şükela:  tümü | bugün
 • daha önce böyle bir para çekmesi gerekmemiş birinin karşılaştığı zaman yadırgayabileceği bir durum olsa da normaldir.
 • buna şaşıran ve garipseyen kişi, ihtimalle fakirdir.

  bankalarla sık sık nakit çekim işlemleri yapan herkes bilir ki, eğer çekeceğiniz para belli bir limitin üstündeyse, yani 15-20 bin ve üzeri nakit çekim yapacaksanız; bankadaki müşteri temsilcinize veya (büyük ihtimalle zaten tanıdığınız) banka müdürüne telefon açar ya da mail atarak bildirimde bulunursunuz.

  banka size "şu saatte hazır olur" veya "yarın alabilirsiniz" diye cevap verir. siz de, belirtilen zamanda bir elemanınızı göndererek (zengin kişi parayı kendisi gidip almaz, bu işi yapan elemanları vardır) parayı çekersiniz.

  dünya'nın her bankasında bu işler böyledir.
 • dünyanin her yerinde bu böyledir, bankalarda fiziki olarak para bulundurulmaz.
  2 ana sebebi vardir;

  1- guvenlik

  2- bankada o paranin durmasi bankaya riskten baska hic bi sey kazandirmaz, banka fiziki parayi merkez bankasi ve diger araclara vakit kaybetmeden yatirarak saatlik&gunluk kazanç elde eder.
  yoksa bir banka fiziki olarak o “dükkan”da parayi tutmasinin hic bir anlami yoktur.
 • banka şubeleri kendi genel müdürlüklerine dahi faiz ödediğinden büyük şubeler hariç çoğunda bu para bulunmaması durumudur.kendi bünyelerinde fazla nakit bulunduğunda bu şube için eksi bir duruma yol açar.
 • sana yoktur. bankalar yüklü para çekim işlemlerinde kendi aktif müşterilerini geri çevirmezler. aktif müşteri değilsen on bin tl için bile sıkıntı çıkabilir.
 • sözlükte linç olmanıza sebep olabilecek*, güvenlik ve yüksek kâr amaçlı politikadır.
  örneğin ziraat bankasışubeleri kendi temizlik ve ısınma gibi giderlerini bile kendi bütçeleriyle yönetmektedir. bu sebeple tüm şubelerde standart bir düzen olup olmadığı sürekli görsel kimlik denetimiadı altında denetlenir. her şubenin de kendi bulundurduğu rezerv, kiralık kasa, kredi gibi ürünleri için belli bir strateji izleyerek karlılığı hedeflemesi gerekmektedir. bu sebeple nakit parayı kasada tutmak zarar etmek anlamına gelir.

  insanlığı sömürmek üzere kurulmuş bir düzenin kendi çarklarını rahat bırakacağını mı düşünmüştünüz ?
  (bkz: bankacılık)
 • lan o zaman filmlerde neden banka soyuluyor..demek herşey yalanmış
 • asla sıradan bir durum değildir. "prosedür" gibi saçma gerekçeleri de kabul etmiyorum. benim bankada 40 bin tl param varsa, ne zaman istersem o parayı çekebilmeliyim. adı üstünde benim param. öyle bir sistem kölesi olmuşsunuz ki, bankaların yaptığı tiranlığı mantıklı buluyorsunuz. sistem değiştirsinler o zaman. ama bana paramı istediğim zaman versinler.
 • normaldir. olmayabilir.

  cahillik güzel şey tabi. müşteri gelir ''para benim değil mi istiyom amk'' der. bankada para olmazsa nerede olacak diyor. haspam. şubeler merkez bankası mı lan ? para mı basıyorlar aşağıda. amk 40.000 tl lan. 40.000 tl yatırınca bankanın sahibi oluyor sanki. havalara bak.

  ya böylelerini sktir et de aklı başında adamlar için giriyorum bu entry'yi.

  özel bir bankanın nakit işlem yetkilisiyim. yani bütün şubenin parasından sorumluyum. ödemeleri ben ayarlıyorum. bölge müdürünü bile arasanız, ben para yok dediğim zaman para yoktur. o kadar. şube kasaları için belli bir limit vardır. o limiti aşarsan, şubeye paranın faizi kesiliyor, benim performansa da eksi yazıyor. bölgeden arıyorlar hemen, ''o parayı neden ödedin'' ''müşteri o parayle ne yapacakmıs'' gibilerinden. ''size ne amk adamın kendi parası'' diyemiyorsun maalesef. o yüzden, önceden yazılan ödemeler dışında fazla para tutulmaz. bu döviz için de geçerlidir. 10.000 usd, 10.000 gbp, 10.000 euro gibi.

  1.000.000'dan fazla kredisi olan müşteriyi kaybetmek, sadece 40.000 tl parası olan müşteriyi kaybetmekten daha kötüdür. her gün şubeye gelen, yüklü işlemler yapan, tanıdık bir müşteriyle, yüzünü ilk defa gördüğüm bir müşteri aynı değildir. şubede para bittiği zaman, aradığım 1-2 müşteri var. ''abi bana para lazım'' derim. hemen 200-300 getirirler. şimdi ben bu adamlara, 40.000 tl'yi yazdıracaksın demem, diyemem.

  ayrıca 1 yıla yakın abd'de kaldım. 2 farklı bankayla çalıştım. kimse nakit para taşımıyor bile. herkes kartla alışveriş yapıyor. kart limitleri yüksek. götünüzden element uydurmayın.

  size bir trick ; parayı yazdırmadıysanız her zaman şehir merkezlerindeki şubelere gidin. para sirkülasyonu daha fazla. grup her gün geliyor. ilçelerde sirkülasyon daha az, ve grup 2 günde 1 geliyor. ayrıca müşteri sahipliğiniz olmayan şubeden çekin parayı. parayı güneşli'den yatırdıysanız, kadıköy'den çekin mesela. her şube, kendi akışından sorumludur, o yüzden başka şubeden çıkan parayı umursamazlar.

  edit: biraz iç döküldü. hatalar düzeltildi.
hesabın var mı? giriş yap