• en fazla başakşehir maçı kadar dikkatimizi çeken derbidir.
    (bkz: lig ikincisinin başakşehir olması)
  • gençliğini tribüne vermiş biri olarak, beşiktaş'ın avantajı neyi gerektiriyorsa tamamen onu istediğim derbidir.

haa dünkü maç hiç sikimizde değildi aslında ama kadıköy'de yaşadığım için ve beyoğlu yosması gerçekten evlat bile olsa sevilmeyeceği için fener'in galibiyetini istedim ve sonuca sevindim.

alın şimdi uefa kupanızı götünüze sokun.
  • abiler ablalar, hakikaten umrunuzda degilse neden enerji harcayip yaziyorsunuz ki :)
  • bir galatasaray'lı olarak kesinlikle atmosfere ve karşılıklı taraftarların bu maça özel yaşadığı heyecanı imrenerek izlediklerini düşündüğüm derbidir. dünya derbisi yalanı sadece medya tarafından pazarlama yöntemiyle ortaya atılmış bir balon. zira dünyada 3-5 ülkede belki yayınlanıyordur sözde dünya derbisi, yani onu bir geçelim.

beşiktaş'lıların anlayamadığı şey ise 2 sene önce atletico madrid şampiyon olurken, şampiyonlar liginde finale çıkarken bile dünya barcelona - real madrid maçını dört gözle bekliyordu, barcelona - atletico madrid maçını (son maç şampiyonluk maçıydı o ayrı tabi ki) ya da real madrid - atletico madrid maçını kimse sallamıyordu. çünkü onlar kült takımlar, ispanya futbolunu buralara getirmiş takımlar. 10 yılda bir atletico çıkar, valencia çıkar, sociedad çıkar ama o kadar.

işte türkiye'de de durum böyle. 90'ların başından sonra 2003-2009-2016 da şampiyon olabilmiş, bu tarihlerin dışında varlık gösterememiş ( hadi samsun maçı senesini de dahil edin) bir takımın taraftarlarının , 1.5 senedir istikrar yakalayıp, şansına da fenerbahçe ve galatasaray'ın ligde sürünmesi sayesinde ligde iyi futbol oynayan tek ekip olup, normal olarak 2 sene üst üste şampiyon olması sonucu gelip de devriniz bitti artık diye konuşmalar yapması icazeti, yılların verdiği ezilmişliği gösterir. yapmayın. hepimiz biliyoruz gerçekleri. bakın son 5-6 yıla, beşiktaş'ın oynadığı derbiler, özellikle fenerbahçe ile oynadığı derbiler çok çok daha zevkli olsa da fenerbahçe - galatasaray derbilerinden, bir fenerbahçe'li ya da bir cimbomlu için bu derbinin verdiği heyecan, coşku apayrıdır. siz şimdi kardeş oldunuz muhabbetine filan girmeye başladınız böyle olunca. saçmalamayın lütfen, kim takar fenerbahçe'yi.

son olarak evet seneye de şampiyon olabilirsiniz ama şunu aklınızdan çıkarmayın arkadaşım; sizin ölüp bittiğiniz 3. yıldızı 2002'de taktık biz. kulübü 6-7 sene kapatsak belki yerel başarılarda yakalayabilirsiniz bizi. haddinizi bilin biraz. bir de hep içimde kalmıştır belirtmem lazım, hani siz renklileri kardeş yaptık diyorsunuz, renkliler diyorsunuz ya bize. arkadaş "tarihimizin en önemli maçı" dediğiniz lyon maçına kırmızı formayla çıktınız siz. insanda birazcık utanma olur.
  • ben beşiktaşlı olmanın dışında futbol seven de biriyimdir. televizyonda futbol maçına denk gelirsem mutlaka bakarım. hatta arada gider amatör küme maçlarını filan bile izlerim.

fenerbahçe-galatasaray maçlarının yıllardır hem tempo hem de kalite açısından yerlerde süründüğü bir gerçek. her iki takım da o kadar yenilmemeye odaklı ki, futbolun gol atılarak kazanılan bir oyun olduğunu unuturcasına gergin, kısır ve akmayan bir mücadele ortaya koyuyorlar. son 5 senedir rakibine 3 gol atan takım yok. hadi golü filan geçtim, maçtan sonra "futbol adına" konuşulacak hiçbir şey olmuyor çoğu zaman. tek konuşulan hakem hataları. o penaltıydı, bu kırmızıydı vs. taktik anlamında konuşulan hiçbir şey yok. çünkü taktik filan yok sahada. bu yüzden dün maçı açtığımda futbol namına bir şey izleyeceğime dair bir umudum yoktu. ama dedim ki, 2 takım da çok iddialı konumda değil, belki biraz tempolu geçer. ama şaşırtmadılar sağolsunlar. son bir kaç yıldır izlediklerime kıyasla biraz pozisyon filan vardı ama o kadar kısır geçti ki bir yerden sonra izlemenin anlamı olmadığını düşündüm ve kapattım. sonlara doğru yeniden açtığımda ise gol oldu ve ben bu arada hiçbir şey kaçırmadığıma emindim.

inanın bunları beşiktaşlı olarak değil, bir futbolsever olarak yazıyorum. rekabet ve kaliteli futbol isteyenler ise aradığını bu maçtan 1 saat sonra başlayan real-barca derbisinde buldular. tamam el clasico seviye olarak çok farklı bir yerde ama bundan birkaç hafta önce oynanan trabzon-beşiktaş maçı gerçeği de var. tabi ne kadar konuşursak konuşalım arzlar taleplere göre şekillenir. taraftarın da isteği güzel futboldan önce kazanmak olduğundan sahadaki oyun da ona göre şekilleniyor maalesef.
  • çatır çatır oynayan kendi takımları dururken bence hiç bakılmaması gereken bir maç.
  • puan durumu etkilemiyorsa hiçbir şey ifade etmeyen derbi. tıpkı bu yıl olduğu gibi.

ha bu iki takım her sene harika maçlar oynasa, izleyeni futbola doyursa, gözlerimizi bayram ettirse amenna. sonuçta futbolseveriz, açar keyifle izleriz. ama yok öyle bir şey yani, geleneksel olarak kör dövüşü gibi maçlar yapıyorlar, izlemeye değecek bir hadise olmuyor.
hesabın var mı? giriş yap