şükela:  tümü | bugün
 • pera palaslı, atlı karıncalı, dönme dolaplı, çadır kumpanyalı sahneleri ve cahit berkay imzalı müzikleri ile aslında en güzel zeki-metin filmlerinden birisidir.
  kartal tibet'in bir yıl sonra yani 1983'te çekeceği en büyük şaban filminde de bu filmde olduğu gibi (pera palas'ta yılbaşı gecesi ve maskeli balo) eğlenceli ve çocuksu, masalsı bir lezzet vardı.
  alışılagelenin aksine bu filmde nispeten mantıklı ve aklı başında olan tarafı zeki alasya; budala ve sakar olanı metin akpınar canlandırmıştır.
  ayrıca, metin abimiz o billur ve muhteşem sesi ile bu filmde de, tadımlık da olsa bir iki şarkı patlatmıştır.(bkz: makber)
  uzun uzun sinemasal analize gerek yok.
  senaryosunda boşluklar olabilir, saçma da olabilir.
  o yıllarda senaryosu sağlam kaç film vardı ki zaten?
  1980'leri yad etmek için,objelerin gözümüze gözümüze sokulduğu seksenler adlı gereksiz diziyi izlemeye gerek var mı?
  açın izleyin baş belası filmini, dönün 1982 yılına.
  bir daha geri dönmek istemeyeceksiniz.
  edit: filmin müziği.
  enstrümantal olanı daha makbul ama hala düşmedi internete.
 • aynı isimli 3 tane bulunan filmlerin ikincisi. birincisi 1963 yapımı arşavir alnayak filmidir, diğeri ise 1982 yapımı kartal tibet filmidir.. türk-italyan ortak yapımıdır. filmin en dikkat çekici karakterleri baba, ayşe, ayı mehmet ve piç rıza**dır

  --- spoiler ---
  piç rıza, serseri hırsız modunda ortalıkta dolaşan bir kişidir. baba istanbul’un en kral mafyasıdır. babanın haraç almaya gönderdiği adamları haraç alınan kişilerle önceden bilidirilen parola aracılığıyla anlaşır. piç rıza babanın yöntemini keşfeder ve ona sarar. baba the marmara otelinin üst katlarını mesken tutmuştur. adamlarına temel reise gidin parola hede derken aynı anda otelin tepesine tünemiş* olan piç rıza bunları aşağıya sallandırdığı mikrofon şeysiyle yukarıdan dinler. akabinde planörüne atladığı gibi böcek adını verdiği arabasının yanında alır ve babanın adamlarından önce gider adamdan parayı kopartır. baba bunlar oladursun eli boş dönen adamlarına acımaz ve onları tebdil i havaya gönderir. baba bir iki derken eli boş dönen adamlarını harcayadursun piç rızanın dalgasını çakar ve ona bir tezgah kurar. adamları bir kere ellerinden kaçırırlar piç rızayı peki sonları ne oldu dersiniz? baba onları da tebdil i havaya gönderir. en sonunda yakalatır ve the marmaranın ben diyeyim 15. siz deyin 18. katında bir yemek yerler. baba piç rızaya 2 ölme seçeneği sunar

  -canum evladum ya havadan ya karadan

  piç rıza havayı tercih eder. ve atlar ama aşağıda havuza düşer. baba yine başaramamıştır. tüm bunlar olurken piç rıza farkında olmadan baba’nın kızı ayşeye temas eder. ayşe’nin sarı porsche’sini hacılar. böcek’de ayşe’ye kalır. bir gün bilerek ayşe’nin arabasına* çarpar. soluğu karakolda alırlar. garip bir şekilde bunları unisex bir nezarethaneye atarlar. birinde sigara diğerinde kibrit vardır. anlaşamayan bu iki tip sigara’nın sayesinde önce arkadaş olurlar. bunu müteakip ateş bacayı sarar.

  baba piç rızadan öcünü almak için kesin çareyi ararken çare hapisten çıkmak üzeredir. babanın has adamlarından ayı mehmet hapisten çıkar. baba piç rıza’nın bulunduğu yeri tespit ettirir. ayı mehmet ortamı basar. eski arkadaşı piç rıza karşısındadır. koftiden bir öldürme sekansının ardından piç rıza ölür fırlama necmi olarak küllerinden yeniden doğar. ayşe sevgilisini babasıyla tanıştırmak için evine çağırır. karşısında fırlama necmiyi gören baba küplere biner*. ayşe ortamda bulunduğundan mütevellit necmiye dokunmaz. bu arada ayı mehmet’in gelişiyle beraber babanın adamlarında huzursuzluk başlar. darbe sesleri duyulmaktadır. bunlar oladursun yeni necmi eski rıza ile ayı mehmet boğazda alem yapmaktadırlar. baba ortamı basar darbeciler kazan kaldırır derken necmiyle ayı mehmet adamları etkisiz hale getirerek babayı tahtına geri oturturlar.

  finalde ise necmi babanın yerindedir. necmi konuşurken baba sufle verir:sufle vermek. baba torun sahibi olmuş onla uğraşırken işleri genç kadrolara teslim eder**.
  --- spoiler ---

  filmde çekildiği yıllar itibariyle the godfather'ın etkisi görülmektedir. aynı etki 4 sene önceki bitirim kardeşler filminde de daha fazla gözükse de bundaki etkiyi de yadsıyamayız. robert widmark bir önceki filmindeki*gibi yine piç rızadır. haylazdır, serseridir ama sevimlidir. bir dönem türk sinemasında görünen iranlı oyunculardan hümayun tebrizi de filmin yarması ayı mehmet roluyle son kez yeşilçamda görülür.
 • yer aldığı hiçbir yapım tutmayan iki lânetli oyuncunun oynadığı dizi.
  ama atv'de ilginç bir şekilde bir iki senedir ne olsa izleniyor. bilemedim. lanet zincirini kıracaklar mı bakalım. bir de irem helvacıoğlu, bebeğim, sen seksi değilsin. yapma böyle hareketler. olmuyor.
 • çalındığı söylenen sahne sadece bahsedilen dizide geçmiyor pek çok yapımda yer alır, kadının erkekten önce uyanıp süslenmesi çok dizi ve filmde yer verilen bir espridir. örneğin ilk aklıma gelen grace and frankie de jane fonda'nın da böyle bir sahnesi vardı. üstelik grace and frankie 2015 yapımı, diğer dizi 2017 yapımı. yani başta da söylediğim gibi pek çok dizi hatta filmde yer alan bir espri bu.

  edit:imla
 • valla her yapım birbirine benziyor zaten. yok şurdan çalmış, burdan araklamış gerek yok. güzel bulmuyorsanız, araklanmış senaryo hoşunuza gitmiyorsa izlemeyin. şu anda o kadar birbirine benzeyen yapım, klişe yaz furyası içinde en izlenecek bence bu var. ben gayet keyifle izliyorum.

  edit büdüt: anladık esas kadın kokoş ve her durumda şık giyiniyor. ancak artık sahada çalıştığından daha az topuklu ve daha şık pantolonlara kayabilir. esas kadın üzerinde fonksiyonel şıklık çalışabilirsiniz. işin esprisi kıyafet anladık ama sahaya çıkmaya meraklı kadın da giydiği her ceketi omuzunda taşımaz. giyer. inanın öyle de kokoş olur yani emin olun.
 • -psikopat bir polis.
  -işkolik ve güzel kadın.
  -olmaz bir sebepten birlikte çalışmaları gerekliliği.

  başrollerde "ya bu oyuncu varsa izlenir, tutar" denemeyecek iki isim.

  bilemiyorum altan.

  tanım: tutarsa ne ala denilecek dizi.
 • the mentalist dizisinin konusuna benzeyen dizi.
 • 1982 yapımı zeki-metin filmi. maalesef 70'lerdeki komik hallerinden uzak olduklari bir film.
 • 1982 yapımı bir zeki - metin filmidir ayrıca. zeki alasya nın tek kurşun adıyla tanınan bir bestekarı metin akpınar ın ise onun başına bela olan intihar eğilimli saf genci oynadığı filmin künyesinde senaryo süleyman turan yazıyor ama nedense bana hep yabancı bir filmden uyarlama gibi gelir. bu arada yönetmeni de kartal tibet dir.
 • gülşen bubikoğlu bu filmin afişinde (ve filmde) üzerinde kendi burcu olan "yay"ı içeren (filmin italyan ortak yapımı olduğunu düşünürseniz muhtemelen yapımcılardan bir hediyecik veya yapım aşamasında italyaya yapılmış bir seyahatte alınmış) italyanca "sagittario-yay" yazılı bir tişört giyiyor. (5 aralık doğumlu burçdaşım)

  http://goo.gl/yahya

  yuh editi: yahya ne lan? hay goo.gl sen naptın! neyse değiştirmeyeceğim. bu arada ya büyük ve sondaki a büyük. yahya ne lan. pöfffffff.

  haydaaa editi: sözlük sapıttı. linki ısrarla bozup yukarıdaki hale sokuyor.
  düzeldi editi: düzeldi!