87 entry daha
  • sezen aksu şarkılarını dinlerken deli divâne aşıkmış da kavuşamıyormuş gibi bir moda girer insan. durduk yere, hiç olmamış ve belki de hiç olmayacak o sevgili için gözleri buğulandırıp uzaklara baktırır insanı. bu nedenle dinlemesi tehlikeli şarkılardandır.

bu da o şarkılarından biri işte. içten içe işliyor ve uzaklara götürüyor. "ne yaptıysan yaptın kalk gel" diyecek kadar gönlü geniş ve birini her şeyiyle seven bir kadının sevdiğini özgür bırakma sözleri var içinde.

"sen şimdi gerdanını maviye,
    göğsünü bir yelkenliye,
    gönlünü ilk önüne çıkan
    yaz seferine bağlamışsındır.

benim yerime de sev,
    bekletme hayatı..."

onu çok iyi tanıyor, uzaktan uzaktan onu düşünüyor ve " benimle olmadı ama başkalarıyla mutlu olmanı isterim çünkü sen buna değersin" diyerek sessiz ama derin bir sevgiyle onu bekliyor. sıkmıyor sadece.

kaçıyordum dinlemekten ama yoldan geçerken bir yerlerden kulağıma takıldı yine. istemeden içine düştüm, dinliyorum.
  • sezen aksu’nun yakın dönem şarkılarında klasik sezen aksu şarkılarından daha farklı bir hava var. sanki sezen aksu yaş aldıkça durulmuş, demlenmiş, olgunlaşmış duyguları eskisi kadar yükseklerden yaşamıyormuş, hayatı sitem etmeden akışına bırakıyor hiçbir şeyi kovalamıyormuş gibi. tek tük şarkıları ise geçmişten gelmiş gibi sanki. alıp sen ağlama albümünün son şarkısı yapsan sırıtmayacak, bütünlüğü bozmayacak gibi. bu şarkı da onlardan biri bana göre. sözleri ne kadar akışına bırakmış bir aşığın sözleri de olsa altta o eski sezen aksu coşkusu var. bazen stoktan kullanıyor gibi şarkıları. bu şarkının sezen aksu çizgisine bakıldığında temiz bir 20 senesi var gibi geliyor bana.
  • bugün dinlediğim, huzurlu mu huzurlu, insanı başka alemlere götüren, güzel hayaller kurduran umutlu şarkı. sezen'in billur sesinden dinlemek ayrı bi güzel..
101 entry daha
hesabın var mı? giriş yap