şükela:  tümü | bugün
 • ilk uçan türk kadınıdır.
  ilk türk kadın pilotla karıştırılmamalıdır.

  olay 30 kasım 1913 tarihinde istanbul'da cereyan etmiştir.
  kendisi, fethi bey’in idare ettiği osmanlı isimli deperdussin’e binerek yeşilköyden havalanmış ve istanbul'u bir güzel turlamıştır.
 • orduya bir uçak armağan etmek ister çünkü vatandaş olmak, olabilmek askerlik yapmakla eş tutulur devletlerce. kadınlar savaşmadıklarına göre tam vatandaş da sayılmazlar.
  hakettikleri değeri görebilmek adına 80'lerde kimi eşcinselelr nasıl orduya yazılabilmek için kampanyalar düzenlemişse belkıs hanım ve arkadaşları da vatandaş olabilme arzularını orduya uçak alarak, bir uçuşa katılarak karşılayabileceklerini düşündüler.
  zannederim, bir vakit sonra bu düşünüşlerinin yanlışlığını farketmişlerdir.
 • tebessümü semâya değmiş olan ilk türk kadını.. allah rahmet eylesin..

  hz. isa'nın doğumundan 1913 yıl sonra, üsteğmen fethi bey'in * idaresinde yapılan uçuşta belkıs şevket hanım türk havacılığı için halkın maddi-manevi desteğini sağlamak adına 43 dakika boyunca istanbul semâlarında dolaşarak göklerden bildiriler dağıtmıştır..

  "havalarda ilk türk kadınları" kitabındaki kendi sözlerinden alıntıyla:

  --- alıntı başlangıcı ---
  " ...harbiye bakanlığını, yangın kulesini, daha bazı büyük yapılarımızı gördükçe bilmem neden, gülüyordum. minareler, şamdanlar içindeki mumlar gibi görünüyor; yapılar çocuk eğlencelerindeki küçük evler gibi göze çarpıyordu. koyu mavi canfes atlaslar gibi kıvranarak uzanan boğaziçi ve iki yanındaki zümrüt gibi anadolu ve rumeli kıyıları ve bunların havadan kuşbakışı görüntüsü gerçekten çok güzeldi.

  o kadar hızlı uçuyorduk ki, kartları attıkça kolumu tekrar yanıma getirmek için epeyce güçlük çekiyordum. bazan benzin gözlüklerimin üzerine sıçrıyor, etrafımı görmek için tekrar siliyordum. dört tane yün fanila ile üşüyorudum. başım daha çok üşüyordu.

  yere indiğimiz zaman gönlümde tasa vardı. kalbim, ruhum daha çok gezmek, hatta uzaklara, daha ötelere gitmek istiyordu. evet... keşke bu yolculuk daha uzun sürseydi..."
  --- alıntı sonu ---

  ---
  (bkz: havalarda ilk türk kadınları)
  (bkz: fikret arıt)