secilmis adam

  • 1240
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 ay önce

17 ağustos 2011 kandil'in bombalanması

son derece faydalı olacak olan operasyondur. efendim mağaraya değil, yer altındaki tesislere bile girer bu bombalar. ayrıca mağaranın ağzını vuramayacak kadar ilkel bombalarımız yok. lazer güdümlü füzelerimizin, güdüm kitini bile biz yapmaktayız. yani bir mağara ve girişini tespit ettiysek, %100 başarı ile atış yapabiliriz. ayrıca türk hava kuvvetlerinin kullandığı mk-84 tipi bombalar oldukça derindeki hedeflere bile zarar vermektedir. tek başına yeterli tabi ki olmayacaktır. fakat 15 savaş uçağı ile yapılan bir operasyon, önemli bir öncü operasyon olabilir. son düşen haberlere göre özellikle, uçaksavar bataryalarının hedef alındığı şeklinde. bu da helikopter desteği ile bir operasyon yapılabileceği anlamına geliyor. kandil dağını görmedim, fakat okuduklarımıza göre kara operasyonu yapılması oldukça zor olan bir bölge. fakat bizim vergilerimizden askeriyeye giden paralar, bu tarz operasyonlar yapılabilinsin diye gidiyor. karadan karaya füzeler, topçu birlikleri bu sebepten dolayı var. o kalleşler üzerinizdeki bir bölgede size ateş açıyorsa, yine tübitak ve mke'nin geliştirdiği lazer güdümü ile işaretliyorsunuz, sonra o bölgeye topçu birlikleri tarafından ateş açılıyor. yukarı da olmasının pek bir manası kalmıyor yani. tabi kullanılırsa. yani hiçbir şey yapamasanız bile, dağı 1-2 ay boyunca kuşatırsanız, ya teslim olurlar yada dağdan inip kaçmaya çalışırlarken ölürler. sınırlı askeri bilgim ile ben bile bunları söyleyebiliyorum. hepimiz bir şeyler biliyoruz. askeriye eğer böyle bir operasyon yapmıyorsa bu yetersizlikten değil, bilmediğimiz başka şeyler olduğundandır.

yani mağaraya saklanmak işe yaramaz onlar için. bizim içinde geniş çaplı ve uzun süreli bir operasyon yapılmaz ile bombardıman boşa yapılmış olur.

not: ulan zaten kuşatma esnasında bu adamlar havadan yardım alabiliyorsa, biz bir terör örgütü ile değil düzenli bir ordu ile savaşıyoruz demektir.

devamını okuyayım »