jazzanova

  • 1958
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

miles davis

(dewey, junior) abd’li caz (bkz: jazz) trompetçisi, orkestra şefi ve besteci. 1940’ların sonlarından başlayarak caz’ın gelişimi üstünde sürekli bir etkisi olmuştur. birçok siyah çağdaşının tersine orta sınıf olanaklarına kavuşmuş bir ailenin çocuğuydu. 13 yaşında trompet çalmaya başladı. new york kentindeki juilliard müzik okulunda okudu. (1945) ve kısa sürede yeni modernizme yöneldi.

davis, çalış stiliyle clifford brown ve freddie hubbard gibi kendileri de başka müzisyenlere örnek olan trompetçileri etkiledi. ama onun asıl önemi, modern cazın üç ayrı evresinin başlangıcında, önde gelen yenilikçi müzisyenlerin oluşturduğu topluluklarla yeni eğilimleri billurlaştıran plaklar yapmış bir orkestra şefi olmasında yatar. bu albümler, besteci-düzenlemeci (bkz: aranjör) gil evans, besteci-düzenlemeci-saksofoncu gerry mulligan ve saksofoncu lee konitz ile 1949’da yaptığı birth of cool, besteci-düzenlemeci-piyanist bill evans ve tenor saksofoncu john coltrane ile 1959’da gerçekleştirdiği kind of blue ve başka müzisyenlerin yanı sıra, besteci-düzenlemeci-piyanist joe zawinul ve besteci-saksofoncu wayne shorter ile yaptığı 1969 tarihli bitches brew’dur. olağanüstü boyutlarda etkili olan bu plaklar, 1950’lerde cool jazz üslubunun, 1960’larda modal yaklaşımların ve 1970’lerde jazz-rock anlayışının neredeyse kurallarını koyan çalışmalar olmuştur. piyanist herbie hancock, basçı ron carter, davulcu tony williams ile shorter ve davis’ten oluşan 1960’ların davis beşlisi de caz tarihinin en önce gelen topluluklarından biridir. 1970’lerde eroin bağımlılığından kurtulmak için mücadele veren davis, 1980 new port festivali’nde yeniden müziğe dönmüştür. miles the authobiography adlı otobiyografisi 1989’da yayımlanmıştır.

zaman zaman çok notalı, hızlı geçişlere de yer vermesine karşın, davis’in üslubu genelde modern cazın en yalın özlü ve derinlikli trompet üslüplarından biri olmuştur. doğaçlamalarındaki (bkz: emprovizasyon) titiz ve ölçülü yaklaşım, akıcılık ve lirik hava çok çarpıcıdır. cazın ticari boyutlarının sınırlılığına karşın, 30 yıl boyunca düzenli bir plak satışını da sağlamayı başarmıştır. başka müzisyenlerin sık sık yorumladığı besteleri arasında, nardis, four, milestones, solar ve so what sayılabilir.

devamını okuyayım »
02.06.2002 20:43