• helikopter simülasyon oyunları da dahil olmak üzere, gelmiş geçmiş en başarılı helikopter kontrolü bu oyundadır. kullanımın kolaylığı, manevraların keskinliği, yolcu taşıyabilme özelliği sayesinde, oyunda kullanabileceğiniz en iyi araçlar helikopterlerdir. hatta bu oyundan birkaç yıl sonra çıkan battlefield 2'nin helikopterlerini kullanıktan sonra dönüp, nerde o eski helikopterler deyip bu oyuna tekrar sarabiliyorsunuz.
    havada, yerle 90 derece yapabilecek şekilde uçarken, tankları tepelerinde topaç gibi dönerek avlayabiliyorsunuz. eğer konumuzunu iyi ayarlarsanız altınızdaki tank size ateş edemiyor.
    bir de cobra helikopterleriyle ağaçların arasından veya dere yataklarından alçak uçuş ile düşmana yaklaşırken radyoyu kapatmayı unutmayın. ormanda sesi yankılanabiliyor.

bak o kadar helikopter demişim, bir bildiğimiz var demek ki.
  • menude çalan, white rabbit'ten bozma şarkıda şu iki konuşma geçmektedir.

ilki başkan lyndon johnson' a aittir ve şöyle demektedir: "our government is united in its determination to take all necessary measures in support of freedom and in defense of peace in southeast asia." bu sözler vietnam'ın işgalinde en önemli bahane olan tonkin körfezi olayı'nı açıkladığı konuşmadan alınmıştır.

diğeri ise hanoi hannah olarak bilinen trinh thi ngo'nun kuzey vietnam radyosu tarafından psikolojik savaş unsuru olarak amerikan askerlerinin moralini bozmak amacıya devamlı surette yayınladığı şu sözleridir: how are you, gi joe? it seems to me that most of you are poorly informed about the going of the war, to say nothing about a correct explanation of your presence over here. nothing is more confused than to be ordered into a war to die...(bu noktada bitiyor; normalde "or to be maimed for life without the faintest idea of what's going on" diye devam eder).
  • pek çok helikopter anımın olduğu oyun; lan partylerde oynamayı özlediğim oyun; netekim daha ilk helikopter öğrendiğim zamanlarda bir anım vardır;

* yaz zamanıydı, khe sahn'da gün yeni ağarıyordu. üsde kabus gibi alarmlar yeni çalmaya başlamıştı; yataktan deli gibi kalkmış, apartopar giyinip helikopterlere doğru koşuyorduk. koşarken bile üstbaş kontrol etmekteydim; m-60, yeterli kurşun, el bombaları ... ama hep birşeyler unuttuğumu düşünmekteydim..*

- roland, kalkış için kontrolleri yap
    - tamam; göstergeler çalışıyor, motor çalışıyor, arka pervaneler çalışıyor, silah sistemleri çalışıyor, radyo.. * i fought the law açılır* çalışıyor.. :)
    - pekala, götür bizi.
    - rroger.

* havalanıp en yakın düşman üssünü vurmamızı istediler; burası pamuk yetiştiren küçük bir köydü. ilk geldiğimizde o köyü boşaltmıştık, kazdıkları pek çok yeraltı deliklerini de havaya uçurmuştuk. ancak tekrar kazmış olmaları düşüncesi onların ne kadar azimli olduğunu göstermekteydi, aşağılık orospu çocukları..*

- saat 5 yönünde 4 çekik gözlü !
    - tamamdır.

*ratatatatatata*

- alçal biraz !

*ratatatatata*

- dur bekle ! birşey deneyeceğim !
    - roland.. rolaaand.. rolaaaaaaand !!!!

* helikopter yere kadar indirilir; 2 vietcongluya helikopterle çarpılır*

-oaaaah.. (vietcong 1)
    -aaah.. (vietcong 2)

- sen çok hasta bir herifsin roland, seni pilot yapanı..
    - hehe.. evet..

*yükselir*

- bu gölge.. hastir geri !!! geri !!

* güneşi kapamakta olan bir hind vardır gökyüzünde.*

- birşeyler yap rolaand !!
    - deniyorum ! aargh vurulduk !
    - bir atış daha kaldıramayız !
    - * hind'e dönerek* ineceksem bir parçan da benimle gelecek lanet olası ! co-pilot, sana görüş açısı sağlayacam, indiriyoruz bunu.
    - manyakmısın be, üsse geri dönelim !
    - hayır !
    - ben gidiyorum ! *aşağı atlar*
    - korkaaaaak !!!.. groaaaaaa !!!!

* hind 1 dakika içinde indirilir, yüksek sensitivity ve huey gunship'in hareket kabiliyetinin yardımı çok olmuştur.*

- sktiğimin çekiği.. üs ben roland, acil iniş..

* pat pat pat pat pat*

- bir zsu !! merkez merkez acil iniş izni..

* helikopterin master alarm ışıkları yanıp sönmekteydi; kalbim hızlı çarpıyor, kontroller ve göstergeler çalışmıyordu. şu durumda sigara yaksam bile ilk nefesi çekemeden ölme şansım çok yüksekti...*

- mayday..

*boom*

* düşüyordum, patlama kulağımı sağır etmişti, belki de kulağımı götürmüştü, anımsamıyorum.. o eşşiz yerçekimi, yüzüne çarpan hava.. uçmak için helikoptere ihtiyaç duymak.. heh.. aksini kanıtladım sanırım..*

*paraşüt için uzandığımda en başından beri neyi unuttuğumu hatırladım.. (oyunun başında tuşların yerlerini değiştirmemişim..) ama artık önemli değil.. eve geliyorum anne.. eve geliyorum...

- hmm.. şu altımdaki zsu'nun silahını kullanan piç... *bıçak çeker* aaaaaaaaa !!

*pörçk*

vietcong 3: - yogozaaaaa !!!
    vietcong 4: yozi !

------------------------------------

hikaye tarzında yazayım dedim, okurken daha bir keyiflenesiniz diye.

battlefield'da ne askerler var.. bir görseniz..
  • oyundaki taşıtlarda radyo açarak müzik dinlemek zevkli iken, zevki ikiye katlayan husus, müziği etrafınızdakilerinde duyabilmesidir.

çekişmeli bir it dalaşı sonunda kazanan taraf olarak, paraşütü ile yavaş yavaş yere süzülen düşmanın etrafında sivrisinek misali dönmenin, dönerken de maganda gibi bangır bangır müzik çalarak dalga geçmenin tadı farklıdır. hele düşmanın konacağı yere birde napalm atılmış ise...
    rakip pilot cayır cayır yanarken "i fought the law and the law won" müziği eşliğinde ufuğa doğru yol alınır...
  • bu oyunu seven küçük ve nostaljik insan kümesinin içinde yer alıyorum ve gerek mig, gerek phantom gerekse cobra helikopteri kullanmaya bayılıyorum. hatta olsa da oynasak.
  • oyun evrenindeki araç ve ekipmanlar ne kadar harikaysa bot oyuncuların yapay zekası bir o kadar rezalettir..

bir helikopterle gezersiniz tadı damağınızda kalır gece uykunuza girer mesela o kadar iyidir..
    hiç helikopter kullanmadım ama bir çok oyunda helikopter uçurdum hiçbiri bundaki zevki bana asla vermedi, böyle uçurmadı beni..

ama bir botla beraber base basmaya gidersiniz ilk ateşi dahi göremezsiniz, çünkü gidiyorlar bilinmezlere doğru..
    bu kadar salak bir şeyi de görmedim ben aga..
    gel desen gelen yok, vur desen anında dönenler var; hayır isyan ediyorlar diyeceğim ama barınaktan kaçmış hayvanlar gibi davranıyorlar. bir base alayım diğerine geçeyim diyorsunuz; yemin ediyorum 20 saniye sürmüyor orayı başkasının alması.
    hele yine komple bir kara parçasında, düz bir alanda mücadele veriyorsanız allah sabır versin.
    ne olur ekrana falan vurmayın..

neyse..
    her şeye rağmen ve sonucunda tek başınıza koca bir orduya karşı ramboculuk oynamak için en ideal oyundur..
    evet rambo..
    şimdiki gençler bilmez rambo falan şimdi..
  • hiçbir oyunda(simülatör hariç) bf vietnam ve bf 2 gibi helikopter uçak kullanım gerçekliği bence yok. halen günde yarım saat, bir saat huey, ah1 p, f 4 uçurduğum oyun.
  • adamlarınız tarafından vurulma olasılığının, düşman tarafından vurulma olasılığından yüksek olduğu oyun.
  • yılların eskitemediği oyundur.hala arkadaşlarımla arada sırada oynarım.radyoyu açıp helikopterle ormanların üstünden uçmak kadar keyif veren şey azdır hatta bir çok maçı helikopterden inmeden tamamlamışımdır.
  • oynadığım zamanla alakalı muhtemelen ancak benim için en güzel battlefield oyunu olmuştur her zaman. ayrıca en iyi soundtrack'li oyunlar listesine de ilk 3'ten girer rahatlıkla.

nostalji yapmak isteyenler şuradan tam halini indirebilir. kurulumsuz(rip) versiyonu virüssüz ve gayet iyi çalışıyor.*

white rabbit
hesabın var mı? giriş yap