• meryl streep ve jack nicholson'in oynadigi heartburn filminin de turkce adidir ayni zamanda
 • aynı isimli 3 tane bulunan filmlerin ikincisi. birincisi 1963 yapımı arşavir alnayak filmidir, diğeri ise 1982 yapımı kartal tibet filmidir.. türk-italyan ortak yapımıdır. filmin en dikkat çekici karakterleri baba, ayşe, ayı mehmet ve piç rıza**dır

  --- spoiler ---
  piç rıza, serseri hırsız modunda ortalıkta dolaşan bir kişidir. baba istanbul’un en kral mafyasıdır. babanın haraç almaya gönderdiği adamları haraç alınan kişilerle önceden bilidirilen parola aracılığıyla anlaşır. piç rıza babanın yöntemini keşfeder ve ona sarar. baba the marmara otelinin üst katlarını mesken tutmuştur. adamlarına temel reise gidin parola hede derken aynı anda otelin tepesine tünemiş* olan piç rıza bunları aşağıya sallandırdığı mikrofon şeysiyle yukarıdan dinler. akabinde planörüne atladığı gibi böcek adını verdiği arabasının yanında alır ve babanın adamlarından önce gider adamdan parayı kopartır. baba bunlar oladursun eli boş dönen adamlarına acımaz ve onları tebdil i havaya gönderir. baba bir iki derken eli boş dönen adamlarını harcayadursun piç rızanın dalgasını çakar ve ona bir tezgah kurar. adamları bir kere ellerinden kaçırırlar piç rızayı peki sonları ne oldu dersiniz? baba onları da tebdil i havaya gönderir. en sonunda yakalatır ve the marmaranın ben diyeyim 15. siz deyin 18. katında bir yemek yerler. baba piç rızaya 2 ölme seçeneği sunar

  -canum evladum ya havadan ya karadan

  piç rıza havayı tercih eder. ve atlar ama aşağıda havuza düşer. baba yine başaramamıştır. tüm bunlar olurken piç rıza farkında olmadan baba’nın kızı ayşeye temas eder. ayşe’nin sarı porsche’sini hacılar. böcek’de ayşe’ye kalır. bir gün bilerek ayşe’nin arabasına* çarpar. soluğu karakolda alırlar. garip bir şekilde bunları unisex bir nezarethaneye atarlar. birinde sigara diğerinde kibrit vardır. anlaşamayan bu iki tip sigara’nın sayesinde önce arkadaş olurlar. bunu müteakip ateş bacayı sarar.

  baba piç rızadan öcünü almak için kesin çareyi ararken çare hapisten çıkmak üzeredir. babanın has adamlarından ayı mehmet hapisten çıkar. baba piç rıza’nın bulunduğu yeri tespit ettirir. ayı mehmet ortamı basar. eski arkadaşı piç rıza karşısındadır. koftiden bir öldürme sekansının ardından piç rıza ölür fırlama necmi olarak küllerinden yeniden doğar. ayşe sevgilisini babasıyla tanıştırmak için evine çağırır. karşısında fırlama necmiyi gören baba küplere biner*. ayşe ortamda bulunduğundan mütevellit necmiye dokunmaz. bu arada ayı mehmet’in gelişiyle beraber babanın adamlarında huzursuzluk başlar. darbe sesleri duyulmaktadır. bunlar oladursun yeni necmi eski rıza ile ayı mehmet boğazda alem yapmaktadırlar. baba ortamı basar darbeciler kazan kaldırır derken necmiyle ayı mehmet adamları etkisiz hale getirerek babayı tahtına geri oturturlar.

  finalde ise necmi babanın yerindedir. necmi konuşurken baba sufle verir:sufle vermek. baba torun sahibi olmuş onla uğraşırken işleri genç kadrolara teslim eder**.
  --- spoiler ---

  filmde çekildiği yıllar itibariyle the godfather'ın etkisi görülmektedir. aynı etki 4 sene önceki bitirim kardeşler filminde de daha fazla gözükse de bundaki etkiyi de yadsıyamayız. robert widmark bir önceki filmindeki*gibi yine piç rızadır. haylazdır, serseridir ama sevimlidir. bir dönem türk sinemasında görünen iranlı oyunculardan hümayun tebrizi de filmin yarması ayı mehmet roluyle son kez yeşilçamda görülür.
 • (bkz: kepek)*

  dolaylı olarak da:
  (bkz: neşe)***
 • fragmani http://uk.youtube.com/watch?v=phdcu3mdt1c adresinde seyredilebilecek olan 1976 yilinda cevrilen film.
 • 1982 yapımı bir zeki - metin filmidir ayrıca. zeki alasya nın tek kurşun adıyla tanınan bir bestekarı metin akpınar ın ise onun başına bela olan intihar eğilimli saf genci oynadığı filmin künyesinde senaryo süleyman turan yazıyor ama nedense bana hep yabancı bir filmden uyarlama gibi gelir. bu arada yönetmeni de kartal tibet dir.
 • nalan*'ın adresi biliyorsun albümündeki, başladığında değiştirilemeyen şarkılarından biri. sözleri ise şöyle;

  bu bir gençlik hatası değil
  hayatımın hatası
  seni gördüğüm güne
  seni sevdiğim güne
  lanet olsun baş belası
  olmaz olsun aşk çok acı

  ben de nasibini alanlardanım aşktan
  ben de deli gibi yananlardanım aşktan
  ben de senin gibi aldananlardanım (kaybedenlerdenim)
  bitti sözüm kalmadı…
 • bir nevi senden hoşlanıyorum demektir. "başımın belası mısın?" dendiği anda artık "sen aslında başımın belası olabilecek derece önemsediğim bişeysin" denmiş olunur.
 • gülşen bubikoğlu bu filmin afişinde (ve filmde) üzerinde kendi burcu olan "yay"ı içeren (filmin italyan ortak yapımı olduğunu düşünürseniz muhtemelen yapımcılardan bir hediyecik veya yapım aşamasında italyaya yapılmış bir seyahatte alınmış) italyanca "sagittario-yay" yazılı bir tişört giyiyor. (5 aralık doğumlu burçdaşım)

  http://goo.gl/yahya

  yuh editi: yahya ne lan? hay goo.gl sen naptın! neyse değiştirmeyeceğim. bu arada ya büyük ve sondaki a büyük. yahya ne lan. pöfffffff.

  haydaaa editi: sözlük sapıttı. linki ısrarla bozup yukarıdaki hale sokuyor.
  düzeldi editi: düzeldi!
hesabın var mı? giriş yap