• insana 3 kez aynı entry'yi girdiren durum.
  • askerlik durum belgemde "31 temmuza 2018'e kadar ilişiğimin olmadığı, erteleme nedeni olarak da sınıf ve tertibat bekliyor." yazıyor. şimdi ben ağustosun ilk haftası yüksek lisansa kayıt için okula gideceğim. 31 temmuz sonrası olduğu için bakaya durumuna mı düşüyorum? lütfen bilenler yardımcı olsun koca internette nasıl bakaya olacağını örnekli bir şekilde anlatmamışlar.
  • ne olduğunu anlamam gerçekten uzun sürdü. arkadaşlar acaba bakaya durumda mıyım yoksa ne olursa bakaya kalırım diye merak ediyorsanız olaya biraz daha açıklık getireyim.

kendim üzerinden örnekle gideceğim. yüksek lisans öğrencisiyim. kaydımı sildirip başka bir okulda yükseğe başlayacağım. kaydımı sildirdim ve artık öğrenci olmadığım için tecilim 31 temmuz 2018'e çekildi. kayıt yaptıracağım okulda ağustosun ilk haftası kayıt alıyor. bende askerlik şubesini aradım durumu anlattım 31 temmuz sonrası bakaya kalır mıyım diye. şubedeki memur tc'nizi alıp kontrol ediyor. kontrol sonucu celp dönemim kasım olduğu için 30 eylüle kadar bir yüksek lisans kaydı yaptırırsam tekrar tecil ettirebiliyormuşum.

yani askere gitmeniz gereken celp döneminin son başvuru tarihinizi kaçırır iseniz bakaya kalıyorsunuz.
  • bakın kaçıyor yakalayın
  • bakaya kalmamaya dikkat edin derim.
    aksi halde haftada 4-5 kitap bitiren kültür mantarı adamlarla anasını babasını kesenlerin aynı koğuşlarda askerlik yaptırıldığı sürgün bölgelerine düşüyorsunuz ( kıbrıs
    edirne vs. )
  • 7179 sayılı yeni yasa ile bir şekilde bedelli askerlik başvurusu yapma hakkını kaybetmiş yoklama kaçağı ve bakaya arkadaşlar olarak bu akşam itibari ile twitter'dan faaliyet göstereceğiz. benzer sorunu yaşayan arkadaşlar aşağıdaki linkten whatsapp grubumuza katılabilirler.
    bedelli mağdurları
  • sanırım bir süredir içine düştüğüm durumdur.

sözlükteki tüm başlıklar okundu. siz haklısınız ve size sorular hazırladım.

ben aralık 2017'de istanbul'da lisans öğrenimimi tamamladım. mezuniyet sonrası yaptığım işlem sonucunda da sanırım aralık 2019'a dek tecil aldım. bu arada temmuz 2018'de almanya'ya gelerek dil kursuna başladım. kurs bitti, birkaç sınav girişimim oldu derken yazın c1 belgemi aldım, ve ekim 2020'de ikinci üniversiteme başladım almanya'da. yani 2.5 yıldan uzun süredir almanya'dayım, ancak öğrenci oturumuyla.

tecilimin bittiği geçen yıldan beri e devlet'e girdiğimde "en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz" mesajı alıyordum. bu sabah telefonuma sms geldi, "askere sevk evrağınızı almadığınızdan bakaya olarak aranmaktasınız, en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz" şeklinde.

konuya hakim olan arkadaşlara bir iki şey sormak isterim. ben zaten bir lisans bitirdiğim için şu an yaptığım lisansla tekrar tecil edemiyorum. tek yolu yüksek lisans deniyor. şimdi ben uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans tarzı bir zımbırtıya kayıt olsam, senede 10 bin tl gibi bir ücret ödemem lazım tahmini olarak. peki bunu yapmak yerine, ölü taklidi yapsam ne olur? bakaya durumunda para cezası var deniyor, araştırdığım kadarıyla da bu cezanın miktarı yüksek lisans ücretine yaklaşmıyor bile. eğer zorla götürme, alıkoyma tarzı bir şey yaşanmayacaksa ve yurtdışından geliş ve gidişlerde bir sorun olmayacaksa tabii. bu noktada da tecrübem olmadığından bilgisi olan arkadaşlardan tavsiye istiyorum. bu entry, gelen mesajlar doğrultusunda kendini imha edebilir, ya da önerilerle şekillenerek bilgilendirici bir girdiye dönüşebilir. yatırım tavsiyesi değildir.

edit: imla

büdüt: gelen mesajlar benimle aynı durumda olan yoldaşlardan ibaret. o vaad edilmiş, kutsal, bilgilendirici mesaj gelirse bu girdiyi editlerim dostlar.
  • gül gül kışlada çok gülersin.
  • ilginç bir şekilde bakaya kaldığımı askerlik şubesinde öğrenmiştim. e-devlet üzerinden ne zamana kadar tecilli olduğumu görememem üzerine askerlik şubesine gitmiştim. orada görevli memur "asker kaçağısın. seni jandarma ile eve götürelim. eşyalarını al, birliğine katıl" dedi. ben "ama olmaz ki, öğrenciyim ben" derken içeriye giren babacan bir komutanın 15 günlük izin vermesi ile paçayı yırtmıştım. hemen ilk iş okula gidip tecil işlemimi neden yapmadınız diye hesap sormuştum.

sonrasında okul nasıl bir tecil yaptıysa mezun olduğum halde bozamamıştım. elimde diploma öğrenci değilim ben, nolur alın beni askere diye şubede yalvarmıştım. almamışlardı. tekrardan okulla irtibata geçip bölge askerlik şubesine "ilgili kişi ile ilişiğimiz kesilmiştir" diye yazı yollatmıştım. tam on gün uğraştım beni askere alın diye. bu da benim böyle bir anımdır.
  • zamanında ömrümden ömür götüren korkunç olay. iki bin tl ödemiştim cezası için. allah kimsenin başına vermesin, zordur.
hesabın var mı? giriş yap