şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • (bkz: şehit kızının barış pınarı'na destek videosu)
  sözlükte daha fazla organize olması gereken sözlükçülerdir.
  bu akşama kalmaz, pkk hesapları dezenformasyona başlar, siviller vuruluyor yalanını sözlükte de dillendirirler.

  velhasıl, ben buradayım kardeşlerim.
  allah askerimizin yar ve yardımcısı olsun.
  tanrı türk'ü korusun. mete han'ın, fatih'in, mustafa kemal atatürk'ün ordusu yine muzaffer olsun.
 • böyle bir operasyon başladıysa tabii ki askerimizin arkasında durup destek vereceğiz...

  fakat;

  (çok basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım) bu operasyon baştan sonra kurgulanmış, planlanmış, tuzaklanmış ve maalesef şimdiden türkiye'nin aleyhine sonuçlanmıştır. ilk olarak bahsedilen bölgede konumlandırılan terör örgütü üyelerine binlerce tır silah gönderilmeden önce bu operasyonu yapmalıydın! yapamadın eyvallah neticede tam bağımsız bir ülke değiliz ama en azından müttefikim dediğin orospu çocuklarına "bu silahları gönderme" demeliydin.

  son olarak bu bölgeye girip yaşanılan kayıplara rağmen (maddi/manevi) o bölgeden toprak alamayıp dönersen (ki buna ne rusya, ne abd, ne de iran izin verir) kaybettiklerinle kalırsın.

  gerçi ölen gariban evlatlarını ve giden milli serveti de başarı diye pompalarsın, bu milletin en az %50'si de bal gibi yutar.

  netice itibarıyle; ne güzel istanbul be!
 • ben de destekliyorum. devletimizin yanındayız. askerimizin yanındayız.
 • allah yar ve yardımcıları olsun.
 • aralarında bulunduğum gruptur.
  aklıma gelen her detayı düşündüm ve desteklemeye karar verdim.
  bu bir savaş değildir, teröristleri gebertme operasyonudur.
 • ölmedik, buradayız..
 • ayaklarına taş değmesin. vurdukları leş olsun.
 • "klavye başından" ibaresi eklenmesi gereken başlıktır.

  edit: biri de ölmedik buradayız yazmış. buradasın ondan ölmemiş olabilir misin acaba? yarın öbür gün şehit haberleri gelirse bakalım ne kadar üzüleceksiniz? ateş düştüğü yeri yakar. hayat sizin buraya "mekanı cennet olsun" yazmanız kadar basit değil.

  ayrıca operasyonun gerekliliğini sorgulamıyorum. operasyona karşı olduğumu da söylemiyorum. sadece ekşi sözlükteki popülizm ve samimiyetsizliğe karşı tepkim.

  edit1: demek istediğim tam olarak bu;

  https://prnt.sc/pgzeiw
  https://prnt.sc/pgzfio
  https://prnt.sc/phbmig
  https://prnt.sc/phbmn8

  işte benim tepkim buna. adam 2 saat önce bira içecek arkadaş ararken ve muhtemelen iş çıkışı keyifle soğuk birasını yudumlayacakken bi yandan da gelip burada hiç tanımadığı adamlara aslanlar kaplanlar diye güya moral veriyor. popülizm bu işte. ne oldu buraya yazdın gittin bi de öbür başlığa yazdın muhtemelen "allah yardım etsin" vs diye. görev tamam dimi?

  edit2: aşağılarda sahadan destekliyoruz diyen adam var sanıyorum operasyon bölgesinde telefonların çekmediğinden haberi yok. uydu telefonundan ekşiye girmiş sanırım.

  yazmadan geçemeyeceğim youtube da evinize suriyeli alır mısınız deneyindeki kitlenin alayı burada sanırım. herkes esip gürlemiş keşke arif elinde mikrofonla gelip savaşa çağırsak gelir misin diye sorsa bu esip gürleyenler nasıl kıvırır merak ettim.

  edit3: dün operasyonda ahmet topçu isimli gencecik bir askerimiz şehit oldu. nedense bu başlık kadar itibar görmedi. samimiyet dediğimiz bu işte. itibar görse de bi şey değişmez. ateş düştüğü yeri yaktı. ekşiciler fosur fosur evlerinde sanal operasyonlarını yaptılar.

  edit4: gün itibariyle harekat sona erdi. öncelikle burada esip gürleyenlerin ruh halini merak ediyorum. şahsi görüşüm daha fazla askerimizi kaybetmediğimiz için mutluyum. ama bu durum 8 sene önce monşer denilen diplomatlar dinleseydi aynı olabilirdi. şimdi cebimizde 3.5 milyon suriyeli var hayırlı olsun. bi de kafamı en çok akplilerin abd deki malvarlıkları araştırılacağı için mi anlaşmaya varıldı konusu kurcalıyor.
 • pkk ile dağda mücadele eden askerlerimizin emeğini burada en tavizsiz şekilde savunmalıyız.

  şerefsizlikler şimdiden başladı.

  (bkz: 8 ekim 2019 birgün gazetesi harekat tweet'i)
 • suriye'de ne işimiz var, savaşa hayır diyenler ve bu operasyonlara anlam veremeyenler için; kısaca "barış pınarı" operasyonun amaç ve hedefleri nelerdir?

  1. sınır güvenliğini sağlamak

  türkiye terör örgütütleri pkk/ypg-pyd ve deaş'ın kendi sınırlarına yönelik tüm tehdit ve saldırılarını engellemek istiyor. ayrıca oluşturulacak güvenli bölgeye türkiye'deki suriyelilerin yerleştirilme planı var. türkiye'nin sınır güvenliği kaybolmuş durumdandır ve artık modern işgaller önce sınır güvenliklerini kaybettirerek oluyor. abd pyd'ye boşuna 90 bin tır göndermedi. sınır güvenliği kaybettirilen ülkelere çok rahat bir şekilde militan ve o silahlar sokulabiliyor. sonrasını tahmin edebilirsiniz. suriye, ırak, libya gibi ülkeler önce sınır güvenliklerini kaybetmişlerdi.

  2. "enerji koridoru" adı altında kurulmak istenen terör koridoruna engel olmak

  terör örgütü pkk/pyd/ypg suriye'nin enerji kaynaklarının çok ciddi bir kısmını işgal etmiş durumda. gasp ettiği bu petrol ve gazı "enerji koridoru" kurarak hatay üzerinden akdeniz'e geçirmek istiyor. türkiye bu operasyonla terör koridorunun oluşmasını engelleyerek, hatay'ın güvenliğini de kalıcı olarak sağlamak istiyor. aynı zamanda doğu akdenizdeki faaliyetlerini de güvence altına almak istiyor.

  3. terör saldırılarını engellemek

  terör örtügü pkk/ypg-pyd ve deaş, suriye'den türkiye'ye roket ve havan toplarıyla onlarca kez saldırdı. bu saldırılar sonucu yüzlerce sivil hayatını kaybetti. türkiye vatandaşlarının güvenliğini sağlamak istiyor. ayrıca pyd'nin elinde abd envanterinden çıkma çok ciddi silahlar var. 100 binin üzerinde milis gücü var. bunların hepsi türkiye sınırından içeri sokulabilir ve türkiye'nin parçalanmasına kadar gidebilir. suriye, libya, ırak gibi ülkeler önce sınır güvenliklerini sağlayamadıkları için iç savaşa sürüklendiler.

  4. terör örgütü pkk/pyd-ypg'nin bölgedeki demografik yapıyı bozmasını engellemek.

  bu örgütlerin otoritesini kabul etmeyen arap, kürt, türkmen vb. yerleşik halklara göç zorluyor. mülkiyetlerine el koyuyor. kukla mahkemelerde yargılıyor. tapu ve nüfus kayıtlarının bulunduğu binaları kundaklıyor ve mevcut belgeleri yok ediyor. af örgütünün ypg'nin bu zorlamarıyla ilgili raporu vardı zaten. türkiye, terör örgütü pyd'nin şiddet ve maruz kalan bölge halklarının da can güvenliğini sağlıyor.

  5. terörden arınan bölgelere suriyeli sığınmacıları yerleştirmek.
  türkiye'nin misafir ettiği suriyeli sığınmacı 3.6 milyonu geçik. türkiye suriyeli sığınmacıları terörden arındırdığı bölgelere güvenli bir şekilde yerleştirmek istiyor. daha önce fırat kalkanı, zeytin dalı operasyonlarıyla da şehirleri terörden arındırıp yüzbinlerce suriyelinin dönmesini sağlamıştı.

  6.uyuşturucu üretim ve pazarlama yolunu kapatmak

  terör örgütü pkk/pyd'nin bölgede uyuşturucu üretim tesisleri var. ürettiği uyuşturucuları avrupa ve abd'ye satyor. türkiye bu operasyonla uyuşturucu üretim ve pazarlamasını sona erdirmeyi hedefliyor.

  savaşa hayır, birilerinin savaşı, barış hemen şimdi naraları atmadan önce bu tarz dilin sırtını terör örgütü ypgye yaslayan hdp dili olduğunu unutmamanızı, iç politikada rekabet, dış politikada birlik olmamızı ve ülke çıkarlarını düşünmek ile muhalif olmak arasında ince bir çizgi olduğunu unutmamanızı diliyorum.