• "halamin tassaklari olsaydi amcam olurdu" sozu hayata gelmis ve enistem bazi dogal ihtiyaclarini gideremez hale gelmistir, olaylar gelisir..
  • özlü söz. bişeyi anlatırken kullanılır ki o şeyin şaşılacak, beklenmedik bişey oldugu vurgulanabilsin. (bkz: ne hikmetse)
  • hanım ders çalışmaktan bitap düşmüş uyuyor. işten gelmişim baktım mutfakta baldız, yardım etmeye bize gelmiş. neyse yemeği yaptık, "ablanı uyandırsana." dedim. iki dakika sonra baldız'a ne dediğimi unutup hanımı uyandırmaya gittim. baldızın evde falan olduğunu silmişim aklımdan. belinden kavradım, saçlarını ensesinden çektim, başladım boynunu öpmeye. "o benim" diye bir ses geldi. baktım yatağa haa baldız da hanımın yanına kıvrılmış, ablasını benden kıskanıyor diye düşündüm. "hayır benim" diyerek öpmeye devam ettim. o değil de baldız boynundan fena huylanıyormuş, çığlığı bastı tabi "enişte bırak" diye. "ha siktir!#$" diye uzaklaştım, hanım bastı kahkahayı. yemekte baldız ablasına baktı ve "bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü?" dedi, yine yarıldık.
  • enistelerin baldizlara olan zaafindan kaynaklanarak dilimize yerlesmis olan ve sasirtici eylemleri anlatmak icin kullanilan deyis.
  • bir sarki vardir bununla ilgili. duymustum bi yerde asla unutmamistim. sanirim yonca evcimik sooluyodu:

aaa aaa aaa o! bayram diil enisti
    opturmiicem oh iste

cirkin miydi? hem de inanilmaz
  • bir kısım insanı bayramda da öpseniz kıllanır. daha sonra anneniz uyarır: oğlum onlar mutaassıp insanlar öpme diye.
  • "baldız baldan tatlıdır" sözünden hareketle; kendisine sarkan eniştesi hakkındaki gerçeklerden habersiz baldızın aklından geçen sözler.
  • enistelerin bizi optukleri biricik zamanlarin bayramlar oldugundan yola cikan, eger o gun bayram degilse iskillenecek bir durum olduguna isaret eden atasozumuz. muhtemelen enistemizin bizden bir talepte bulunmasiyla sonuclanacak durumlar.
hesabın var mı? giriş yap