678 entry daha
  • ağız tadıyla et yemeği yemek isteyenler için tamamen kendimin uydurduğu tarife buyurun.

öncelikle makarnanın bile suyun kaynama süresini de hesaba katarsak minimum 15-20 dakikada hazır olduğunu düşündüğümüzde birazdan tarifini vereceğim yemeğin 30-35 dakikada hazır olması bence uzun bir süre değildir. üstelik et yemeği olduğu için, bu süre bir kayıp asla değildir.

efendim öncelikli olarak, güvendiğimiz bir kasaptan 150 gr. kadar kuşbaşından daha küçük parçacıklara ayrılmış et alıyoruz. et miktarını arzunuza göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.

daha sonralıkla
    1 adet küçük soğanı ve bir diş sarımsağı kabuklarından temizliyoruz. (ben genellikle soğanlı yaptığım için size de soğanlı tarifini veriyorum ama soğansız da denedim gayet güzel olmuştu.) ardından iyice yıkıyoruz. hijyen çok önemli.
    efendime söyleyeyim, soğanı salatalık olarak doğruyoruz. sarımsağı da iki, üç parçaya bölüyoruz. tüm bu işlem 2-3 dakika sürüyor. velev ki soğan doğramakta yeteneksizsiniz o da benim sorunum değil mk.

bir tavaya azıcık sıvı yağ koyuyoruz ve soğanla sarımsakları ilave ediyoruz. burada bir püf noktası vereceğim, mümkün olduğu kadar yüksek ateşte yaparsanız bence daha güzel oluyor.

soğanları birkaç dakika karamelize ettikten sonra, ki yüksek ateşte yaparsak bu süre gayetle kısa sürüyor. burada da önemli olan soğanları mümkün olduğu kadar karamelize edebilmek.

soğanların istediğimiz kıvama geldiğine ikna olduktan sonra etleri atıyoruz tavaya. ben etleri yıkamıyorum, isterseniz siz yıkayın. etler suyunu salıp da geri çekene kadar pişiriyoruz.

etler ahenkle tavada cızırdarken, biz de diğer yandan bir tane kırmızı bir tane de yeşil biberi yıkayıp, verev olacak şekilde kesiyoruz.

evet etlerimiz bi 10-15 ya da etin cinsine göre biraz daha uzun bir sürede piştikten sonra, az bi şey salça ekliyoruz ya da mevsimi ise domates de olur. (fakat domates kabuğu soymayı hiç sevmediğimden ben hep salça kullanıyorum, bence daha pratik)

daha sonra etlerimizi sevdiğimiz baharatlarda buluşturuyoruz. ben bir baharat manyağı olduğumdan ne bulursam koyuyorum. siz sevmiyorsanız sadece tuz, bi pınçık karabiber çokça da kekik ekleyin.
    yalnız kekik gayetle önemli, yemeğimizin isimsiz kahramanı gibi bir şey kendisi.

evet mutlu sona doğru yaklaştık.
    etleri salça ve baharatlarla iyice harmanladıktan sonra, hazırladığımız biberleri ekliyoruz. birkaç dakika da bu şekilde pişirmeye devam ettikten sonra altını kapatıyoruz.

afiyet olsun.
784 entry daha
hesabın var mı? giriş yap