• herkese selam, ben yasemin mori.

hayvanlar, deli bando, finnari kakaraska ve estrella ile farklı hikayeler, farklı yolculuklarla davet ettiğim yolda yepyeni videomuz tuzlu su ile karşınızdayım.

merak ettikleriniz, konuşmak, sormak istedikleriniz için bugün ekşi'deyim, sorularınızı bekliyorum.

kanıt

edit: soru cevap bitti. çok teşekkürler herkese. yanıtlayamadıklarımı daha sonradan cevaplamaya çalışacağım.

sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben yasemin mori sorularınızı bekliyorum/@yasemin mori)

not: soru cevap etkinliğini mobil ve web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.
  • merhaba. fuat'ın kalbüm şarkısındaki
    "elli tane albüm yap neye yarar.
    yasemin mori gibi anlamsız sorular
    sahtedir videonda bacağına sarılan" sözleri hakkında ne düşünüyorsunuz? fuat'la sonrasında ne gibi bir diyalog yaşandı? ayrıca kendisini nasıl buluyorsunuz?
    • çok anlamlı bir şarkıydı gerçekten. sevindim bana diss atması hoşuma gitti arkadaşın. neden böyle bir ihtiyaç duydu onu hiç anlamadım. sonrasında bir tv programında karşılaştık. çok da uyumluydu o gün. durumlar bu şekilde. kendisini iyi buluyorum. başarılı bir rapçi. zamanında yaptığı şeyleri bana diss attıktan sonra inceledim. hoşuma gitti. fuat selam olsun!
  • merhaba eski dostum, hoşgeldin.. "hafif bağırarak" şarkı söylemek herkese yakışan bir şey değil, sana yakışıyor. hep "nolur nolur nolur"daki gibi kalman dileğiyle; sözlüğün çayı güzel mi?

edit: yanlarında olduğu için çaya kötü diyememe vakalarından biri.. bir gün herkes öğrenecek bu çayın gerçek kalitesini..
  • selam hoşgeldiniz. neden mevcut müzik tarzınızı değiştirip daha pop bir müzik anlayışına geçtiniz?

takipçilerinizden gelen tepkiler için ne diyorsunuz?

teşekkürler, iyi günler yasemin hanım.
    • aslında farklı yollara merak duyuyorum ve gittiğim yollarda çok büyük zorluklar yaşadım kendimi var etmek konusunda. finnari kakaraska albümden sonra çok zorlu bir süreç geçirdim. etkileşim epey azalmıştı. oysaki en iyi albümlerimden biri olduğunu düşünüyordum. o sırada onur ünlü bir proje için beni aradı. kırık kalpler bankası isimli bir film çekiyordu. benden müziklerini yapmamı istedi. şu an estrella albümünde dinlediğiniz şarkılar o albümde de vardı ve korhan futacı ile beraber düzenlemiştik fakat film yayınlanmadı ve biz de 1 albüm yayınlayamadık.

çok da zaman geçmişti ve daha fazla kitleye nasıl ulaşabilirimin derdine düştüm ve gürsel çelik'le çalışmaya başladım. aslında bütün şarkılarda benim ruh halim ve anlatmak istediklerim var ama müzikal olarak sound biraz mainstream'e daha yakın duyuluyor olabilir. bunu da aslında bilinçli olarak, daha kolay algılanabilsin diye düşündüğüm bir stratejiydi.

şu an yaptığım şarkılar daha bağımsız. yine kendi ruhumu yansıtacak olan, daha derin söylemli şarkılara geri döneceğim.
  • neden 'mori' anlatsana biraz?
    • mori aslında bir takma isim. gerçek ismim değil. üniversitedeyken yasemin morrison olduğuma inanıyordum. jim morrison'ın eşi olduğumu düşünüyordum. bu isim, yasemori'ye dönüştü arkadaşlarım arasında. arkadaşlarım bana yasemori demeye başladı.

sonrasında albüm sürecinde aslında bunu hiç düşünmüyordum. bir yandan da anneannemin bana hitap biçimiydi mori. beraber çalıştığım yönetmen arkadaşım fatih kızılgök, aslında bir konu var'ın ve deli bando'nun görsel yaratıcısı ve fikir babası aynı zamanda; o, albüm çıkarken sen yasemin mori'sin, bence kesinlikle bu isimle devam etmelisin demişti. ben de bu ismi kullanmayı seçtim.
  • merhabalar yasemin hanim. kendi tarzinizda basarili buldugunuz türk sanatçılar kimler? sizi seviyoruz.
    • müzikal alanda son zamanlarda genç nesilden sevdiğim sedef sebüktekin, nova norda, sena şener, onun dışında jakuzi, tuğçe şenoğul, yüzyüzeyken konuşuruz
  • hayatımda baştan sona her parçasını dinlediğim ilk albüm "finnari kakaraska" içindeki her parçayı ayrı ayrı duygularla ortaya sunmanız nasıl gerçekleşti acaba? bir de "galaktik bir hadise bu, ben de merkezindeyim" derken neyi kastettiniz. bu arada çok seviyoruz
    • evde bilgisayar karşısında cubase'de, tam olarak çalamadığım bir trompet, bir klavye ve bir vokal processor ile bir başıma bir iki ay geçirirken bu şarkılar oluştu, sonrasında can çankaya ona götürdüğüm şarkıları tekrardan ela aldı. bu sözler ve müzik galaktik bir hadise benim için çünkü söylenmesi gereken bir şeyler öylece aktı gitti
  • günümüz türkiyesine sizcede biraz fazla değil misiniz?
  • kimsiniz ve ne işle meşgulsünüz?
  • merhaba,geleceğe dair düşüncelerin neler ve neden ekşi sözlük?
    • bence çok güzel bir zamanın kıyısındayız çünkü çok farklı tarzlar, çok farklı kökler, yepyeni değişik şeylerle buluşuyor. çok ilham verici olduğunu düşünüyorum bu dönemin. ben de çok farklı şeyler dinliyorum ve hepsinden çok etkileniyorum. dolayısıyla geleceğe yönelen fikirlerle bu kökleri birleştirme niyetindeyim. bu tip şeylere karşı çok ilgi duyuyorum ve araştırıyorum. kendimle alakalı bu tezatı nasıl yakalayabileceğimi düşünüyorum. soundları çok yeni, kökleri çok eski şeyler üretmeyi düşünüyorum ve bu konuda heyecanlıyım.

neden ekşi sözlük? çünkü bir tanedir o.
124 entry daha
hesabın var mı? giriş yap