• saygıdeğer hocam sözlüğe hoş geldiniz, burada olmanızdan dolayı çok mutluyum. :) fotoğrafa her zaman taşıdığınız zarafeti yansıtmışsınız.

atatürk cumhuriyetinin eseri ve o'nun en önemli miraslarından birisiniz, sizinle gurur duyuyorum. irfanı ve vicdanı hür neslin de aynı duygular içinde olduğundan eminim.

aslında sorulabilecek o kadar çok soru var ki, karşımda tüm yalınlığınızla sizi bulunca ne soracağım konusunda tereddütte kaldığımı ifade etmeliyim. izninizle soru sormak yerine birkaç kelamda bulunmayı tercih ediyorum.

sümer yazıtlarını çözümleyerek ortaya koyduğunuz, baş örtüsünün kökenine dair incelemelerinizin de dahil olduğu tüm araştırma ve eserlerinizde değindiğiniz tarihsel veriler çok önemli ve değerli. bunlar, geçmişten günümüze ve geleceğe ışık tutan çok önemli belgeler, kendi adıma söyleyeyim: minnettarım.

ayrıca hakkınızda, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçu isnat edilerek açılmış olan davada hapse girmekten korkup korkmadığınıza dair bir soru üzerine verdiğiniz ironi içeren "erbakan'ı yatırsınlar, ben de yatarım" şeklindeki cevabınız takdire şayandı.

yakın zamanda 105 yaşınızı tamamladınız. zat-ı alinize, dimağınızın şimdiki gibi açık olduğu, hayatta en önemli üç şey olarak ifade ettiğiniz "sevgi, dostluk ve kendine güven"le dolu güzel bir bakiye ömür diler, ellerinizden hürmetle öperim efendim...
  • şeref verdiniz hocam,

kadınların dili mi yoksa sümer dili mi daha karmaşık? genç kadınlar sizce de biraz abartmıyorlar mı? naz yapmak yerine neden gelip adam gibi söylemiyorlar?
    • şunu söyleyeyim. sümerlerde ayrıca bir kadın dili var. kadınlar yazarsa kendi dilinde yazıyorlar. mamafih türklerde de varmış ama kaybolmuş. eski türklerde kadın dili varmış.
  • edit: derin bilgisiyle(!) verdiği cevap: '' kürt diye bir ırk yok '' olsun hiç olmazsa kendisini tanımış olduk.

hoşgeldiniz muazzez hanım.

kürtlerin soyunun hz ibrahim'den gelmekte olduğu bilgisi ne kadar doğru. buna bağlı olarak bilinen en eski kavimler kürtler midir?
    • kürtlerin aslı türkler. zaten kürt diye bir millet tarihte yok. tamamen asılları türk. türkler doğudan batıya doğru geliyorlar. gelirken bir tarafta araplar, bir tarafta iranlılarla, türklerle karışıyor. fakat dillerinin %90'ı türkçe. onun için kürt diye bir şey yok. ben öyle kabul ettiğim gibi tarih de bunu böyle kabul ediyor.
  • meslek hayatınızdan unutamadığınız, paylaşmak istediğiniz bir anı?
    • en unutulmaz zamanım müzede çalıştığım zamandı. müzede bir akademi çalışması yaptık. onu hiç unutamam ve bunun için daima mutluyumdur. orada yaptığımız çalışmalar muazzamdı. orada yazdığımız kitaplar orta yerde görünmüyor. 8 kitap var, çok da önemli. o müze çalışması muazzamdı ve çok da verimli oldu. hem bilimsel çalışma hem de idari çalışma bakımından.
  • hoşgeldiniz sorum yok saygılar hürmetler
  • merhaba 15 temmuz'da neredeydiniz?
  • öncelikle hoşgeldiniz muazzez hocam.
    dtcf'nin ilk mezunlarından biri olarak, türk akademisinin geldiği son durum hakkında neler düşünüyorsunuz? genç akademisyen ve araştırmacılara tavsiyeleriniz nelerdir?
  • değerli büyüğüm hoş geldiniz;

uygun görürseniz aşağıdaki sualim için cevap rica ediyorum;

- gazi paşa'nın isteği ile hazırlanan türk tarih tezi hakkındaki görüşleriniz nedir?

en içten saygılarımla.
  • sümerce ile altay dilleri arasında akrabalık var mı
    • akrabalık var. bunu benim kitabımda, son kitabımda gösterdim. orada çeşitli çalışmalar var. sümerliler türklerin bir kolu olduğunu ben ve bir türkmen araştırmacıyla aynı yolda çalıştık. aynı konuları çalıştığımız için. bu konu kabul edilmeli. iki kişi bir konuyu aynı şekilde yazarsa kabul edilir. yalnız bunları bizim çalışanlar, kitabı karşılaştırmaları lazım. makaleler yazmaları lazım. bunlarla ortaya koymaları lazım ki yoksa kitaplarda kalır. kongrelere sunmak lazım. o zaman dünyaya bile tanıtılabilir. ama ben yapamıyorum artık. gençlere bıraktım.
  • kitap tavsiyeniz var mı? çalışmalarınız için teşekkür ederiz,aşırı tatlısınız
    • hangi kitabı bulursanız okuyun. kitabı okuyun. mesela eski türk yazılarıyla ilgili kitaplar yazılıyor. öğrenin. önceden pek kabul edilmeyen ama şimdi türklerini icat ettiği kabul edilen runik yazı'yı herkes öğrensin. kitabeleri okuyabilirsiniz.

bir genç geldi bana, tüm notlarımı o harflerle yazıyorum ben dedi. o yazı harfleri o işaretleri nereden nasıl meydana geldiğini yeni olarak ortaya attı birisi. çok doğru olarak hem de. ben kendisini tebrik ediyorum. bir mühendismiş. türk hazinesi adında bir kitabı da var. derya varol. çok güzel. zaten o yazıların türklere ait olduğu hep söylenmişti.

benim edebiyat hocam vardı. çok severdi beni. onunla konuşurduk da bana "kızım" dedi "bak bizim dilimize bundan daha uygun hiçbir yazı yok, bu yazıyı türkler icat etti" dedi o zamanlar. bu çocuk da, mühendis; bunun nasıl icat edildiğini anlatıyor.
hesabın var mı? giriş yap