• şunu düşünün: denizden çıkmışsın, hava azıcık serinlemeye başlamış saat 7 falan. sallana sallana kasabanın meydanına gidiyorsun, tren yolunun hizasında sıralanmış kafelerden birine oturuyorsun. tenin tuzlu. minik, çok ufak bir meltem var. akşamüstü yürüyüşüne çıkan yaşlılar, paten kayan bebeler.
    tam bu dinginliğin ortasındasın ve artık ömrün boyunca sahip olacağın tek hayal buraya yerleşmek.

evet. tam da öyle bir yer.
  • dünyada gördüğüm en yaşanılası yerlerden biri. sessiz, sakin, bomboş ve herşeyin tam ortasında.

barcelona gayesiyle ülkeden ayrılırken aklımdaki en büyük dertlerden biri mal gibi la rambla'nın 15 km ötesinde kalacak yer bulmaktı. google maps'ten bakınca koskocaman bi sanati tesisinin ucunda, plajından başka hiç bir şeyi olmayan, gebze gibi bir yer tahmin ediyordum ama çok fena göt oldum (iyi ki).

badalona mükemmel bir yer. barcelona metrosunun kuzey'deki en uç durağı burada. ve barcelonada bir mahallede bir metro durağı olması demek oranın şehrin göbeğinde olmasından farksızdır benim gözümde. gündüz ve gece otobüslerini de hesaba katarsak burası asla uzak bir yer değil.

kocaman parkları, bomboş caddeleri ve çok güzel havasıyla huzur veriyor badalona. genel olarak müstakil veyahut az katlı binalar olsa da hemen sahildeki 12 katlı yeni sitelerini veya akm'den güzel yapıları görmek mümkün. topografyasını veya belediye kurallarını bilmiyorum ama istanbulda bile gökdelen yavrusu sayılabilecek çok katlı binalar da var. alışveriş yerleri derseniz gördüğüm kadarıyla herşeyden 1-2 tane var. işin güzelliği herşeyi yapabilecek olup aynı zamanda da bunların çokluğu yüzünden curcunaya kapılmayacak olmanız. elbetteki yemeksepeti'ne girince sokağına servis eden 246 restoran olduğunu görünce heyecanlanan biriyseniz bu direk eksiklik olarak gözünüze batacaktır. ayrıca bar vs. yok diyebilirim. efsanelere göre varmış da ben görmedim kısacık ziyaretimde.

ayrıca badalona'nın mükemmel bir plajı var. hani göz alabildiğince derler ya, aynen öyle. zaten barcelona deniz ve plaj bakımından cennet, badalona da aynen böyle.

barcelona'ya bir kez gitmişseniz, ikinci kez gideceğinizin farkına o an varmışsınızdır. işte badalona da gittiğinizde kalmak isteyeceğiniz yerlerden biridir.
  • en fazla 3 katlı evleri, tertemiz sokakları, sahil şeridindeki minik kafe ve restoranları, şirin chiringuitoları ve 60'ında bile cıvıl cıvıl sosyalleşen insanlarıyla ve barselona' ya sadece 15 dakika uzaklıkta oluşuyla insana içinde yaşlanma isteği veren çok güzel bir kent.
  • ispanya'da bir kent, yaklaşık 250.000 nüfuslu, barcelona'nın komşusu hatta barcelona'nın banliyösü gibi. ispanya'nın en büyük cam fabrikasının bulunduğu şehir aynı zamanda. 90 lı yılların ortalarında avrupa kupalarında başarılı olan joventut badalona basketbol takımıyla tanınır.
  • sehir sirtlarinda trekking yapilabilabiliyor

http://barselona-gunlukleri.blogspot.com/…zisi.html
  • dünyanın en yaşanılır yerlerinden olduğunu düşündüğüm, huzur pompalayan katalan şehri.

sahil şeridinden geçen treni, restoranları, tonton insanları... o kadar huzur dolu bir şehir ki, tüm benliğinizle anda kalıyorsunuz. ne düne ne de yarına dair hiçbir şey sizi andan koparamıyor. safi güven ve huzur...
hesabın var mı? giriş yap