şükela:  tümü | bugün
 • özenti ergenlerin işidir.
 • özöntö örgönlörön öşödör.

  sanırım kendileri ununu eleyip, eleğini asmış, hayatı çözmüş.

  neyse, bu tip şeylerin yaygınlaşması kilo vermek, kas yapmak vb şeyler yapmak isteyen insanlar için motivasyon sağlar. iyidir.
 • yeni direktörümüzün gelmesiyle birlikte işyerinde uyguladığımız her kaizen ya da 5s çalışmasında başvurduğumuz öncesi-sonrası şeysi.
 • genelde kadınlar tarafından (aslında erkekler tarafından böyle bir paylaşım yapıldığını henüz görmedim) yapılan paylaşımlar sebebiyle gözlenen durum.
  benim yaşıma geldiğinizde estetik sonrası yapılan before-after fotoğrafları da görebilirsiniz. kuaför sonrası, yapılan rejim sonrası bu tarz fotoğraflar paylaşılıyor. kişilik analizi konusuna girmiyorum ama şimdi daha mutlu musun diye sorunca evet cevabı alıyorum. değişim sonrası mutluluk paylaşımı olabilir belki. güzellik anlayışı değişti ve beğenilme, kabul görme ihtiyacı başka yönlere kaydı sanırım.
  artık durumlar bu şekilde
 • fotograflarda geçmişimizi tanımaya çalıştığımız bir dönem vardı. hatırlıyorum, kalın fotograf albümlerimiz vardı cilt cilt ve ona bakarak geceler geçerirdik, annem parmağını fotoğraftaki küçük-bene koyup büyümüş olan bana bakarak "bak bu sendin" derdi/der ve ekler, "nasıl bu kadar büyüdün"..mucizevi gelen şeyleri açan fotograflar. tanıtmaya çalışırdı, hatırlatmaya, anımsatmaya. kişisel tarihçim. tarihimi oluşturmaya çalışan arşivcim. sevgili-tarihçimin anlatısındaki yanlış noktaları düzelten bir tarih-profesörüne de sahiptim tabi. dallanmasın diye aşağıdaki paragrafa geçiyorum, her ne kadar fotografın amacı dallanmaksa da.

  kendmizi dışavurduğumuz instagram before/afterları var. bendim ve benim kelimelerini göstermeye çalışma uğraşı. gösteren bir parmak olmadığında bu sadece teşhirciliktir. en iyi ihtimalle flash-back'tir ama çoğunlukla o bile değildir. hikaye kaybolduğunda fotoğraf anlamsızlıktır. çölde bir arayış; bana kim olduğumu göster çünkü kaybolmak üzereyimin exposition'u. before-after arasındaki küçük şey kaybolduğunda bağ kopar ve yaşamın sonradan gelen şeyleriyle ilk öğrenilenleri arasına giren uçurum kişiye dik dik bakmaya başlar. nachtraglich'in hikayeden kopuşu onu travmatik olarak uçurumun dibine yerleştirir ve karanlığın gözlerine sahip olur kopuk parça. instagram ise korku içindeki bireyin sakinleşme çabası. ayna önünde yapayalnızlık.
 • bir tane de kendi resmimle katkıda bulunmak istediğim trend

  http://i.ytimg.com/vi/q--nojk4kkq/hqdefault.jpg
 • bir insanın yüzü,tipi hiç mi değişmez değişmiyormuş

  bundan ötürü 2yaşındaki yüzüne sadece bir ben eklenmiş biri olarak asla yapamayacagımdır.
 • aslında after before
 • çoğu kişiyi gaza getiren olaydır, bu yüzden çok güzeldir.

  bir 15 kilo kadar vereyim, ben de yapacağım ama özenti bir ergen olduğumdan değil, düşman çatlatmak için.

  anlayamazsınız ;)