• balık yağında omega 3 ve omega 6 yağları vardır ancak insana asıl gerekli olan yağ omega 3'tür zira omega 6'yı zaten günlük beslenmede fazlasıyla almaktadır. dolayısıyla omega 3'ün oranı düşük kalmaktadır. niye bilimsel makale yazar gibi "...maktadır" falan diye yazdığımı bilmiyorum, böyle başladı, sonra cümleler uyumlu olsun diye öyle devam ettirdim, sonra hoşuma gitmedi.

neyse, asıl yapılması gereken şey vücuttaki omega 3 / omega 6 oranını omega 3 lehine artırmak olduğundan, her ikisini de ihtiva eden balık yağı yerine sadece omega 3 almak çok daha faydalı hatta gerekli. insülin direncini azaltmaktan kanın akışkanlığını artırmaya ve kalp damar sağlığına kadar pek çok faydası olan bir yağ.

bu arada, omega 3 veya söz dinlemeyip illa alacam derseniz balık yağını kaliteli bir marka alırsanız iyi edersiniz. özellikle "ağır metal taraması yapılmıştır" gibi bir ibare olmasına dikkat edin. yoksa firmaya sorun. böylece dibe çöken deniz atıklarındaki cıva gibi ağır metalleri yiyen balıkların yağından size de ağır metal geçmemiş olur.
  • hafızası aşırı zayıf bir hayvanın* yağından elde edilip de insanın hafızasını nasıl kuvvetlendirdiğine şaşırtan ilacımsı kapsül. balık hafızadan mustarip olana, tablet halinde de olsa gene balık deva oluyor ilginç şekilde.
  • anne tarafından "yut" emriyle verildiğinde, kocaman bir müzik setinin 'kaset koyma yeri'nde biriktirdiğim yuvarlak düzenek. (5. yaşıma girdiğim doğumgünümde mezdeke kaseti edinip ortamı şenlendirmek isteyen bi amca tarafından hepsi bir bir keşfedildi. olaylar gelişti.)
  • oss'ye hazirlanirken babaannemin zekan acilir diye her gun icirmeye calistigi haptir. canim benim mevcut olana pek guvenmiyordu sanirim.
  • ben bu arkadaşı akıl sağlığımı korumak için alıyorum velhasıl. ne alaka diyenler küçük bir araştırma yapsınlar bir zahmet.
    balık yemek balık yağı almanın en güzel yolu ama soğuk deniz balıklarından bulacaksın da ağır metaller olmayacak da, yeterli miktarda yiyeceksin falan biraz meşakkatli gerçekten.
    ayrıca eczaneye gidip bana balık yağı ver dememek lazım. içindeki epa ve dha oranları çok önemli, yeterli miktarda epa/dha içermiyorsa verdiğiniz parayı çöpe atmış oluyorsunuz ve piyasadaki ürünlerin çoğu da yeterli miktarı içermiyor. omega 3 ten maksimum yararlanım için epa/dha oranının minimum 3/2 olması, günlük toplam epa+dha nın 1000 mg olması gerekiyor.
    benim kullandığım üründe günlük iki kapsül bu oranı yakalıyor.
    bir önemli nokta da balık yağının doğal trigliserid formda olması. ürünlerin üzerinde yazıyor eğer trigliserid formdaysa. ayrıca balık yağı hava ile temas ettiği anda okside olduğu için hava sızdırmaz kapsüllerde sunulması önemli. ayrıca antioksidan olarak e vitamini içeriyor olması da.
    iştah açıcılığı konusuna gelirsek, iştah açmıyor. saf omega 3 değilde multi vitamin türevi bir şey kullanıyorsanız iştahınız açılabilir. çocuklar için olan ürünlerin çoğu multi vitamin içerikli oluyor.

not: sonradan aklıma geldi, hap şeklinde olan ürünlerin yumuşak kapsüllerinin balık jelatininden yapılmış olması da önemli bir nokta. türkiyede çok tanınan bir markanın kapsüllerinin sığır jelatininden yapılmış olduğunu fark ettim az önce :)

edit: gelen mesajlara toplu bir cevap vermek mahiyetinde değerleri iyi olan ve ülkemizde bulabileceğimiz bi rkaç ürünü yazmak istedim.
    1- ocean ultimate (epa 580+dha 390=970 mg) günlük 1 kapsül
    2-efa one (epa 580+dha 390=970 mg) günlük 1 kapsül
    3- omepa dk2 omega 3 vitamin d menaq7 (epa 680+dha 470=1150 mg) günlük 2 kapsül

edit: bu kadar süre sonra artık ıfsos onaylı yeni ve yerli bir ürün fiyat/performans açısından gönüllerde tahtını kurdu. venatura marka omega 3, 50 kapsül 44 tl olarak satılıyor. iki kapsülde 1046 mg epa+dha var.
  • unutkanlığıma çare olması için satın aldığım fakat sabahları içmeyi unutmaya çare bulamadığımdır.
  • bunu düzenli kullandığım bir dönem var hayatımda. doksanların sonu, iki binli yılların başına tekabül ediyor.

bu hap ve o zamanlarki evimizin yakınında bulunan kasetçi yüzünden o dönemin neredeyse tüm hit parçalarını ezbere biliyorum.

kont adnan'ın "kuş foli koma foli" sini bile.

allah belanı versin kasetçi! allah belanı versin balık yağı hapı!*
  • kilo aldırdığı iddia edilen yalancı haptır kendisi. aylarca kullandım bana mısın demedi. (bkz: kilo alma yollari)
  • yararli olan her sey gibi bu da igrenctir.
  • kucukken ucunu igneyle delip okulda millete siktigim haptir. les gibi kokardi.
hesabın var mı? giriş yap