• batmaya mahkum oldugumuzun, bu dunyada artik yerimiz olmadiginin, barbar oldugumuzun, okuz oldugumuzun en buyuk kanitlarindan.
    bunu hala yapiyorsak, bunun yapilmasina seyirci kaliyorsak, bunun dogrulugunu savunabilen pislikleri secip basimiza getiriyorsak -ki aslinda boyle bir kavramdan haberimizin olmasi bile yeter sarttir- en kisa zamanda bunu yapmamiza izin vermeyecek gercek bir insan uygarliginin boyundurugu altina girmeliyiz.
  • kizlik zari var mi yok mu diye gencecik kizlarin apis aralarina bakan bu insanlarin kafalari kalin bir sopa* ile dagitildiginda beyin zarlarinin olmadigi gorulecektir.
  • bekaret kavramının, kadınların öldürülmesine, intihar etmesine veya şiddet görmesine neden olduğu bir toplumda, bekaret kontrolü, kadınların cinselliklerini denetlemeye yönelik son derece ağır bir insan hakkı ihlalidir.

her kadın istediği kişiyle, istediği zaman, cinsel ilişkiye girme hakkına sahiptir.

kadının rızası dışında, genital muayene ve bekaret kontrolü yapılması tck reformu ile yasaklanmıştır ancak, hangi koşul altında olursa olsun, bekaret kontrolü, kadının rızası dışında da açık bir biçimde yasaklanmalı ve suç olarak tanımlanmalıdır.

bu reform dahilinde milli eğitim bakanlığı’nın iffetsizlik gerekçesiyle kız öğrencileri okuldan atması da yasaklandı. önceleri okul müdürleri iffetsizliğin ispatı için kız öğrencileri bekaret testine gönderilebiliyordu ancak kadın hareketinin baskısı sonucu iffetsizlik kelimesi disiplin tüzüğünden çıkartıldı ve bu uygulamaya son verildi. bugün tck 287. maddesine göre kadınları bekaret kontrolüne gönderen veya bu muayeneyi yapan kişiler hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilmekte.

bugün, kadına karşı işlenmiş bir cinsel suçun soruşturulmasında savcı veya hâkim, genital muayene yapılmasını isteyebiliyor. böyle bir durumda, kadın genital muayene olmak istemezse, savcıya muayeneyi reddettiğine dair bir tutanak tutturmalıdır. kadının onayı olmadan savcı asla muayeneye yollayamaz, davayı muayeneden edinebileceği deliller olmadan yürütür. kadının rızası olmadan genital muayene yapan hekim hakkında bağlı olduğu tabip odasına şikayette bulunulabilir.

sağlık görevlileri, yetkili savcı veya hakim kararı olmadan genital muayene yapmanın yasak olduğunu bilir. aksi bir duruma maruz kalınırsa, muayeneyi yapmaya kalkan kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunup ceza davası açılabilir.

rızası dışında bu muayeneye götürülen bir kadın, sağlık görevlisinden polisi veya jandarmayı aramasını isteyebilir. emniyet güçlerinden, muayeneye getiren kişilere karşı koruma talep edilebilir.
  • kürtajdan evvel insanların yasaklamak konusunda konuşmaları gereken, insanı aşağı ve basit deri parçaları ile yargılamaya yarayan bir şaçmalık.

düşüyorum da böyle bir olaya maruz kalan bir kadın olsam çok kolaylıkla intihar ederdim.
    öyle sanıyorum bir insan bundan daha öte aşağılanamaz. çünkü ortada tam anlamıyla bir güvensizlik ortamı mevcut...

zorunlu haller haricinde yapılması yasaklanmalı. öyle her elini kolunu sallayan yaptıramasın bunu.
    hoş böyle olursa da insanlar farklı yöntemlerle deney yapabilirler!

o yüzden kararsızım aslında bu konuda... ulan türkiye bir tane mantıklı hareketin yok.
  • yasaklanmadigi her gun, bizim insanligimizdan biraz daha utanmamiz gereken bir gundur.
  • bu konuyla ilgili bir sorun daha once isilay saygin` yuzunden de cikmisti.hatun "bakin ben bakireyim o zaman yetistirme yurdundaki kizlar da bakire olmali" gibi bir mantik yurutmus milleti zorla doktora gondermeye kalkmisti
    simdi ayni sekilde saglik meslek lisesi ogrencilerinin "iffetsiz" olanlari tespit edilecekmis.bir insanin daha once birileriyle sevismis olmasi tibbi bilgileri zor anlamasini sagliyor sanirim ki bu durum okuldan atilma sebebiymis
    bir de su var:erkek ogrencilerin iffeti nasil olculecek ki?
  • kizlik zari kontrolüdür o, bekaretin kontrolü olmaz zira. ikisinin de kontrolü olamaz ya neyse iste.. ç.a. söyle anlatiyor; bu konuyu gayet güzel özetleyen, ibret verici bir örnek. dinleyelim:

"9 yasindaydim. üçüncü sinifa gidiyordum. yazin gelmesiyle birlikte kullanmayi yeni ögrendigim bisikletimle sokaklarda turluyordum. bir gün yine böyle bisikletimle dolasirken tasli bir yola denk geldim. dengemi kaybedip düstüm. düserken bisiklet demiri bacaklarimin arasina fena bi' sekilde çarpti. disarida komsu kadinlarla oturan annemden eve gidip su içme bahanesiyle anahtari istedim. yukari çiktim. banyoya girdim. külodumda kan vardi. telaslandim. hemencecik külodumu yikadim. annem görmesin diye de banyodaki ipte asili duran havlunun altina sakladim. çocuk akli iste. oracikta öyle unutmusum gitmis. arkadaslarim da söylemis zaten o gün bisikletten düstügümü. ipte unuttugum külodu gören annem beni yanina çagirdi. ne oldugunu sordu, hatta bagirdi. olanlari bir bir anlattim. bisikletten düstügümü, bacak arami demire çarptigimi ve külodumda gördügüm bi' damla kani. beni zorla kucagina yatirdi. direnmeye çalistim, çirpindim, ama basaramadim. o da zaten bi' sey anlayamadi. doktora götürecegini söyledi. yeri gögü inlettim. gitmedim. anneannemin sözleri teselli oldu sonra. "korkma kizim" dedi. "benim de bi' keresinde toprakta ayagim kaymisti da kan görmüstüm külodumda. o kadarciktan bi' sey olmaz" (müsaadenizle araya ben giriyorum: ulan olsa ne olur?!?) bir yandan içim içimi kemirdi. ya gerçekten bozulduysa bekaretim? uzunca bi' süre çevremdekilere sebebini açiklamaksizin asla evlenmeyecegimi söyledim. çünkü ben belki de bakire degildim..."

bekaret filan mühim diildir aslinda bizim ülkemizde. mühim olan kizlik zaridir. ondan gelecek birkaç damla kandir. beyinler o kana ölesiye susamistir. "güven" diye bisi yoktur çünkü. bakire olmamanin reddedilme sebebi saylandigi bir ülkede, "ben bakireyim" sözü ve dahi bazen bakire olmak* yeterli degildir. kanli çarsafini tutup sallandirmalari gerekir. bir göz yetmez. bütün gözler görmelidir. bu onurlu anin sahidi olmalidir herkes. bekaretin esamesi okunmaz bizim ülkemizde. mühim olan kizlik zaridir çünkü. öyle ya? "bekaretin bozulmus mu" diye yeri gögü inletenlerle "göster ama elletme" diyen annelerimiz ayni kisiler diil midir? ayni annelerimiz kizlarini ellerinden tutup yirtik! yerlerini yamatmak için doktora sürüklememisler midir? hos, annelerimize suç bulmuyorum da, kime nasil suç bulayim onu da bilmiyorum. kizlik zari diktirmek nedir arkadasim, çuval misin sen agzini diktiriyosun? sonra bir yalanla ömür boyu yasamak, hele ki evlenecegin adama böyle bir yalan söylemek; söylemek zorunda birakilmak... bunlari kaldiriyor ama bizim insanimiz. sadece görünenle ilgileniyo çünkü. ötesi onu baglamiyo. bakire diye beline enn kirmizi kurdeleleri bagladigi karisi bekaretini bozmamak için türlü ugraslara*** girmis, girmemis; ya da bozulan bekaretini tamir! ettirmis, ettirmemis; bu kismiyla ilgilenmiyo hiç. o orada gördügü iki damlacik kanla mutlu oluyo. karsisindakine "evet, ben bunu yasadim" deme özgürlügü sunmus sunmamis umrunda diil. bir yalanla ömür boyu yasamanin izdribani çektirmis çektirmemis mühim diil.

bunun bakire bir kadin (pardon! kiz!) için de utanç verici bisi oldugunu söylememe hala gerek var mi, bilmiyorum. kendine ait bir dünyasi yok çünkü kadinin. kontrolden geçirmeye devam. aynen devam.
  • çok sikko bir durumdur. zamanında bununla ilgili bir olay okumuştum. kız bakire imiş, bir sebepten dolayı(?) aile bekaret kontrolüne götürüyor kızı, doktor da orada kıza halleniyor tehditle, şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya, muayeneye gelen bakire kız doktora bekaretini kaybedip yalan raporla(!) bakire olduğunu ıspatlıyor ailesine. çok skindirik bi durum çok. ve şu durumdaki tek suçsuz kişi namussuz damgası yeme ihtimali olan kişi..

ayrıca bekaretin namus karşılığını çözmüş değilim, nasıl bir alakadır hacı, nasıl bir aşağılamadır.
  • 1999'da adalet bakanlığı'nın yayınladığı bir genelge ile yasaklanmıştır. geç bile kalınmış amk. milenyuma 1 kala ancak akılları başlarına gelmiş.
  • kişilik haklarına sıkı sıkıya bağlı olması gereken, dolayısı ile sadece kişinin kendisini ilgilendirmesi gereken bir kontrol... ama maalesef yirmiikinci yüzyıla doğru yol alırken bile bir takım örümcek ağı kaplamış beyinlerce sonuçları cinayete gidebilen organik bir olayın kontrolü durumu...
hesabın var mı? giriş yap