şükela:  tümü | bugün
 • adana'nın pozanti ilcesine baglı, kucuk bir yerlesim yeri. 20. yuzyil baslarinda almanlarin bagdat demiryolu yapimi sirasinda santiye olarak kullandiklari bölge.
 • varda köprüsünün yapımı sırasında alman işçilerin dediğini anlamayan türk işçiler hep "bilemedik" derlermiş. belemedik adı ordan kalmış.
 • aynalı beşikte ağlayan bebeğin neden ağladığı sorulunca anasının verdiği cevap.
 • varda köprüsünün hayat arkadaşı, türkiye'de trenlerin geçtiği en güzel ikinci köy.
 • ali aydın'ın küf filminin çekildiği yerdir.
 • küf filminde gördüğüm ve merak ettiğim köy.
 • adanadan gideceklere bir tavsiye olarak her gun kalkan "toros ekspresi" 'yle gidin diyorum. bir bucuk saat suruyor ve ulkemiz sartlarinda gayet de konforlu bir tren yolculugu. varda koprusu'nden de gecmis oluyorsunuz.

  su siralar tam mevsimi ustelik. trenyolunun bulundugu yer fotograf cekmek icin mukemmel. gidip gorun mutlaka. "adana'da gezilecek yer yok" diyip bok atmayin adana'ya.

  biraz yurudukten sonra piknik alanina/ kamp alanina varacaksiniz. ben gittigimde kamp kurmus olanlar vardi.

  piknik alanindan sonra asagi inerken cakit cayi hep solunuzda oluyor. suyun hemen dibinden yurumek genelde zorlasa da bazi yerlerde offroad yapmak icin guzel yerler bile var.

  cozemedigim ve nedense sorup ogrenmedigim seyse selale-vari bir yer vardi. tipik turk kafasiyla arastirmadan 'ha burasi iyiymis' diyip yemegimi yiyip keyfime baktim.

  ek olarak soylemek gerekirse yaniniza iceceginizi yiyeceginizi alin yoksa ac kalirsiniz. bir yer var aslinda ama saat on olmasina ragmen cayin alti bile acilmamisti. ki semaverde yapacagini soylemisti. neyse. siz hazirlikli gidin.
 • yıllardır içinden geçipte bir türlü toprağına ayağımı basamadığım ilkbahar ve sonbahar'da ayrı bir güzel olan torosların cenneti.içimde uktesin belemedik bir gün tren'le olmasa bile araba ile mutlaka geleceğim.

  benzeri:

  (bkz: doğançay)
 • günübirlik bir gezi grubuyla gittiğim doğasına hayran kaldığım bir yer. özellikle sonbahar mevsiminde gidilirse çok güzeldir. yaprakların her rengini bulabilirsiniz.
 • --- spoiler ---

  belemedik isminin hikayesi istanbul-bağdat-hicaz demiryolu inşaatı tarihinde belemedik ismi önemli yer tutar. 1900’lü yılların başında başlayan toros tünelleri inşaatı tam 20 yıl sürer. 12 km’lik bölümde tam 22 tünel açılır. o tarihlerde karşılıklı çalışan işçilerin açtıkları tüneller bazen birbirini görmediği için türk işçiler “bilemedik, bilemedik” diye feryat edince alman vatandaşları da buna karşılık “belemedik, belemedik” şeklinde karşılık vermişler. türkiye’nin en güzel doğa görüntüsüne sahip bu yere ise almanlar tünellerdeki şaşırmalarının simgesi olarak belemedik ismini koymuşlar.
  --- spoiler ---
  belemedik vadisinden 2-3 sefer araçla geçtim ömrümden ömür gitti.
  tarihi oyma tünelden ve uçurumların kenarından araçla geçişim.
  uçrum ve oyma tünel.