• o kadar unutuyorum ki el alışkanlığı oluştu parmaklarım otomatik kendisi yazıyor.
  • çok affedersiniz bokum gibi uygulamadır. şifre yenileme sıklığı diye bir şey var. yani seçimi bize bırakıyorlar. en çok 6 ay seçilebiliyor. süresiz olarak bir seçenek koyun sorumluluk müşterinin olsun.

kağıda yazıyorum ben artık ve kağıdın son hali için buyurun;

artık plaka bazında gidiyorum son iki basamağı değiştiriyorum.

ekleme: görsel yan çıkmış. kusura bakmayın. ben düzeltemem. kafanızı az eğip bakın. :)

büdüt: çok mesaj geldi görseli silmem için. sildim.
  • 4 farklı bankanın sürekli şifre değişikliği istemesi beni de çok zorluyordu. kimi şifre kabul etmez, kimi karakter sınırı der bana kafayı yedirirlerdi.
    şöyle bir çözüm buldum; 4 bankanın aynı gün içerisinde şifresini değiştirdim, genelde hepsi 6 ay arayla şifre değişikliği istiyor. şifre süresi ilk hangi bankanın dolarsa, aynı gün diğerlerini de aynı şifreyle değiştireceğim. 4 banka için tek şifre biraz riskli olabilir ama başka çözüm bulamadım.
  • bankalara değil de bddk bu işin sorumlusudur..

saçma mı ? saçma..

şirketin hesapları, kendi hesaplarım, bir de annemin emeklisinin yattığı hesap dahil 11 banka yönetiyorum..

sırf bu internet şifresi sebebinden şirketi tek bir bankaya yönlendirmek zorunda kaldım. elden geldiğince böldüm.. tahsile verilen çekleri, yurt dışı müşterilerini, yurt içi müşterilerini ayrı ayrı bankalarda topladım.. sebebi de tamamen bu şifrelerden ötürü her bankaya çek tahsil edilmiş mi? yurt dışı müşteri para göndermiş mi? yurt içi göndermiş mi diye hepsini ayrı ayrı kontrol etmektense en azından neyi bekliyorsam sadece o bankaya giriyorum.

ajandamın ön sayfası şifre karalanıp, yenisi yazılmış ile dolu.. ajanda da masanın üstünde kasaya mı kilitleyeyim.. oysa tek bir şifre olsa hepsine aynı şifre ile girsek yine rahat olurdu..

erp programlarında ve online muhasebe programlarında bankaları tanımlayıp bir talimat ile haftalık otomatik hesap ekstresi alıyordun.. şimdi onu da kaldırttı bddk.. luca.net her bankadan yavaş yavaş çıkmaya başladı..

madem bu kadar güvenlik düşünüyorsun koskoca oluşumsun, bankalar ne dersen yapıyor.. kredi ve çek riskinde nasıl ortak havuz kullandırıyorsan bunlara şifreyi de ortak havuza attır. şifre tek şifre olsun her bankaya ben o şifre ile gireyim. kullanıcı kodum da şahıssa tc, şirketse vergi numaram olsun.

ya da sen çek bankalara ultimatomu, de ki benim uygulamamdan / web sitemden millet bankaya girecek, açılan sayfada ilgili bankaya tıklayacak karşısına hesapları gelecek..

çok mu zor lan??
  • işbankası'nda yaşamadığım problem. en son ne zaman değiştiğini bile hatırlamıyorum ancak 2 tane şifrem var artık yılda bir mi değiştiriyorumdur bilmiyorum.
  • bezdigim konu, 6 bankada hesabim var hepsinin uygulamasi yuklu hepsinin sifresi farkli olsun diye gotumu yirtiyorum. bazilari apple sifre yoneticisini kabul ediyordu unutmuyordum simdi onu da kabul etmiyorlar.

bu aslinda bankanin uzerinden sorumluluk atmasi ve kullaniciya yuklemesi ile ilgili kendi guvenlik aciklarini bildikleri icin surekli sifre yenilettiriyorlar.

gecmis sifreleri kullandirmama gibi bi sacmaligi da sifre degistirme ekranindan 3 4 kere sifre degistirip atlayabilirsiniz.

“ben sifre değiştir dedim degismedi sorumluluk onun”
  • bağzı mobil bankcılık uygulamaları için: şifremi unuttum kısmına tıklayın. güvenlik soru ve sms aşamalarını geçtikten sonra eski şifreniz olmasa bike bir önceki şifrenizi kullanabilirsiniz. malum çoğu banka son 3 şifrenizden farklı şifre koymanızı ister. ama güvenlik açısından mobil bankacılık şifrenizi düzenli aralıklarla değiştirmeniz sizin yararınızadır. sonra "x bankasındaki hesabımın boşaltılması rezaleti" diye başlık açıp ağlamayın burada.
  • kimse değiştirdiği şifreleri unutmasa dahi güvenlik problemine gebe olan olaydır.

önemli olan, kullanıcının belirlediği şifrenin internet aleminde dolaşan şifrelerden olmaması (ele geçirilmiş şifrelerden oluşturulan listelerde olmaması) ve zor kırılabilir olması.

banka uygulamaları bunun kontrolünü sağladıktan sonra belirli periyotlarda yenileme isteğinden vazgeçmeli.
  • çok sinir bozucu.
hesabın var mı? giriş yap