• 55.bölüm ile türk tv tarihininin en protest kapanışını yapmış dizi. amirimin sözünü dinliyor ve ufaktan yola koyuluyorum.
  • --- spoiler ---

son bölümde seyirciye değil, diziyi izlemediği halde "behzat ç. ailenin temeline dinamit koyuyor", savcı esra'yı eziyor diye geçtiğimiz haftalarda meclise taşınan ve bakanın da eşlik ettiği bir güruha karşı demiştir o son sözü, hem de kadından tokat yedikten sonra...

--- spoiler ---
  • 2 sezondur bölüm kaçırmadan zevkle izlerim.2 yıldırda çevremdeki herkese övüp izlettirmeye çalışırım, 2.sezon başında yapılan eleştirilere rağmen diziye, senaristlere olan inancım asla kırılmadı(ki sonrasında haklı olduğum birçok bölümde kendini gösterdi) ama bölüm iyiydi öyleydi böyledi muhabbetlerini bir kenara bırakıp şunları söylemek isterim geçen bölüm son derece kilit bir yerde bölüm bitiyor ardından gelen bölümde herkes olayların açıklamasını ararken apayrı alakasız bir konu işleniyor.seyirci ti'ye alınıyormuş havası verdi.bir hafta cinayet, bir hafta kesik parmak konuda ayrışmalar, kopukluklar olacağı hissi uyandıracak böyle giderse he ama yok ters köşe yapmak için yaptık görüşü savunuluyorsa da pek bi afedersiniz ama eşeğin kulağına su kaçırmanın pek bir anlamı yok.

edit :imla
  • --- spoiler ---

behzat esra'ya "şule benim kızım" diyemeyeceği için, dememek için "siktir git" demiştir. hepiniz derken de şule ve esra'yı, yani yanındaki insanların tümünü kastediyor, büyütecek birşey yok.

bu durumda esra behzat'ın yüzüne bakmasa yeri ama behzat'ın yaptığı da normal kendi çapında.

--- spoiler ---
  • bu dizi ile ilgili anlamadigim onemli bir nokta var.

bu lumpen harun, lumpenliginin disinda bir de -son bolumde ayrica anlasildigi uzere- gerizekali, neden cinayet buroda sorum budur.
  • harun ile ilgili eleştirileri haklı bulduğum dizi.

karakterler yapısı itibari ile saf olabilir ancak konu işe yani cinayete geldiği zaman hepsinin zekâsını konuşturması gerekir. bu kadar lambur-lumbur, bir halttan haberi olmayan bir adamın cinayet büroda komiser olması gerçek dışı ve aşırı yapmacık kalıyor.

bir behzat'a bakıyorsun onca derdin, sıkıntının ve o sikik psikolojinin içindeyken bile zekâsını kullanarak olay örgüsünde bağlantı kurup, cinayetleri aydınlatabiliyor.

hayalet'e bakıyorsun, o da biraz saf görünüyor ama 'hayalet şunu yap, bunu bul' gibi şeyler söylendiğinde işini en iyi şekilde yapıyor.

akbabuş'a bakıyorsun, adam cesetler üzerinde uzman. ilk teşhisi hep o koyuyor ve ekip o doğrultuda ilerlemeye başlıyor. karakter olarak da behzat'tan sonra en oturaklı karakter olarak gözüküyor.

özet: harun'a çeki düzen verilmeli.
  • "behzat ç.nin ikinci sezonda ilk sezondaki tadı alamıyoruz yeeaaa"cilara 55. bölüm sonunda behzat'tan gereken cevap gelmiştir. afiyet olsun.
  • bazı abuk eleştirilere son sahnesinde gereken yanıtı vermiştir.

--- spoiler ---

kesik parmak cinayetinde önemli bir aşamaya geldiler. ayla dediği yamulmuyorsam bizim hatun polisinin kız kardeşi. ona ulaşırlarsa bu durumu nasıl bağlayacaklarını acayip merak ediyorum.

larissanın peşindeki lavuğu harunun keşfetmesini istiyorum ki böyle sağlam kafa göz patlasın, öyle.

yeni gelen gazeteci görünümündeki hatun muhtemelen ılgının arkadaşı değil. hatta gazeteci bile değil. umarım şevket ç.ye kapak atan hatun gibi o da memduh başganın adamı çıkmaz. yine bir iş var da nedir çözemedim.

harunun soruşturma sırasında siz kimsiniz diyen kişilere saçma sapan yanıtlar vermesi bana fazlasıyla saçma gelmeye başladı. aslında bazen güzel replikler oluyor da yine de tekrar sıkmaya başladı.

--- spoiler ---
  • son küfürü üzerine alınıp küsen izleyicileri var bu dizinin. o küfürün dizi gidişatı içinde yerini bulacağı onlarca kişi ve ihtimal varken, sen o küfürü üzerine alıyorsun ve küsüp triplere giriyorsun.
    (bkz: kafan çok güzelmiş canım)
  • çıt kırıldım seyirci kitlesine sahip olan yerli dizi.
hesabın var mı? giriş yap