şükela:  tümü | bugün
  • afrika kitasinin bati sahillerinde belli basli ulke olarak mali, nijerya, gana, kamerun, fildisi kiyisi, kamerun, senegal gibi ulkelerin bulundugu bolgeye verilen cografi ad. bu bolgedeki insanlarin bircogunun kulturleri birbirine benzer, onemli bir bolumu de müslümandir. yemekleri arasinda balik ve keçi eti onemli bir yer tutar, yemis olarak ise plantain adi verilen muza benzer meyveyi ve yer fistigini tercih ederler.

    bolge 16inci yüzyildan 19uncu yüzyila kadar köle ticaretinin merkezi olmus, nüfusunun cok buyuk bir bolumu kole olarak bati yarimküre'nin zengin ülkelerinde** tarim islerinde** calismak uzere vatanlarindan koparilmistir. 1822'de atalarinin topraklarinda ozgur zencilerin ulkesini kurmak icin amerika'dan gelen zenciler bu topraklarda liberya'yi kurmuslardir. son zamanlarda da amerika'da etnik kokenlerinin izini surmeye merakli bazi zenciler gana'ya geri donup atalarinin topraklarini ziyaret etmektedirler.

    karayipler'deki, atalari bu bolgeden gelen, zenci nufus hala bu bolgeyle olan kulturel benzerligini yemek ve muzikte gostermektedir. ayrica nijerya ve liberya disinda bölgedeki ülkelerin çogu teker teker fransiz kolonisi olmus ve simdilerde resmi dil olarak fransizcayi kullanmaktadir.
  • son 5 yıldır abd ile yakın ilişki halinde olan ve çok hızlı gelişen afrika bölgesi. bu bölgenin ortalama %6 büyüdüğü ifade ediliyor. özellikle trump'la birlikte ekonomik güçleri hızla artıyor. bazılarının yıldızı trump'la sönerken bazıları da böyle onunla parlıyor.