• her göçmen öyle değildir,bazıları zamanla yaşadıkları yeri benimseyip bu tür bir algıda olmaz.bu konuda annemi örnek verebilirim,anne tarafından da baba tarafından da selanik göçmeni.zaten kendisinin tam göçmen diyebileceğimiz bir görüntüsü var.ama onun hiç ben selanik göçmeniyim algısında olduğunu görmedim.soranlara da "bilecikliyim" der.

ben de ta dedesinin dedesi göçtüğü halde,kendisine "göçmenim" diyenlere sinir oluyorum.bir de facebookta isminin yanına parantez içinde macır yazanlar var en çok da onlara sinir oluyorum.bunu kendini gösterme çabası olarak görüyorum bir çeşit,dolaylı yoldan "ben farklıyım" demeye çalışıyor bu tarz insanlar.
  • gerçek olmayan bir algılamadır.

ben türk'üm, benim babam türk, onun babası da, onun babası da...

osmanlı balkanlar'ı fethettiğinde türkleştirme politikası nedeniyle oraya göçen karamanoğulları'ndanız.

he eğer diyorsanız ki hep mi türk'le evlenmiş sülalen? muhtemelen hayır. ama dönün bakın bakalım padişahlara kaç tane türk olmayan karısı var...

o yüzden bu konuda ön yargı, tüme varımcılık yapılmamalıdır.
  • öncelikle göçmenler daha doğrusu göçmen denen insanlar birbiri ile aynı olmuyor.

kafkas göçmenleri, bulgarıistan göçmenleri, yunanistan göçmenleri, mübadele göçmenleri, bir de yugoslavya'dan göçen çoğunlukla türk kökenli olmayan arnavutlar, boşnaklar, müslüman makedonlar (torbeş dendiğini sanıyorum) vesaire. bursa'da yaşayan ve göçmen olan biri olarak bu algı neyin algısı anlayamadım.

şahsen arnavut kökenliyim anam da babam da bugün sırbistan toprağı olan preşeva'da dünyaya gelmiş, nabak kardeş? 70li yıllarda aynı suriyeliler nasıl gelmişse öyle gelmişler kuruş para olmadan ve türkçe bilmeden. küçükken evimde tek kelime türkçe konusulmazdı, bilmiyolardı konuşmayı. hayır az bilgi sahibi olup nefret kusun lütfen rica edicem. bu neden övgü meselesi olsun? bence oraların divriği'den farkı yok. ayrıca övünülecek yerler de değil memlekete bi kere gitmiştim, bursanın gelişmemiş bir ilçesi kadar gelişmiş yerler çoğunlukla. böyle bir trip olduğunu sanmıyorum göçmenlerde, ayrıca çok da hoşnut değilim bu durumdan. bana sorsalar tuncelili olmayı çok isterdim.

yav hadi diyelim, biz aşırı derecede yabancıyız tribine girsin adam, seni buraya nefret cümleleri kuracak kadar iten ne gerçekten anlamıyorum birader. "adanalıyız allahın adamıyız" ya da "bize her yer trabzon" vs. gibi mikromilliyetçi naralardan bunun ne farkı var. gül geç nedir yani, vay anasını ya, insanların nefret etmesini sağlamak ne kadar kolay bu ülkede yeminne tuhaf ya.

oğlum oralardan gelen herkes türk değil valla bak. ha türklerden baskası gelmesin mi istiyosun ya da her gelen en türk benim mi desin istiyosun anlamadım. nedir bu nefrete neden olan. bizim soyadlarımız bile programlı hep "türkcan, türkoğlu, öztürk, şentürk, yılmaztürk, türktürk. nabak daha anlamadım. gerçi çoğunluk yukarıdaki yorumla aynı hissiyata sahip değildir ama neyse. özür dilerim istemeden kırdığım biri olduysa diyerekten mektubuma son vereyim.

hayırlı forumlar.
  • almancilarin da siklikla yasadigi sorunsaldir.ne alman olabilmislerdir ne de turk kalabilmislerdir.almanyada turk olduklari icin dislanirlar,turkiyede de almanci olduklari icin.tabi genellemek dogru degil ama bizzat sahit olduklarim var.ozellikle orada dogup buyuyen nesil bu sorunu cok kolay asiyor.sorulunca direk ben almanim diyorlar :) zaten dogru duzgun turkce de bilmiyorlar
  • türklerin, avrupa hayranlığından kaynaklanır.

napsınlar? zeminini sen hazırlıyorsun. "ıygk türkiye çok boktan, avrupa çok iyi" diye 7/24 algı kasarsan, onlar da ilk fırsatta türkiye ile olan bağlarını inkar eder ve avrupa ile olan bağlarını vurgular.

hata, kökeni prim yapacak bir olay haline getirende.
  • yerleştirildikleri topraklarda anadolu'daki gen karışıma göre daha izole yaşadıkları için esasen herkesten daha türk kalmış kimselerin yanılgısıdır.
  • 15 yaşında klavye başında efelenmeye benzemez gerçekler.
  • disiplinli,caliskan ve dakik olmam nedeniyle ,evet farkliyiz.
    gm olsaydim ofistekilerin %90 i ile calismazdim.
  • aklıma, direkt, umut sarıkaya'nın şu karikatürünü getirmiştir.

http://2.bp.blogspot.com/…5y8/s1600/tara0001sf9.jpg
hesabın var mı? giriş yap