduğumu ve azeriliğin de tayfa/boy olduğunu bağıra-bağıra söylememe rağmen, neden hâlâ "sen azeri/azerbaycanlı değilsin, türksün." diyenler var?

dünyada daha önemli işler var arkadaşlar. kimliğimiz türk kimliğidir, dilimiz türk dilidir. dünyada bir birinden etkilenmeyen millet yoktur. dilimizde fars dili de, rum dili de, arap dili de, batı dili de var ve bu olacak, bunun önüne geçemezsin. ve bu etkilenme olayı benim kimliğime zarar vermez, dilimi değiştirmez aksine zenginleştirir.

allah aşkına baksana şu dilin güzelliğine;
    qızıl-gül olmayaydı,
    saralıb solmayaydı.
    ne ayrılıq ne ölüm,
    heç biri olmayaydı.

başka dil karıştı diye sen bu dilin asimile olacağını mı iddia ediyorsun? ben kendime azeriyim diyorum diye asimile olacağımı yada olduğumu mu iddia ediyorsun?

boş işler peşindesiniz... başınızı duzluyum :)
  • öz be öz türklerdir kendileri. hem de oğuz boyundan . azeri dediğiniz hazar'dan bozulma. yani hazar kıyısı kavmi gibi bir şey.

e nerede bunun türklüğü. adam türk'üm ben, bana türk de diyor, öbürü azeri desek ne olur diyor.

olmaz olum işte adam istemiyor.

iranlı adam ben persim der ona da acem derler bizimkiler.

idil ural türklerine tatar derler.

hindistan türklerine mugal denince, ingilizler fırsat bu fırsat atlayıp moğol bunlar etiketini yapıştırdılar. hindistan'ı kimin kurduğunu unutturdular tarihçilere. sonra gandi çıktı dedi ki hindistan bir anadır, iki çocuğu vardır, biri türkler biri hintlilerdir. millet uyandı da bir deşelemeye başladı. bu gün hindistanda yaşayan türk kökünden 100 milyon soydaş var.
  • dilbilimde dilde ekonomi diye bir kavram vardır. genel eğilim her zaman anlatılmak istenen şeyin en kısa sürede, en kolay, en az çabayla ifade edilmesidir.

bir başka önemli husus da kime hitap edildiğidir. ortamda herkes türk iken "azeri" dediğinizde kars, ığdır, ardahan, azerbaycan ve iran'ın kuzeyinde yaşayan, kendine has bir ağızla türkçe konuşan, ağırlıklı olarak şii mezhepli bir türk halkı akla gelir. bir ankaralı ve bir adanalı konuşurlarken ığdırlı veya bakülü arkadaşları için "ha o mu, azerbaycan türkü o" demez, izmirli arkadaşları için "izmir türkü" demedikleri gibi. ancak ortamda bir yabancı varsa ve azerbaycanlıların da türk oldukları vurgulanmak istiyorsa o zaman "ben türkiye türküyüm, bu da azerbaycan türkü" denebilir. bu da lüzumsuz bir çabadır bana göre; bu kadar temel bir genel kültüre sahip olmayan kişi cahildir zaten.
  • insanların kendine nasıl hitap edilmesi gerektiğini belirtmesinin battığı yazar başlığı.

azerbaycan’ da yaşayanlar türktür. tıpkı türkiye’ de yaşayanlar gibi. osmanlı zamanında biz türk değil osman mıydık?

takılması gereken bişe varsa ayrım yapmak, azerbaycan türkü değil sadece türk demek yeterlidir.
  • çanakkale’de tanıştığım bir azerbaycan türkü arkadaşım kendisine azeri dediğim zaman beni kibarca uyarmıştı. ben de şaşırmıştım, böyle bir isim hassasiyetleri olduğunu bilmiyordum.

daha sonra başka bir ortamda kuzenim bizi biriyle tanıştırırken “ biliyor musunuz x azeri” dedi. ben de düzeltip azeri değil azerbaycan türk’ü dedim. çocuğun gözleri parladı elimi sıktı teşekkür ederken bir sarılmadığı kaldı. o zaman iyice pekişmişti.

işin özü böyle bir hassasiyet onlarda ülkece var ve demeyin işte zor değil.
  • efenim şöyle kenardan yaşadıklarımı anlatayım çekileyim, kim ne isterse desin sonra.

iş dolasıyla bakü'de 6 ay kaldım ve 3 yıldır azerbaycanlı biri ile evliyim.

azeriyiz diyen oldu, azerbaycanlıyız diyen oldu, tek millet iki devlet diyen oldu.

ben şöyle bir şeye şahit oldum sadece, eşimin babaannesinin kimliğinde uyruk alanında türk yazıyordu.

bir de ilber ortaylı nın bu konu ile alakalı açıklaması aşağıdaki gibidir.
    https://www.youtube.com/watch?v=ggjaplbj8c8
    (video tamamını izlemek istemeyenler için 02:35 e geliniz efenim)
  • devamlı hatırlatmak zorunda kaldığımız bir gerçekliktir.

azerbaycan bayrağındaki mavi renk türklüğü temsil etmektedir. azerbaycan demokratik cumhuriyeti kurucusu mehmed emin resulzade, azerbaycan’ı ‘’tarihteki ilk türk cumhuriyeti’’ olarak tanımlar ve bu sözü mezarında da yazmaktadır. azerbaycan milli marşı yazarı ahmed cevad sovyet diktatörlüğü döneminde türkçü-turancı olduğu için idam edilmiştir. bu kadar yeterli mi yoksa daha anlatalım mı?

azerbaycan türk’ü şair abbas abdulla’nın bir konuşmasını dinlemiştim. ‘’siz kendinize osmanlı derken biz kendimize türk diyorduk. kardeşim bana niye azeri diyorsun, ben türk’üm’’ diyerek türkiye türkleri’nin kendilerine azeri demesine veryansın ediyordu. azerbaycan nüfusunun büyük çoğunluğu oğuz türk’ü olmasına rağmen talış, tat, lezgi, avar gibi birçok etnik grup var. kendilerine azeri diyenler genelde bunlar ve bilinçsiz yeni nesil ergenleridir. resulzade ve elçibey döneminde milletin adına türk denirken, haydar aliyev darbesinden sonra bu etnik grupları sözde ortak paydada tutmak için ‘’azerbaycanlı’’ denmeye başladı. azerbaycan’da yaşayan halkın büyük çoğunluğu oğuz türk’üdür.

azerbaycan demokratik cumhuriyeti kurucusu mehmed emin resulzade şöyle diyor:

“türk’üm, bu açıdan kendimi mutlu hissediyorum.”

azerbaycan eski cumhurbaşkanı ebulfez elçibey şöyle diyor:

‘’azeri, azeri türk'ü ve azerbaycanlı diye türk milleti'nde türk soylu, oğuz boylu bir oymak yahut kavim yoktur. azerbaycan'da yaşayan halk oğuz halkıdır. bu halk da türk milleti'ne mensup oğuz türk'üdür. alman türk'ü, ingiliz türk'ü ne kadar yanlışsa azeri türk'ü de o kadar yanlıştır. biz ‘azeri, azerbaycanlı’ değiliz. biz azerbaycan türk'üyüz. bu azeri (fars menşeili) ve azerbaycanlı (rus menşeili) gibi saçma sapan etnik ve bölgecilik vurgusundan kurtulalım. türk'üm demek zor mu?''

bütöv azerbaycan hareketi başkanı yasemin karakoyunlu şöyle diyor:

“azerbaycan’ı çok milletli ve çok kültürlü bir ülke gibi gösteriyorlar. azerbaycan’ın %91’i türk’tür. azerbaycan’da bir millet vardır; türk milleti’dir. azerbaycan’ı türk milleti kurmuştur. biz türk’üz, dilimizin adı türk dilidir.”

azerbaycan milli şairi bahtiyar vahapzade bir şiirinde şöyle diyor:

aslımı, neslimi tanıyıram men,
    karışık deyilem, özümden hürkem.
    sen kimsen, sen nesen, özün bilersen,
    men ilk kaynağımdan türkoğlu türk’em!

sübutdur, delildir, ağlın kiblesi,
    deyişe bilersen ağlımı ancak.
    canım çıkanadek kalbimin sesi,
    “türk’em” gerçeğini pıçıldayacak.

https://m.youtube.com/watch?v=lganyjwktmo

çok daha ayrıntılı öğrenmek isteyen “biz kimik; azeri yoxsa türk milleti?” başlıklı yazıyı okuyabilir.
  • ilber ortaylı: azeri lafını stalin hıyarı çıkardı

sözlük hıyarı da tuz oluyo buna

(bkz: azerilerin türklerden nefret etme sebepleri)
  • azerbaycan anayasasında ve basınında tek kelime azeri kelimesi gösterin yeter.

haklı bir yanlışlamadır.
  • herşeye de hassassınız kardeşim. bir kelime öğrenmişsiniz, kullanmadan edemiyorsunuz. adam ne güzel açıklamış. ve doğrusu da o yani, literatürde geçen o. sizin hassasiyetinizden bize ne?
hesabın var mı? giriş yap