şükela:  tümü | bugün
 • çocukluk döneminde, özellikle 3 yaşına kadar olan olayların ve yaşantıların unutulması. bu unutkanlığın nedenleri konusunda başlıca üç teori bulunmaktadır.
  psikananlistler bastırmadan kaynaklandığını ileri sürerken,bilişselciler dilin gelişmesiyle birlikte bellek kodlamada ortaya çıkan değişiklerin bu ilk anıların bellek izlerini canlandırmayı imkansız kıldığını, nöro-psikolog lar ise uzun süreli bellek için gerekli sinir mekanizmalarının bu ilk yıllarda işlevsel anlamda yeterince olgunlaşmamış olabileceğini savunmaktadır.
 • freud'un bebekken muhakkak maruz kalındığını iddia ettiği ensest ve benzeri travmatik tecrübelerin kişi tarafından bastırılmasından ötürü bebeklik ve ilk çocukluk anılarının hatırlanamadığı görüşü bugün hemen hiç kabul görmüyor, aksine çoklukla sadece komik bulunuyor.

  yakın zamanda yapılan araştırmaya göre 4-7 yaş arası çocukların ilk anıları 1.5 yaşına kadar dahi uzanabiliyor (anıların gerçekliği ebeveynler tarafından onaylanmış). bu bulgu çouklarda dil kabiliyetinin ve anı oluşturup saklamak için gereken beyin fakültelerinin gelişimin sanılandan daha ileri olduğununa işaret ediyor.

  fakat aynı çocuklarla 2 yıl sonra tekrar görüşmeler yapıldığında artık o daha evvel hatırladıkları ilk anıları bu süre zarfında genelde unuttukları; çocuklardan çok azının aynı anıları hatırlamaya devam edebildikleri, hatırlananların da ilk anlattıklarının sadece minik bir kesiti olduğu ortaya çıkıyor. yani bebekler da gayet erkenden anı oluşturmaya başlıyor başlamasına ama bu bebeklik anıları zaman içinde hızla siliniyor hafızadan.

  hatırlanmaya devam eden anıların, bu 2 yıl içinde ebeveynlerin ara ara çocuğa hatırlattıkları veya çocuk etraftayken başkalarına anlattıkları anılar olduğu saptanmış

  ayrıca diğer bir bulgu da genelde 10 yaş civarında anıların sabitlendiği ve unutmanın büyük oranda durduğu
 • çocukluk-bebeklik amnezisi, ing. childhood amnesia ya da infantile amnesia, yetişkinlerin belli bir yaştan önce (2-4) yaşanılan deneyimlerin hatırlayamamasına verilen addır.

  bu durumun oluşmasının nedenlerini açıklayabilecek öneriler:
  - freud'un görüşü: çocukluk döneminde yaşanmış olan travmaların bastırılması için bu durumun gerçekleştiğini savunan görüş.
  - nörobiyolojik görüş: basitçe, bu durumun nörotransmitterlerle alakalı olduğunu öne süren görüş.
  - nörolojik görüş: bebek beynindeki gelişimin henüz tamamlanmamasının bu durumun nedeni olduğunu öne süren görüş.
  - gelişimsel görüş: bu dönemlerde öz bilişin tam gelişmemesinden ötürü bu döneme denk gelen anıların hatırlanamadığını savunan görüş.
  - dilsel görüş: çocukların, bebeklerin hafızaya anıları kodlayabilmek için yeterli dilsel kabiliteye sahip olmamalarından dolayı bu döneme denk gelen anıları hatırlayamadıklarını savunan görüş.
  - duygusal görüş: bu dönemde yaşanan duyguların yeterince "kaliteli" olmamasından (yeterince özellik barındırmamasından) dolayı hatırlanmadığını savunan görüş.
 • peki ya benim 93 yilbasini hatirlamam ? 2 yasindayken ? benle oynamalari, uyumak istememem, evde yerde beni sevdgim oyuncakla oynatmalari icin aglamam ? 3 ve 4 yaslarimi zaten hatrliyorm. herseyi degil elbette ancak duygu yogunlugu olan anlari. ama 2 yasi nasil hatrladgimi anlamiyorm. ve bir video kayit da yokki izleyip hatirladgimi sanayim. teyzemin beni öpmesini bile hatirliyorm. saka gibi. kime sorduysam bir yanit alamadim. bilen lütfen yesillendirsin bilgilendirsin. öyle üstün zeka filan da diilim yani. hafizam da orta halliden belki bi tik iyidir. inglizce almanca biliyorm ama onlari da sonradan cat pat kurslara giderek herkes gibi insanca ögrendim :)
 • bir yaşımın biraz öncesini hatırlıyorum diyerek bahisleri artırdığım durum.