şükela:  tümü | bugün
 • ispanya'daki endulus emevilerinin (13. ve 14. yuzyillar) cekilme donemlerinde, bu yenilginin ocunu almak icin bir musluman tarafindan yazildigi buyuk ihtimalle dogru olan kitap. o kadar ki harbiden muhammed'den falan bahsetmektedir. hristiyanlar buna bi tarafiyla guler, muslumanlardan kimse bunu ciddi olarak savunmaz, ama turkiye'de hala taraftar bulan muslumana musluman propogandasidir. etrafinda uretilen soylentilerle bir $ehir efsanesi olmu$tur coktan.
 • iznikte incillerin toplatılmasından sonra kaçırıla bilen ve içinde muhammed isminin geçtiği incildir. pakistanlı subay tarafından amerikadan alınarak dünya piyasasına sürülmüştür. yalnız hıristiyanlar barnaba daha sonra müslüman olduğu için bu kitabı kabul etmemektedirler.
 • aslına en yakın oldugu ileri sürülen incil.
 • (bkz: barnabas)
 • bugüne kadar müslümanlar şöyle düşündüler: madem ki incil'i alan isa'dır, o halde, şimdi hıristiyanların elinde bulunan dört incil'in kayıtları doğru olamaz. ama geçtiğimiz yüzyıl içerisinde bir bölüm müslüman tarafından barnabas incil'i gerçek incil olarak yüceltildi. bu arada diğer dört incil'in ise samimi ve özgün olmadığı üzerine daha önceleri yine müslümanlarca ileri sürülmüş iddialar ya unutuldu ya da gözardı edildi. barnabas incil'inde bilinen bazı islam tezlerine yer verilmiştir: isa'nın tanrı'nın oğlu olmadığı, haçta ölenin isa değil, yahuda iskariyot olduğu, isa'nın muhammed'in geleceğine dair peygamberlikte bulunmuş olması vs. gibi... bu tür beyanlar, ne yazık ki, bir kısım müslüman için barnabas incili'nin doğruluğunu kabule yeterli görünmektedir.

  barnabas incil'inin bilinen tek kopyası italyanca el yazması şeklinde olup viyana kütüphanesindedir. bu metin laura ve lonsdale ragg tarafından ingilizceye çevrilerek düzenlenmiş ve italyanca ve ingilizce olarak 1907 tarihinde yayımlanmıştır. o günden sonra da bu çalışma arapçaya, urdu diline ve diğer lisanlara çevrilmiştir.
  nereden bakılırsa bakılsın, mevcut tüm kanıtlar barnabas incil'inin avrupa menşeli ve aşağı yukarı ondördüncü asır hatta belki de daha sonrasına ait bir taklit olduğunda birleşir. yazarı sadece kutsal kitap'ın incil kısmındaki bilgilerden faydalanır. ve kendi inanışına bağlı olarak da bazı kayıtları ya çıkartır ya da değiştirir. ancak bundan ayrı olarak, ve diğer coğrafi ve tarihsel yanlışların yanı sıra aşağıda verilen örnek bile bu eserin yazarının sadece incil ile değil, aynı zamanda kur'an ile de ters düştüğünü gösterecektir:

  rahip cevap verdi: "....bize doğruyu söylemen için sana yalvarıyorum. beklediğimiz tanrı'nın mesih'i sen misin?" isa cevap verdi: "gerçekten ben o değilim, çünkü o, benden önce yaratıldı ve benden sonra gelecektir." (l.&l.ragg, bl:96)

  barnabas incil'ine göre isa, mesih değildir. bu hüküm hem incil ile ve hem de kur'an ile çelişir. çünkü her iki kitaba göre de yalnızca isa, mesih'tir. üstelik barnabas incil'i, isa'dan christ (mesih) diye bahsetmekle büsbütün karışıklık yaratır. öyle görünüyor ki, barnabas christ sözcüğünün ibranicedeki mesih'in grekçe karşılığı olduğundan habersizdi. neyse ki, barnabas incili'ni incil'in doğru metni olarak kabul edenler müslümanların hepsi değildir.
 • aziz barnabas'a atfedilmesine rağmen hristiyanlar tarafından kabul görmeyen ve ispanyolca olduğu bildirilen aslından italyancaya çevrilmiş bir metindir. ortaçağda yazılmış olduğu düşünülmektedir. gerçekliği konusunda kuşku büyüktür. hristiyan alemi bunu gerçek incil öğretisine karşı düzenlenmiş bir müslüman komplosu olarak görür.

  gerçekten de islama yaptığı atıf başka hiç bir tarihi metinde tekrarlanmayacak kadar kesindir. bu denli kör parmağım gözüne bir tutum en başta kuşku uyandırmaktadır. çeşitli çelişkileri ile inceleyen metinler için :
  http://www.hristiyan.net/…degismezligi/tahrif23.htm
  http://answering-islam.org/morin/barnie.html

  (bkz: zamanının ötesinde entry'leri/@andrew)
 • barnabas incili vardır, yoktur. hz. isa'nın sözleridir veya sonradan uydurulmuştur vs. bunların tartışılmasını anlayabiliyor insan lakin antitez olarak "hristiyanlar kabul etmiyor" demek garip oluyor. bu konunun üzerine biraz düşüp, yorum yapan herkes bilir ki barnabas incilinde açıkca hz. isa'dan sonra bir son peygamber geleceği haber verilir. hal böyle olunca hristiyanların bu incili kabul etmesi zaten beklenemez. bir müslüman için ise; ne barnabas incilinde bundan bahsedilmiş olması ona birşey katar; ne de barnabas incilinin olmaması, olsa dahi uydurma olması, ondan birşey götürür.
 • tam metni & detaylari icin;
  http://www.barnabas-incili.com/