• birçok şiirden daha etkili, üzerek, üzülerek gitmiş bir alman insanının intihar notunda bıraktığı, dünyaya karşı mide bulantısını anlatan ifade. benim et çöpe atıyorsunuz en güzel: siz en güzeli, bu boktan işe yaramaz et yığını bedenimi kaldırıp, hiç düşünmeden çöpe atın! kendisi için bir şeyler yaptığına inandığı bu ülkeye de teşekkür etmiş. ah, büyümek insanın felaketi değil mi uwe szramek! umarım biraz olsun rahatlamışsındır.

haber: antalya'nın alanya ilçesinde yerleşik yaşayan 57 yaşındaki alman uyruklu erkek turist yalnız kaldığı evinde ölü bulundu. intihar ettiği şüphesi üzerinde durulan alman'ın evinde “benim anne, baba ve kardeşler öldü. benim et çöpe atıyorsunuz en güzel” ve “türkiye her şey için teşekkür ederim” yazılı not bulundu.

edit: espriler hakkında bir şey demeyeceğim, herkesin meşrebi farklı. başlığın neden böyle kötü açıldığını soran var, biz ölümün anlamını bu eksik ve bozuk gramerli cümlede tamamlıyoruz. ne diyor şair*:

bize ne başkasının ölümünden demeyiz
    çünkü başka insanların ölümü
    en gizli mesleğidir hepimizin
    başka ölümler çeker bizi
    ve bazen başkaları
    ölümü çeker bizim için.
  • kaçınılmaz bakınız.

(bkz: işten çıkarken adama ingilizce am günü yağ)
  • bir çocuk daha, annesine kavuştu.
  • olayın sözlüğe aktarılma şekli yani açılan başlık kötü olsa da olayın muhteviyatı üzmüştür. bu dünyaya insan getirmek bu yüzden reddettiğim bir şeydir. herkes gidince, beden de yorulunca anılar santim santim yakar kavurur içini.

10 yıl rüya gibi yaşayacak diye kalan ömründe acı çeker insan. ölmek de kolay değildir üstelik. uwe başarmış ama keşke ona sorabilseydik nasıl yapabildin diye. demek o kadar yandı kavruldu adam. çok üzüldüm. zaten her insanoğlu bir kurban herkese üzülüyordum bu haberi okuyunca yine çok üzüldüm. daha neleri var gerçi. gelmesin kimse bu dünyaya..
  • üzücü bir intiharın notudur, makara yapmadan veya ayar vermeye çalışmadan anlamak gerekir.

büyük ihtimalle yalnızlıktan dolayı canına kıymış alman ama ölmeden hemen evvel yazdığı notlarda bile hüzünle iç içe bir sevimlilik var.

kim olursa olsun bu kadar çaresizlik kötü. keşke daha canlı bir sosyal çevresi olabilseydi.
  • (bkz: böyle komiklikler şakalar)
    insan ölmüş ya az insan olun.
  • adam 57 yaşındaymış. belki de elden ayaktan düşmeden gitmek istedi. isterseniz mezarım alanyaya yapılabilir ama çöpe atsanız da olur demiş.

her şeyden vazgeçmiş bir insan.
  • adama hayran kaldım.

motorunu ev sahibine bırakmış temizlik için. ya bu nasıl bi sorumluluk? almanlık arkadaşlar.
  • bugün gazetede okuyunca o kadar üzüldüm ki.
    bu nasıl bir çaresizlik. çevresindeki herkes mi bireysel yaşıyordu.
    nasıl bunaldıysa zavallım. belki hergün yalnız kahvaltı yapmak yalnız yemek yemek zoruna gidiyordu.
    her neyse rahmeti ile uyusun. tanrı günahlarını affetsin.
    fakat ben çok etkilendim. boğularak kendini resmen boğarak ölmeyi göze alacak kadar yalnızlaşmak korkutucu.
    alanya belediyesi mezarlığında bir yer versin artık. memleketinde kimsesi yokmuş
  • ıyi uykular guzel insan
hesabın var mı? giriş yap