• merhaba, iyi günler. ben ruşen çakır.

34 yıllık gazetecilik, neredeyse 4 yıllık medyascope serüvenimle ilgili sorularınız, yorumlarınız ve eleştirileriniz varsa beklerim.

kanıt

edit: benim için zor ama keyifli bir söyleşi oldu. kuruldugundan beri uzaktan izledigim kimi zaman beni kızdıran, kimi zaman da cok mutlu eden sözlük demek ki böyle bir şeymiş. bu arada medyascope'un da bundan böyle sözlük'te oldugunu duyurmak isterim:https://eksisozluk.com/biri/medyascope herkese çok teşekkürler.

sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben ruşen çakır sorularınızı yanıtlıyorum/@rusen cakir)

not: soru cevap etkinliğini mobil ve web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.
  • sedat diye bir oğlunuz var mı?
  • bursla amerika'ya gidiyorsunuz. zamanında tayyip bey'i amerikalılarla tanıştıracak kadar onlar adına muteber bir kişisiniz. graham fuller'le düşünceleriniz aynı paralelde. benim sorum sinema ile ilgili. gazeteci kimliği taşıyan bir ajanın filmi yapılsa kim oynasın isterdiniz?
  • sizi seviyoruz.

tahmin ve yorumlarınız büyük oranda doğru çıkıyor. 23 haziran seçimlerinde her bir adayın kazanma şansı sizin için yüzde kaç? evet, söyleyeceklerim bu kadar. iyi günler.
    • açıkçası tahmin yapmak çok doğru değil ama gördüğüm kadarıyla imamoğlu daha avantajlı duruyor. yine de yıldırım'ın kazanma şansının olmadığını söylemek doğru değil. ama şunu söylemek lazım. binali yıldırım kazansa dahi bu seçimin kazananı imamoğlu'dur. sonuç olarak istanbul seçimleri sonucu 31 mart gecesi çıktı ve bunun galibi imamoğlu. bunu değiştirmek için ülkeyi yeniden seçime sürüklediler. ama sürükledikleri andan itibaren başta cumhurbaşkanı erdoğan olmak üzere kaybettiklerini de kabul etmiş oldular.
  • twitter'da sizden bahseden eleştirel bir twit atıldığında (hatta isminiz geçmediği hâllerde bile) o twitin sahibinin ışık hızıyla bloklanmasını sağlayan yazılımı hangi şirkete yaptırdınız? bill gates veya jack dorsey'le kankalık var mı?
  • 7 haziran seçimlerinden bu yana yayınlarınızı beğeniyle takip ediyorum. çok başarılı işler çıkarıyorsunuz. iyi ki varsınız. sorularım şunlar:

1- 23 haziran’da imamoğlu’nun kazanması halinde, baskın seçim öngörüyor musunuz? eğer olursa ne zaman olur bu seçim ve sizce imamoğlu bu kadar erken yapılacak bir seçimde cumhurbaşkanı adayı olmalı mı?

2- olası bir 2020 erken seçiminde, ekrem imamoğlu’nun erdoğan’a rakip olması halinde imamoğlu’nun şansını ne kadar görüyorsunuz?

3- imamoğlu'nun kaybetmesi halinde, siyasi geleceğini nasıl görüyorsunuz?
    • 2. bunlar erken sorular. ama şu haliyle bakıldığında yarın bir cumhurbaşkanı seçimi olsa herhalde erdoğan'ın karşısına çıkacak ilk isim imamoğlu olacaktır. ama erdoğan'a karşı yarışabilmek birçok isim icin çok zor. eğer imamoğlu 31 mart öncesi yakaladığı çizgiyi, ilgiyi artırarak sürdürebilirse; buna karşılık erdoğan da halen sürdürdüğü hataları sürdürürse, bu seçimden imamoğlu'nun galip çıkması mümkün olur. ama bugün itibarıyla yarın yapılacak bir seçimde erdoğan'a karşı galip gelmesi çok zor görünüyor. istanbul tabii ki birçok şeyin işaretçisi ama her şeyin işaretçisi değil. ibb'de göstereceği performansla daha büyük hedeflere oynaması söz konusu olabilir.
  • hoşgeldiniz ruşen bey. öncelikle size ve medyascope ekibine teşekkür ederek başlamak istiyorum, yayınlarınız çok akıcı ve hepsini spotify'a podcast olarak yüklemeniz benim gibi binlerce insana metroda otobüste kolaylıkla erişim imkanı sunuyor, minnettarız.

soruma gelirsek, sosyal medyanın her geçen gün ivme kazanması, geleneksel medyanın iyice karikatürleşmesi, genç seçmenin ikna edilememesi vb. sebepler yüzünden önümüzdeki süreçte havuz medyasında bir çözülme bekliyor musunuz?
    • çözülme zaten yaşanıyor ama çok büyük iflaslar olacak. mali anlamda zarar eden işletmeler. dünün büyük gazetecilerinin kapanması söz konusu olacak. tv kanallarından kapatılan olabilir. ama bunların çok fazla bir anlamı yok. insanlar bilgi ve yorum akışını kendi teknolojileri ile pekala giderebiliyorlar. o yüzden çok da fazla bunları kale almamak lazım.
  • selamlar.

analizlerinizi dikkatle takip ediyorum. iktidarın şu anda çöküş sürecinde olduğunu söylüyorsunuz.

peki sizce bu süreç ne zaman sonuca ulaşır? muhalefeti iktidar olma konusunda şanslı görüyor musunuz yoksa yeni iktidar şimdiki iktidarın içinden mi çıkar?
    • acıkcası bu cok önemli bir soru. ben öteden beri şunu söylüyorum: erdogan coktan kaybetti ama kazanan yok. kazanan olmadıgı icin erdoganın kaybı kayda gecmiyor. 31 martta imamoglu ve diger adaylar erdoganın kaybedebilecegini gösterdiler. ama erdoganın kaybının kacınılmaz oldugunu biliyorum. erdogan hata yapar ve muhalefet dogru yaprsa daha hızlı olur. ama bu artık erdoganın döndürebilecegi bir kayıp oldugu kanısında degilim.
  • game of thrones izliyor musunuz?

izliyorsanız sizce westeros’ta bir yönetim krizi var mı?

daenerys targaryen otoriterleşiyor” iddialarına ne diyorsunuz?
  • merhaba hoşgeldiniz.

samimiyet ile bir soru sormak istiyorum.
    son yıllardaki siyasi hadiselere bakarak, türkiye için yeşeren bir ümit görüyor musunuz?
    • kesinlikle. bu yüzden benimle çok dalga geçiyorlar ama ben iyimserim. çok kötü şeyler yaşıyor olmamız beni daha da iyimser kılıyor. türkiye bu kadar kötülüğü uzun süre taşıyacak durumda değil. 20 yıldır ülkeyi yöneten erdoğan'ın ülkeyi artık yönetemediği gözüküyor. türkiye buradan çıkış bulacaktır. umarım hukuk devletini yeniden inşa etmiş bir ülkeye evrileceğiz. ben topluma bu anlamda güveniyorum.
hesabın var mı? giriş yap