• dün gece youtube'da dolanırken denk geldiğim eleştiriler. şuradan izlenebilir.

nihat doğan'ın mtv ile ötv'yi karıştırmasının ötesinde, akp yandaşı bu kanalda bir vergi eleştirisinin böyle uzun uzadıya, serbestçe konuşulmasının nedenleri üzerine düşünürken bazı çıkarımlar yaptım. malum istanbul bşbb kadir topbaş istifa ettirildi. daha 10 küsur belediye başkanının daha istifa ettirileceği iddiaları konuşuluyor. bunların içinde melih gökçek de var. ben bu iddiaları en az 1 sene kadar önce zaten duymuştum. kulislerde melih gökçek'in istifaya zorlandığı, ama gökçek'in buna direndiğini falan işitmiştim. bugün bunlar açıktan açığa konuşuluyor toplum tarafından. böylşe bir ortamda sahibi melih gökçek'in oğlu olan osman gökçek olan beyaz tv'de nihat doğan'ın küçük esnafı bitirdiler lafını da içeren uzun uzun eleştirileri ne yönetmen tarafından kesiliyor, ne de programın diğer sunucuları tarafından lafı ağzına tıkılıyor. tam tersi diğer sunucular da destek veriyor. belli ki kendilerine bu yönde cesaret v e hatta telkin verilmiş. bu demektir ki yakında muhalif bir nihat doğan görebiliriz. tabi kendisine başka yandaş tv kanalları hacimli maaşlı bir iş teklif etmezse. bunu8 belirleyecek olan da nihat doğan'ın muhalif bir figür olarak ne kadar dikkate alınacağı. kendisi eften püften biri de olsa, kendi kalibresindeki insanların fikrini değiştirebilecek bir potansiyele de sahip, bunu inkar etmenin lüzumu yok.

erdoğan bariz bir şekilde etrafında potansiyel güç odağı kalsın istemiyor. tek başına, muhalifsiz kalmak istiyor. bu minvalde ironik bir şekilde kendisiyle hatırlananberaber yürüdük biz bu yollardalafının aksine, yola birlikte çıktığı herkesi tasfiye etti. onları ademe mahkum etti. öyle ki, tüm medyayı baskı altına alarak bu isimlerin medyada en ufak bir şekilde yer almasına izin vermedi. böylelikle halk sadece erdoğan'ın argümanları ile muhatap kılındı. lafın özü, belli ki melih gökçek de en kısa zamanda tasfiye edilecek, ama sanırım gökçek vuruşarak çekilecek. diğer siyasetçilerin aksine melih gökçek hem kişisel halk desteğine sahip, hem de kişisel medyasına sahip. pragmatizm noktasında ve daha bilumum noktalarda erdoğan ile benzer başka yönleri de var. tüm bunları göz önünde bulundurduğumda gökçek'in yavaş yavaş kendi intifadasını başlattığını hissediyorum. tabi bu sürecin sonucu muhtemelen şununla sonlanacak.

(bkz: beyaz tv'ye kayyum atanması)

zira erdoğan kendi nüfuzunun dışında -özellikle sağ kökenli- hiçbir muhalif medya istemiyor. bu durumda melih gökçek görevden alındığında beyaz tv bir şekilde ele geçirilmesi gereken bir medya birimine dönüşecek. bu bakımdan muhtemelen melih gökçek fetö'cü ilkan edilecek ve elindeki medya birimlerine de el konulacak. bunlar benim kişisel analizlerim, bakalım tarih bu yazdıklarımda beni onaylayacak mı, yalanlayacak mı. bekleyelim görelim.
  • patronlarını korumak amaçlı yapılmış eylemdir. geçenlerde de bir programda meral akşaner güzellemesi yapılıyordu. ahanda anadolu insanları tarafından bol bol izlenen bir muhalif kanal doğuyor.
  • mtv ile ötvyi geçtim. kafalar zehir. ben daha çok oradaki matematiğe takıldım %40lık bir zamla 50 binlik araba nasıl 90 bin olur insan gerçekten hayret ediyor. hadi önceki vergilerle desen 100 binlik araba 140 bin etmez.

carteeel

kafamda deli sorular nihat :\
  • mtv'nin geri cekilmesi ile bunu cektiren cb'mizi kahraman ilan ettirmek senaryosunun bir parcasi olan eylem. (bkz: iyi polis kotu polis)
hesabın var mı? giriş yap